A tým | Kooperativa NBL - 03.01.2018 18:30

103
BK ARMEX Děčín . BK ARMEX Děčín . Hosté
90

Přestože jsme v zápase číslo 14 letošního ročníku KNBL netahali za delší konec po tři čtvrtiny, poslední jsme vyhráli 30:15 a tím si zajistili čtrnáctou letošní ligovou výhru i nad Děčínem.

„Zápas nebyl podle mě koukatelný,“ utrousil po utkání Vojtěch Hruban a vysvětlil: „Bylo to rozkouskované různými faktory.“ Oba trenéři hodně střídali a tím se mnohé přerušení hry vždy o kousek protáhlo. Nepřidali k tomu ani rozhodčí, kteří asi k vánocům dostali nový vzduch do píšťalek a nenechávali svůj zvukový nástroj zahálet. Celkem bylo odpískáno 48 nedovolených zákroků. V utkání bylo nařízeno dohromady 60 trestných bodů. „Dneska měli rozhodčí jiný metr než jindy,“ lakonicky poznamenal Vojta Hruban.

Pokud znáte z táborů „obrácený den“, kdy se všechny činnosti přetočí, mohli jste si tak připadat i při první čtvrtině zápasu proti Děčínu. Soupeř se vyzbrojil našimi zbraněmi. Dal více bodů z rychlého protiútoku, osm bodů přidal po našich ztrátách a devět bodů přidal po útočném doskoku. Během první čtvrtiny vedl Děčín až o 12 bodů (15-27) a na našem kontě bylo 6 ztrát. Nebylo divu, že jsme byli v bodové ztrátě po většinu času. Jen ke konci čtvrtiny se nám podařilo dát trojku a jeden alley-oop (Ray-Davis), abychom alespoň trochu snížili desetibodové manko na polovinu.

Za celou druhou čtvrtinu se nám nepodařilo před Děčín dostat. Naopak hosté dobře kombinovali, jejich rychlé přihrávky se nám nedařilo eliminovat a nutno uznat, že Děčín skórovat daleko snadněji než my. Pokusy ze stop jumpu nepostrádaly přesnost. Hned na úvod druhé čtvrtiny jsme namísto vyrovnání zahučeli do ještě větší bodové ztráty. Trochu nám pomáhala trojková střelba, kterou jsme se snažili zaplašit už dokonce čtrnáctibodové manko (32:46). Náznak rychlého protiútoku vedl právě ke dvěma trojkách Gena a Vojty, kterými jsme upravili na 40:46. A koše stejné bodové hodnoty pomohly až ke dvoubodovému rozdílu na konci čtvrtiny.

Pětapadesát bodů za poločas vypovídal, že naše obrana nebyla dobrá. V průběhu druhé čtvrtiny jsme alespoň zlepšili útočný doskok a eliminovali ztráty na jednu. Přidali jsme i nějaké body z rychlého protiútoku. „Nechali jsme Děčín vytvářet si pozice, které by si proti nám v postupném útoku dělat neměli. My jsme je vytvářeli v podstatě sami, že jsme nedokázali bránit jeden na jednoho,“ hledal příčiny Vojta Hruban. Neřekl však naplno, že jejich příprava v posledních dnech byla hodně náročná a že v mnohých akcích jsme byli prostě v obraně vždy o kousek později.

Druhý poločas začal dobře dravě na útočné polovině Jaromír Bohačík. Nejprve z levého rohu dlouhou dvojkou vyrovnal. Pak přidal individuální akcí dva body Geno Lawrence a po dlouhé době jsme šli do  vedení 57:55. Jenže Děčín po dobré akci vyšachoval naši obranu a trojkou si vzal opět vedení na svou stranu. Když k tomu přidal dva rychlé protiútoky za sebou, prohrávali jsme 59:64. Odvážný Bočiho nájezd zastavil snahy Děčína. Pivot Davis překvapil trojkou a pak po jeho asistenci Vojta Hruban vyrovnal na 66:66. Snadný koš Děčína vyvážil Ray komplikovaným nájezdem, ale vyrovnáno bylo. V posledních třech minutách zápas vůbec neubíhal, kromě Peterkovy trojky všechny body padly po trestných hodech. Těsně před koncem třetí čtvrtiny si musel sednout pro pět faulů Vojta Hruban, když rozhodčí skočili na špek Tomáši Pomikálkovi, když jeho couvání posoudili jako faul našeho křídla. „Nepamatuji, kdy jsem skončil po pět faulů ve třetí čtvrtině,“ kroutil hlavou ještě dlouho po utkání Vojta Hruban.

V poslední čtvrtině zazářil Kendrick Ray, a to nejen svými reflexně žlutými botami, které na tento zápas obul. Po útočném doskoku vyslal do trojkové pozice Tomáše Vyorala – 76:75 a pak sám Kendrick opět po obranném doskoku vyrazil do rychlého protiútoku 78:75. Tomáš Pomikálek sice snížil, ale odvážný nájezd Kendricka a trestný hod nám pomohl do vedení 81:77 a když přidal Vyo nájezdem coast to coast další dva body, vypadal zápas o mnoho nadějněji. Ondřej Šiška po time outu naši radost trochu pokazil, ale Boči po útočném doskoku dovolil Děčínu jen jeden koš v řadě. Když pak Boči získal na druhé straně míč, který přes Kendricka doputoval na Gena, jenž dal trojku, vedli jsme 89:80. K desetibodovému vedení pomohla trojka Petra Bendy po asistenci Lawrence a dvoubodové akci stejných hráčů to bylo 96:86. Sto první bod zaznamenal po individuální akci Geno minutu a kousek před koncem zápasu.

„Byl to zatím jednoznačně nejtěžší zápas v naší lize v letošní sezoně,“ řekl Nymburskému deníku po utkání Pavel Pumprla. „Velkou část viny na tom neseme my, protože jsme je nechali v první čtvrtině rozjet, získali sebevědomí a jejich kvalita je natolik dostatečná, aby nás případně porazili. Nejvíce jsme tekli v obraně, ale jakmile jsme přitvrdili, tak to bylo lepší. I díky tomu jsme zápas otočili a pak do dotáhli k výhře,“ popisoval průběh utkání Pumprla.

Body: Lawrence 17 (3x 3, 5 asistencí), Hruban 14 (2x 3), Bohačík 13, Ray 13 (1), Benda 11 (1x 3, 6 doskoků), Peterka 9 (1x 3), Berisha 8 (2), Vyoral 8 (1), Davis 7 (1), Pumprla 2, Kříž 1 (6 doskoků) - Šiška 24 (3x 3, 6 asistencí), Pomikálek 18 (10 doskoků), Grunt 13, Feštr 12 (2x 3), Kroutil 11, Ježek 8 (1), Landa 3 (7 doskoků), Bažant 1, Karlovský 0, střelba za 2 body: 24/32 : 25/46, trojky: 12/32 : 6/22, TH: 19/27 : 22/33, doskoky 46:38 (útočné 18:14), asistence 22:18, ztráty 12:11, fauly 25:23, čtvrtiny: 22:27, 31:28, 20:20, 30:15