A tým | Mattoni NBL - 30.12.2009

BK Prostějov BK ProstějovDomácí
87
58

Ani v roce 2009 jsme nezlomili prokletí předposledního prosincového dne a prohráli jsme na palubovce Prostějova vysoko o 29 bodů! I když ani obrana nepracovala ideálně, větší vliv na výraznou prohru měla ofenzivní část naší hry. Koš Prostějova, především ve druhé polovině, byl pro naše míče neprostupný. S úspěšností 31% ve střelbě z pole se prostě nedá uspět. Zarážející byla „úspěšnost“ střelby z pole ve třetí čtvrtině. Dali jsme jeden jediný koš ze hry a to ve 22.minutě, ostatních 14 střel síťkou neprošlo. Čtvrtinu vyhráli domácí 24:6!! a takový rozdíl se nám už nepodařilo ani zredukovat - naopak domácí hráli v pohodě a nacházeli v naší obraně přímo výkladní skříně.

Důkazem, jak příšerný byl náš útok jeden statistický údaj. Osmapadesát nastřílených bodů je vůbec nejhorší vizitkou útočné snahy družstva Nymburka za celou téměř desetiletou historii v Mattoni NBL. Nejbližšího počtu bodů jsme dosáhli ve dvou případech a to 14.října 2001 proti Spartě (101:59) a 7.ledna 2006 proti A Plus Brno (79:59). V obou zápasech jsme pochopitelně prohráli. Pro zajímavost nejméně bodů doma jsme dali 21.října 2000 Spartě Praha (63:85). Devětadvacetibodový rozdíl získal také medaili – bronzovou. Jen dvakrát za naši ligovou historii jsme tento rozdíl trumfli. Poprvé to bylo ve zmiňovaném utkání se Spartou v roce 2001, tehdy byl rozdíl 42 bodů a podruhé to bylo proti BVV Brno, to jsme prohráli 30.září 2000 o 30 bodů 119:89. Prohru o 29 bodů jsme zaznamenali ještě 6.ledna 2001 v utkání proti BK Opava (112:83).

Do utkání nemohl na naší straně nastoupit Phil Ricci, kterého zlikvidovala viróza a stejně byl postižen také jeden z pivotů Prostějova Kanaďan Landry. Na straně domácích chyběl ještě Dokoupil kvůli zraněnému kotníku.

Už naše první dvě střely na domácí koš mohly věstit něco špatného. Nebyly úplně z nejhorších pozic, ale body z nich nebyly. Proto se do vedení dostali domácí, kteří využili svou nejlepší dvojici Lawrence – Chán. Prostějovu se dařil rychlý návrat do obrany a naše nejsilnější zbraň – rychlý protiútok zůstala zamčená na tři západy. Na úvod nám vázla spolupráce a vyrobili jsme i několik chyb. Poněkud laxní přihrávku v tom nejhorším místě na vrcholu trojkového oblouku volil Arthur Lee a hlavní trumf domácích týmu Hyzy měl cestu do koše vysypanou růžemi (4:2). Na naší straně se stále nedařilo vylepšit střelbu. Na ruce našich hráčů se vkrádala nervozita a odvaha zakončovat. Náskok domácích vyskočil na 9:2, v polovině první čtvrtiny to bylo 11:4 a v polovině osmé minuty 16:9. V té době musel kvůli rozseknutému obočí na šití domácí Hyzy, ale ani my jsme nemohli použít svého hráče Radka Nečase do soubojů pod košem, protože jemu se zase objevila krev v nose. V samotném závěru čtvrtiny se nám podařilo snížit náskok domácích na jediný bod. Ovšem o tom, že dobývání koše Prostějova nebude snadné, svědčí i poslední útok první desetiminutovky. Dobře sehranou akci v posledních vteřinách jsme proměnili v body až napotřetí po dvou útočných doskocích.

Ve druhé čtvrtině jsme vytáhli více obranu, ale velký efekt to nepřineslo. Po třinácti a půl minutách v transu hrající Hyzy dával už svůj dvanáctý bod, ale utkání bylo vyrovnané. Zasloužil se o to mimo jiné trojkou Hanavan. Od 14.minuty nebyl ani jeden tým ve vedení větším než tři body. Za nás solidně střílel Lee a na druhé straně se dařilo Petru Bendovi ubránit Aleše Chána. Pokud hrál Aleš zády ke koši jeden na jednoho, byl neúspěšný. Utkání i skóre bylo vyrovnané. Po dvaceti minutách měly oba týmy podobnou úspěšnost střelby z pole 42%:41% a počet ztrát 8:7.

Vstup do druhého poločasu byl z naší strany špatný. Nejprve o sobě dal vědět Hyzy a pak dvakrát po sobě zaútočil Aleš Chán. Nejprve využil dlouhé ruce a přes hlavu nebranitelně upravil na 41:38. Arthur snížil, ale pak se objevilo první výrazné okno v naší obraně a Aleš po uvolnění se pod koše opět skóroval. Potom Soky nedal ani jeden trestný hod – a to se mu už dlouho nepovedlo a Hyzy opět trestal (47:40) po kombinaci do volného prostoru. V time outu nabádal trenér Katzurin k pohybu bez míče. V naší hře chyběl ofenzivní tlak na koš soupeře. Do zakončování se dostal dvakrát Radek Nečas, ale úspěšný nebyl. Na 52:40 zvyšoval lucky shotem Prášil, když v poslední vteřině limitu pro útok zvedl trojkovou střelu. Nadšení domácích hráčů i fanoušků nabralo na obrátkách a obava z prohry seděla našim za krkem. Jeden z hřebíků do naší rakve zatloukl z trojky rozehrávač Skibniewski a upravil na 61:44 po 3.čtvrtině. Katastrofální třetí čtvrtina s úspěšností střelby 7% (soupeř měl 63%) skončila, ale kalich hořkosti nebyl ještě dopit.

Ve čtvrté čtvrtině pokračovala naše marná snaha něco v útoku vymyslet. Domácí vědomi si své převahy kombinovali daleko lehčeji. Nám těžkly nohy a do rychlého protiútoku se nám nepovedlo přejít. Psychicky nevydržel Arthur a jeho technickou chybu potrestali domácí jen dvěma šestkami. Náskok Hanáků byl pět minut před koncem zápasu už 23 bodů… Druhý poločas byl z naší strany tragický na obou stranách hřiště – domácí ho vyhráli 50:20!!!

body: Hyzy Radoslaw 16, Chán Aleš 14, Veikalas Benas 14, Skibniewski Robert Józef 12, Šležas Andrius 12, Tóth Ladislav 10, Prášil Jaroslav 8, Lawrence Eugene Elliot 1, Krakovič Jakub 0 - Lee Arthur 14, Hanavan Ian Joel 12, Lenzly Mike 8, Benda Petr 7, Lewis Ronald 6, Pumprla Pavel 4, Slezák Pavel 3, Křemen Michal 2, Sokolovský Ladislav 2, Nečas Radek 0; střelba 3b.:19/7:13/3; střelba 2b.: 42/25:48/16; TH: 21/16:22/17; doskoky: 40:29; chyby: 22:22; 5 chyb: 39.Šležas Andrius technická chyba: 35. Lee ; 5 chyb: 35. Lee Arthur; čtvrtiny: 19:18, 18:20, 24:6, 26:14; rozhodčí: Dolinek Ivo, Hruša Petr, Vondráček Marek; komisař: Ringsmuth Zdeněk; 2315 diváků,