A tým | Mattoni NBL - 09.01.2010

Mlékárna Miltra Nový Jičín Mlékárna Miltra Nový JičínDomácí
98
95

„Myslím si, že jsme si dnešní výhru zasloužili,“ řekl trenér Choleva po utkání. Ano, za počet doskoků to platí beze zbytku. Prohráli jsme na doskoku opravdu výrazně. Pojďme si přeci jen s přímou řečí trochu pohrát a změnit jí následovně: „Myslím si, že dnešní výhra byla zasloužená.“ Zdá se vám to jako slovíčkaření? Možná. Ale tato formulace by byla asi přesnější. Výhra byla zasloužená, ale zasloužili se o ní jen hráči, kteří byli na palubovce? V tak nesmírně vyrovnaném zápase má každý omyl fatální důsledky. Jen připomeňme Slezákův faul na Varnelise, Arthurova teč míče, na který nedosáhl, ….. Reakce z druhého tábora se dá jistě čekat a výčet pochybení by se vkládal na jednu a druhou misku vah. Jen těžko říct, kam by se misky převážily. Nechme už tři pány v oranžovém napospas svému svědomí a podívejme se na zápas po basketbalové stránce.

První poločas byl nesmírně vyrovnaný po celých dvacet minut. Ani jeden tým nebyl ve vedení větším než čtyři body. Nový Jičín vedl po posledním koši první poloviny 46:42. Naši hráči si dokázali vybudovat nejvyšší vedení tři body ve druhé čtvrtině ve 12. až 14.minutě vždy po koši Ricciho (27:24, 29:26 a 33:30). Jinak to byla velká přetahovaná. Dvanáctkrát bylo skóre vyrovnané (nepočítaje v to, když se po prvním trestném hodu skóre vyrovnalo) a devětkrát se měnil tým v průběžném vedení. Podle poločasového skóre bylo zřejmé, že obrana nepracovala ani u jednoho týmu dobře. Však to trenér Katzurin dal už při prvním time outu už ve čtvrté minutě najevo. Hodně nahlas vyčítal volné nájezdy domácích pod koš a z toho pramenící jednoduché koše. Domácí hráči v první čtvrtině výborně stříleli, za dvoubodového prostoru to bylo 9/8 oproti našim 16/9. Proti našim dvěma předchozím ligovým zápasům byla však naše střelba daleko účinnější. V prvních deseti minutách jsme podle rozhodčích hráli výrazně nečistěji. Poměr faulů byl 2:8.

Druhá desetiminutovka začala košem Petra Bendy, kterým jsme převzali vedení v zápase. Po nepovedené střele Šaroviče přidal dva body ofenzivně laděný Ricci (24:27) a pak to byl jen náš druhý podkošový hráč Phil Ricci, který se staral o body v novojičínském koši. Především koš na 26:29 stál za to, byl po vynikající otočce v plné rychlosti. Tuto povedenou otočku domácí fanoušci neocenili a navíc její lesk potlačil ukázkovým aley-oop Sanders s Muirheadem. Byla to opravdu povedená akce, po níž křídlu Miltry narostla ještě větší křídla. Jeho rychlost nám činila velké problémy třeba hned při dalším jeho koši na 30:30. V prvních třech minutách to byl hurá basket, hráči lítali nahoru dolů a útoky se střídaly velice rychle. Minutovou sérii nepřesností ukončil Sokolovský, který opět nastoupil na čtyřce, po perfektním uvolnění. I když jsme dostali ve druhé čtvrtině opět více než dvacet bodů, pracovala defenziva lépe. Častěji se domácí dostávali do problémů se zakončením ve 24-vteřinovém limitu. Poměr faulů se otočil na 8:5, což po první polovině utkání znamenalo poměr 10:13. Poslední koš první půle dal Šarovič po druhém útočném doskoku. Ze statistických údajů pro nás svědčil jen počet ztracených míčů 3:8 a lepší úspěšnost trestných hodů. Nejvíce jsme pokulhávali ve střelbě za dva body. 79% ku našim 48% bylo bohužel rozhodující pro výsledem prvního poločasu.

Do druhého jsme nastoupili s velice pohyblivou zónou, která činila domácím mnohdy nepřekonatelnou hráz. Opět se domácí dostávali do časové tísně a pálili z dálky hodně nepřesně. V zápase dokonce jeho hráči při čtyřech střelách z perimetru vůbec netrefili zařízení. Dobrá obrana nás povzbudila v útoku a první čtyři minuty jsme vyhráli 15:2, když na našich patnácti bodech se podílel osmi Sokolovský, pěti Slezák a dvě šestky dal Lee. Do kategorie zajímavých by patřila trojka Ládi Sokolovského. Ten nejprve neúspěšně vystřelil, míč se k němu na perimetr dostal od koše ještě jednou a tak si náš kapitán řekl, že to zkusí v zápětí ještě jednou. Povedlo se. Až do stavu 50:59, což bylo přesně v polovině třetího hracího období byla většina akci našich hráčů zakončena košem. Pak se oba týmy dopustily několika nepřesností, že kterých vysvobodil domácí Muirhead dvěma body z rychlého protiútoku a to opět zapálilo domácím doutnák. Lee sice ještě dvěma body z rychlého protiútoku upravil na 52:61, ale poslední tři minuty vyhráli domácí 9:3. Jedinou trojku dal Láďa Sokolovský. Domácí si přiblížili na tři body a jejich sebevědomí podpořené bouřlivou kulisou vzrostlo.

Poslední čtvrtinu základní hrací doby jsme začali s menší sestavou Lee, Lenzly, Slezák, Sokolovský a Benda, domácí ponechali na palubovce Šaroviče a Walkera. První dvě minuty nám však nevyšly. Domácí šesti body v řadě převzali po dlouhé době vedení v zápase. Naši však brzy vyrovnali, když Leeho nepovedený druhý trestný hod dopíchl za dva body Ricci. Další Ricciho dunk po útočném doskoku a dva body Pavla Slezáka nás dostaly do vedení 71:67 na konci 33.minuty. Walker smečí a Gavlák ze šestky vyrovnali, ale Lenzlyho chladnokrevná trojka znamenala opět naše vedení. V závěru dobře hrající Gavlák po dvou minutách vyrovnal a Varnelis po minutě dostal domácí do tříbodového vedení. Stejného hráče pak Slezák obral o míč a po rychlém přenesení hry skóroval za tři body. Za necelé dvě minuty nedal ani jeden tým koš, i když k němu měl Muirhead poslední akcí tři vteřiny před koncem blízko a šlo se do prodloužení.

V něm otevřel skóre Ricci dunkem. Sanders vyrovnal, a protože byl při tom faulován, dokázal dostat svůj tým do vedení. Sandersovy dva body byly posledním košem ze hry domácích, ostatních 15 dali z čáry trestných hodů. Dvoubodové vedení domácích po minutě prodloužení zlikvidoval Lee po Philově zisku a náš pivot pak po útočném doskoku dostal naše kluky naposledy do vedení. Domácí díky neomylným trestným hodů drželi stále mírné vedení. Dvacet vteřin před koncem se rozrostlo až na 5 bodů, ale Křemen, který nastoupil z lavičky, trojkou vykřesal naději (95:93). Lee po dvou šestkách snížil ještě více (96:95). Do konce zbývalo 5 vteřin a to už domácí zvládli.

Pět našich hráčů se dostalo bodově nad desítku. Nejvíce asi překvapil Pavel Slezák, který byl naším černým koněm. Ze sedmnácti bodů dal devět z trojkové vzdálenosti (4/3) a zbytek za dva body (6/4). Jako velkou devizu připomeňme 4 získané míče. Valorizačně lépe na tom byl Ricci, protože měl i nějaké doskoky. Bodově stejně jako Slezák na tom byl i Lee, ale ten ztrácel v četné nepřesné střelbě za dva body (17/5). Láďa Sokolovský ukázal, že je stále platným hráčem našeho týmu – 14 bodů a 5 doskoků.

Body: Muirhead Corey 22, Šarović Robert 17, Sanders Levell 14, Walker Kenneth 10, Gavlák Juraj 9, Pandula Dušan 9, Šteffel David 8, Varnelis Nerijus 7, Pelikán Rostislav 2 - Lee Arthur 17, Slezák Pavel 17, Ricci Philip 15, Sokolovský Ladislav 14, Benda Petr 13, Lenzly Mike 7, Pumprla Pavel 5, Nečas Radek 4, Křemen Michal 3; střelba 3b.: 16/4:14/7 střelba 2b.: 44/26:54/26 TH: 40/34:26/22 doskoky: 43:19 chyby: 20:30; 5 chyb: 40.Pumprla Pavel, 41. Benda Petr, 45. Sokolovský Ladislav, 45. Lee Arthur, čtvrtiny: 24:23, 22:19, 15:22, 20:17; prodloužení 17:14; rozhodčí: Dolinek Ivo, Hruša Petr, Kapaňa Lukáš; komisař: Cígler Vilém; nejlepší hráč: Sanders Levell