A tým | Basketball Champions League - 09.10.2018 20:30

JDA Dijon Basket JDA Dijon BasketDomácí
74
63

Nováček soutěže závěrečným náporem rozhodl do té doby vyrovnané utkání a do odvety si přiveze jedenáctibodový náskok. V závěru domácí stříleli s podstatně vyšší úspěšností, především za tři body a to jim pomohlo nejvíce k celkovému vítězství.

Dnešní utkání mělo dva výrazné úseky a každý patřil jednomu týmu. Nám se dařilo na úvod třetí čtvrtiny, kdy jsme ze čtyřbodové ztráty vytvořili postupně šestibodové vedení. Nebyla to však čistá šňůra, trefoval se i domácí Dijon. Na naší straně zářil Vojta Hruban, autor 11 bodů z prvních našich třinácti druhého poločasu. Ta druhá šňůra však byla čistá, patřila Francouzům a došlo k ní zhruba v polovině poslední čtvrtiny. Dijon dokázal pětibodovou ztrátu přemontovat na desetibodové vedení. I v tomto případě se našel jednoznačný vůdce a tím byl nejmenší hráč na hřišti, 173 cm vysoký Holston. Na tento trhák jsme už nedokázali zareagovat.

Kromě posledních pěti minut utkání byl zápas velice vyrovnaný. Ani jeden tým neztrácel více než šest bodů a celkem třináctkrát se otočil lídr zápasu. My jsme především v prvním poločase výborně doskakovali, s 206  centimetrů vysokým Warem si poradil Petr Benda a v úvodu ho k ničemu nepustil. My jsme dokázali díky dvěma trojkám Hrubana vést 3:8, ale domácí vyrovnali. Když byl na palubovce 209 cm vysoký Loum, byla dijonská aktivita vyšší a přišly i nějaké útočné doskoky. Za první čtvrtinu dokázali domácí třikrát dopíchnout míč po nevydařené střele! Už během prvních pěti minut jsme omezili jejich v lize nejlepšího hráče Pearsona, který s dvěma fauly vystřídal. Nakonec odehrál jen necelých deset minut. Domácí se dostali do vedení o pět bodů 15:10, ale dalších pět bodů naše týmu zařídil Martin Peterka. Nejprve zůstal sám pod košem a našla ho tady přesná přihrávka. Druhý koš byl ještě efektnější. Po zisku Pavla Pumprly a po přihrávce Petra Bendy se opět Martin ocitl pod košem v dobré pozici. Způsobem zkušeného matadora si vyvěsil Louma, a když plachtící obránce dopadl, Martin s přehledem zakončil. Jako bonus ještě dostal možnost vyrovnat jedním trestným hodem na 15:15. Oba dva týmy hrály v první čtvrtině velice disciplinovaně, každý se dopustil jen jedné ztráty.

Na první trojku druhé čtvrtiny Dijonu odpověděl Boči po čtyřech sekundách z pravého rohu. Naše jistější kombinace slavily úspěch a po chvíli jsme se dostali do vedení 28:24, ale domácí výrazně zlepšili obranu. Napadali naše hráče s míčem i bez míče, obranu clony vysouvali hodně vysoko a komplikovali nám rozehrávku. Dvakrát jsme se z takové šlamastiky dokázali vykroutit finální přihrávkou na volného hráče, který skóroval, jednou z toho byla ztráta a rychlý protiútok znamenající vedení Dijonu. Pak rozhodčí pískli Vyoralovi nesportovní chybu, ale velká výhoda to pro domácí nebyla. Dali jen jednu šestku a útok pokazili. Nicméně překonat obranu domácích se nám stále moc nedařilo. Výsledkem bylo pětiminutové bodové sucho a prohra v prvním poločase o čtyři body 31:35. Statistiky ukazovaly přesnější střelbu domácích o 9% a více bodů z rychlých protiútoků pro Dijon. Na druhou stranu více našich útočných doskoků a vyrovnané počty ztrát a asistencí.

Druhý poločas jsme začali famózně. Po Krojcově koši po útočném doskoku, přišly dvě Vojtovy trojky. Během 110 sekund jsme otočili z 31:35 na 39:35. Škoda, že nám útočný faul sebral možnost usednout na koně ještě pevněji. Trest ve tříbodové střele Louma přišel vzápětí a domácí znovu vedli. Jenže Vojta byl při chuti a další trojkou nás vrátil do čela závodu. Smithův průnik a Peterkova správná pozice po nájezdu Kříže, znamenaly vedení 48:42. Trenér Dijonu nasadil small ball, tedy malou sestavu, ale chvíli to ovoce neneslo. Druhý nesportovní faul si připsal Smith a domácí z něj vytěžili jen dva body z trestných hodů. Proto stále prohrávali. Naše akcie posunul výše šestou trojkou Hruban (46:51). Na rozdíl jediného bodu (52:53) snížil šťastným košem Holston po „step backu“. Před závěrečným dějstvím se statistiky střelby zcela vyrovnaly, podobné byly počty ztrát (10:12), asistence (12:14), lepší jsme byli ve ziscích (5:9) a doskocích(29:38).

Poslední čtvrtinu jsme začali košem s faulem Pampiho. V další akci jsme využili zdvojení domácích hráčů našeho rozehrávače a pro Pampiho nebyl problém z rohu trefit trojku. Jenže pak se karta obrátila. My jsme trojky nedávali, domácí ano. Hned jich přinesli plnou nůši. Při našich třech ztrátách a dijonských čtyřech trojkách v řadě, vedli domácí 67:59. Po dalších sedmi bodech zblázněného Holstona už to bylo o 13 - 74:61. Z takového direktu jsme se už nevzpamatovali a dokázali upravit v závěru jen dvěma trestnými hody na konečných 74:63.

Jen těžko říct, jak se do závěru zápasu promítla užší rotace našich hráčů. Chyběli nám tři důležití hráči. Dva zranění Geno Lawrence na rozehrávce, Alex Davis pod košem a také AJ English, který se s klubem rozloučil. Ani v minulé sezoně se nám první utkání nepovedlo, a shodou okolností také s francouzským týmem a pak to rozběhlo už pěkně.

Body: Holston 16, Chassang 14, Julien 12, Emegano 9, Pearson 7, Ware 6, Loum a Leloup 5 - Hruban 22, Peterka 15, Bohačík 8, Smith a Pumprla 6, Kříž 4, Vyoral 2, střelba za 2 body: 38/16:37/15, trojky: 33/12:32/9, TH: 8/6:11/6, doskoky: 44:47, asistence 17:18, ztráty: 12:16, zisky: 8:10, fauly: 16:13, čtvrtiny: 17:15, 18:16, 17:22, 22:10.