A tým | Kooperativa NBL - 03.11.2018 18:00

BK Olomoucko BK OlomouckoDomácí
77
89

V Prostějově proti BK Olomoucku jsme potvrdili roli favorita a kromě krátkého úseku na přelomu prvního a druhého poločasu jsme byli stále ve vedení. Po výborně sehrané třetí čtvrtině jsme dovedli zápas ke konečnému vítězství 89:77.

Domácí Olomoucko se muselo obejít bez tří hráčů od D, chyběl Dedek, Douglas i Dunans, což je v průměru 35 bodů na zápas. Roli střeleckého lídra převzal podle očekávání Lukáš Palyza, který nastřílel o dva body více, než nosí na svém dresu (25). Byl hlavním bodovým tahounem v závěru prvního poločasu, kdy ještě s druhým dvouciferným střelcem Váňou postrčil svůj tým do vedení. Na naší straně byly body rozděleny pravidelněji mezi všechny hráče. Mezi dvouciferné střelce se nakonec zařadilo pět našich a všichni byli Češi. Do zápasu po delší odmlce nastoupil Alex Davis. Herní výpadek byl přeci jen trochu cítit především na úspěšnosti střelby. Věříme, že se co nejrychleji vrátí do své obvyklé pohody.

V utkání jsme měli vynikající střelbu za dva body. Dvě třetiny pokusů si našly svůj cíl v koši. Horší to bylo se střelbou za tři body, ve které byli domácí produktivnější, především dvacetiletý František Váňa (8/4). Nepřekvapilo, že střídající hráči byli bodově úspěšnější než základní pětka. Velký rozdíl v celkové statistice doskoků (33:47, z toho útočné 9:17) byl jedním z faktorů, které nám pomáhaly k celkovému vítězství.

Domácí se do zápasu dostávali výrazně pomaleji než naši hráči. Neuplynulo ani 200 sekund zápasu a už si bral trenér Benáček oddechový čas. Jeho hráči prohrávali 0:8 a bylo třeba zastavit lehkost, se kterou jsme skórovali. Zatímco my jsme body připisovali z dvoubodové vzdálenosti, domácí se snažili dobývat naši pevnost střelami z dálky. První se trefil Váňa za tři body po čtyřech minutách, to už jeho tým prohrával 0:10. Desetibodové vedení jsme pak udržovali ještě dalších několik minut. Pravidelnou výměnu základní pětky začal Vojta Hruban, kterému odpískali rozhodčí dva přestupky za necelých pět minut. Pak do hry zasáhl po zranění poprvé i Alex Davis. Na palubovku se dostal i Jaka Brodnik, tentokrát si oblékl dres Filipa Novotného, který s týmem necestoval. Na konci první desetiminutovky, kterou jsme vyhráli 23:15, jsme měli šest střelců, domácí jen tři.

Po minutě a půl druhé čtvrtiny jsme vedli 30:15, když jsme skórovali velice lehce. Protože se nám nedařilo při střelbě z dálky, chodili jsme si pro úspěšné střely do podkošového prostoru. Vedení jsme až do 16.minuty udržovali nad deseti body, ale dvě ztráty a několik útočných doskoků našeho soupeře vedly trenéra Amiela k oddechovému času za stavu 25:34. Minutovou poradu si Oren zopakoval po dvou minutách znovu, protože domácí hráči chodili do našeho podkošového prostoru velice snadno a bodově se začali přibližovat. Po faulu na Lukáše Palyzu na trojce šel domácí snajpr na čáru trestných hodů. Po třech čistých průstřelech se Olomoucko poprvé dostalo na rozdíl jediného bodu 37:38. Když pak Paly zvedl svou další trojku, už vedli domácí. Do pětibodového náskoku je dostala trojka Váni. Bracey Wright posledním košem prvního poločasu jen korigoval na 43:40.

Do druhého poločasu jsme vstoupili s větší agresivitou v obraně. Druhý nejlepší střelec zápasu Váňa sice dal první koš druhého poločasu, ale na něj odpověděl Geno dvěma trojkami (45:46). Olomoucko dostal do vedení 47:46 ještě košem Palyza, ale to už byla jen labutí píseň vzdoru. Za další čtyři minuty jsme získali desetibodové vedení, když v té době nejvíce řádila podkošová sestava - Petr Benda koš a koš s faulem, pak zisk, dva lay-upy přidal Martin Kříž. Domácí se jen těžko prosazovali, ztráceli míče a bylo jasné, že sluníčko, které pro ně vyšlo na konci prvního poločasu, definitivně zapadlo. Po Bočiho trojce jsme už vedli 64:51. Pampiho koš na 54:70 znamenal dosavadní nejvyšší vedení v zápase o 16 bodů. Stejným bodovým rozdílem skončila i třetí čtvrtina.

V poslední čtvrtině náskok prorazil i dvacetibodovou hranici 62:83 v polovině hracího období. V závěru zápasu se ještě domácí pokusili utkání zdramatizovat, snížili převedším díky bodům dvojice Palyza - Váňa svou ztrátu pod deset bodů 75:83, ale Boči a Jaka byli posledními střelci zápasu.

Body: Palyza 25, Váňa 20, Močnik 8, Goga a Sehnal 6, Smith X. a Norwa 4, Pelko a Sychra 2 - Bohačík 14, Benda 13, Peterka a Vyoral 11, Kříž 10, Lawrence a Hruban 6, Wright, Pumprla, Brodnik, Davis všichni po 4, Smith K. 2, střelba za 2 body: 37/20:48/32, trojky: 38/7:29/5, TH: 18/16:14/10, doskoky: 33:47, asistence: 21:29, ztráty: 12:10, fauly: 20:20, čtvrtiny: 15:23, 28:17, 13:32, 21:17

Predrag Benáček – BK Olomoucko:

Odehráli jsme kvalitních pětatřicet minut. Nevyšel nám pouze vstup do zápasu, kdy si hráči zřejmě mysleli, že při velkém oslabení nemůžeme soupeři odolat. Rychle ale chytili rytmus. Mám radost z výkonu našich mladých hráčů, kteří ukázali, že můžou hrát s každým. Měli to opravu těžké, protože Nymburk má na každé pozici dva špičkové hráče a nemá slabiny. Potěšil i návrat Močnika. Měl dvanáct asistencí, to od něj očekáváme.

Oren Amiel – ČEZ Basketball Nymburk:

Každý tým trenéra Predraga Benáčka je útočně laděný a tento výběr není výjimkou. Věděli jsme, do čeho jdeme. Domácí přesto hráli dobře v útoku a to nám dělalo problémy. Po přestávce jsme si s nimi dokázali poradit a máme další výhru. Cíl, se kterým jsme do zápasu šli, se podařilo splnit. Nebylo to optimální, ale v současné době se přece jen více soustředíme a pohárové zápasy v Lize mistrů.