A tým | Mattoni NBL - 16.01.2010

BK Breda & Weinstein Opava BK Breda & Weinstein OpavaDomácí
54
107

V zápase proti Opavě jsme navázali na dvě předchozí utkání s tímto soupeřem a opět jsme ho deklasovali výrazným rozdílem. Připomeňme jen, že v této sezoně jsme slezský celek porazili o 37, 60 a 53 bodů. Hala byla solidně zaplněná a možná očekávala, jak si naši hráči poradí s předchozí nepříjemnou bilancí Mattoni NBL. „Z utkání v Opavě jsme neměli obavy, prohráli jsme jen s týmy první čtyřky,“ poznamenal sportovní manažer týmu Šístek. Opava, která měla díky sněhové kalamitě čtrnáctidenní pauzu, nezačala dobře. Velké množství chyb, jednak vynucených naší obranou, jednak nevynucených plynoucích možná z nerozehrání, připravilo domácí už v úvodu zápasu o vyrovnaný průběh utkání. Po první čtvrtině měli domácí na svém kontě 8 ztracených míčů, my jsme nechybovali ani jednou. Na konci utkání byl poměr ztrát domácích vůči našim trojnásobný. Na velkém počtu ztracených míčů se podílela především naše vysunutá obrana a napadání minimálně dvěma našimi hráči ještě na obranné polovině domácích. Opava se snažila jen stínovat našeho rozehrávače, a tak v některých případech vyvážel míč na útočnou polovinu jiný hráč.

Velký rozdíl byl také ve střelbě za tři body. Domácí proměnili jen jeden pokus z tuctu, my 11 z devatenácti. Solidní střelba ze všech vzdáleností se pak projevila i v počtu bodů jednotlivých hráčů. Za prvé dali body všichni hráči, kteří se objevili na palubovce (nehrál jen Nečas, který nechává v klidu svůj malíček). Za druhé počet dvouciferných střelců dosáhl čísla sedm (z deseti hráčů je to vynikající výkon). Domácí měli dvouciferné střelce jen dva, oba z podkošové sestavy. I když nejvíce bodů Opavy dali podkošoví hráči, nedokázali domácí plně využít výškové nerovnováhy při přebrání ve cloně, protože míč se do podkošového prostoru jen velice špatně dostával.

Pohledem na poměr jednotlivých čtvrtin je jasné, že Opava byla konkurenceschopná jen ve třetí desetiminutovce. První tři minuty vyhráli domácí 8:2. Svěřenci trenéra Klapetka se totiž ve třetí čtvrtině dokázali rychleji přemísťovat na naši útočnou polovinu. Nedá se hovořit o rychlém protiútoku s možností snadného zakončení, protože naše obrana se vracela dostatečně rychle. V ostatních čtvrtinách jsme byli výkonnější jak v obraně tak v útoku. „Hráli jsme výborně, ale výkon domácích mám pomohl k  výraznějšímu vítězství,“ shrnul Vráťa Šístek.

V první čtvrtině jsme se dostali do desetibodového vedení už na začátku 5.minuty (4:14), přičemž 7 bodů padlo během jediné (čtvrté) minuty. Výbornou obranou jsme drželi domácí dál od koše a nechali jsme je jen bezzubě kombinovat v oblasti kolem perimetru. Naše obrana byla natolik těsná, že domácí neměli ani jednu volnou střelu. V duchu úvodu zápasu se odvíjela i zbývající část první desetiminutovky. Na začátku druhé čtvrtiny jsme domácí přišpendlili deseti body v řadě během 100 vteřin. Byly to koše z různých vzdáleností. Ricciho první koš vznikl po vyšachování obrany Opavy, kdy náš pivot zůstal nikým nehlídán pod košem a našla ho přihrávka Sokolovského. Další koš dal aktér asistence z perimetru a 35.bod zase zatloukl do koše Lewis, když ho v běhu dohonila výborná přihrávka Křemena skoro přes celé hřiště. Poslední hřebíček do rakve zatloukl další trojkou Sokol. To byl poslední impuls pro time out domácích. Našemu křídlu Sokolovskému, který při absenci Hanavana a Nečase opět odehrál výborný part na čtyřce, se dařilo střelecky. Za 12 minut na palubovce dal o tři body více než celý tým domácích - 14 bodů (za 2b. 3/2, za 3.body 4/3, TH 1/1), měl 3 asistence a získaný míč. Také Lee dal stejně bodů jako odehrál minut 9 minut – 9 bodů (za 2b. 3/2, za 3.body 1/1, TH 2/2), měl jednu asistenci a dva získané míče. O rychlosti našich hráčů svědčí i akce, která předcházela 42.bodu. Opava ztratila zhruba na úrovni naší šestky míč a my jsme vyrazili do rychlého protiútoku. Tři naši hráči, jmenovitě Lenzly, Křemen a Lewis, byli pod košem domácích rychleji než všichni domácí hráči. Padesátý bod dal na konci 17.minuty Křemen z rychlého protiútoku, kterému předcházel zesílený pres po celém hřišti. Domácí nebyli ve druhé části druhé čtvrtiny schopni dopravit míč do našeho koše i z jasných pozic a také se dopouštěli více faulů ještě na své obranné polovině.

Třetí čtvrtina byla v podání domácích nejlepší. Dokázali zrychlit přechod na útočnou polovinu, a tak měli více času akci připravit. Naši pod dojmem jasného vedení nebyli tak agresivní v obraně a domácí vyhráli úvodní tři minuty 9:4. Studená sprcha dvou trojek a dvojky během jediné minuty zmrazila snahy domácích o přijatelnější výsledek. Domácí košem s faulem přerušili naši sérii, ale další tři koše znamenaly, že dvě minuty před koncem dosáhl rozdíl 41 bodů. Na úvod poslední desetiminutovky jsme dosáhli smrtící kombinaci dvou trojek a dvou smečovaných košů. Oběma dunky nechal domácím fanouškům zavzpomínat Pavel Pumrla na dva roky strávené v Opavě. Rozhodně však z nich neměli stejnou radost jako když Pampi oblékal žluto-modrý dres. Kromě efektivního útoku jsme byli dobří v obraně. Především přes Sokola se domácí pivoti neměli šanci prosadit. Při vedení 90:41 jsme na chvíli ztratili koncentraci a domácí šesti body v řadě oddálili padesátibodovou ztrátu. Naši v té době vyrobili dvě chyby. Stovka padla na konci 38.minuty a jejím autorem byl Ricci. Poslední náš koš ze hry dal Petr Valc, který nastoupil na posledních pět minut zápasu.

Body: Šoška Ondrej 15, Blažek Jakub 10, Dygrýn Ondřej 8, Šiřina Jakub 7, Čarnecký Michal 5, Štec Marek 5, Douša Daniel 2, Vaňák Martin 2 - Ricci Philip 16, Benda Petr 15, Sokolovský Ladislav 14, Lenzly Mike 13, Lewis Ronald 12, Lee Arthur 11, Pumprla Pavel 11, Slezák Pavel 9, Křemen Michal 4, Valc Petr 2; střelba 3b.: 12/1:19/11; střelba 2b.: 28/17:37/27; TH: 21/17:25/20; doskoky: 25:20; fauly: 21:18; ztráty 23:8; čtvrtiny: 11:28, 12:30, 18:22, 13:27; rozhodčí: Macela Miroslav, Kurz Vlastimil, Nejezchleb Petr; komisař: Bruna Karel; 800 diváků; nejlepší hráč: Sokolovský Ladislav