A tým | Kooperativa NBL - 10.11.2018 17:00

98
egoé Basket Brno egoé Basket Brno Hosté
63

V prvních dvaceti minutách jsme měli drtivou převahu. Hosté se osmělili až díky našemu polevení ve druhých dvaceti minutách. I když jsme druhý poločas o čtyři prohráli, stačilo to na výhru 98:63.

V Nymburce se v prvním poločase hrálo na jeden koš, před tím nymburským se vytvořil neprostupný val našich obránců, od kterých se všechny snahy hostů odrážely jako míčky od tenisové stěny. V první čtvrtině dokázalo Brno nastřílet pouze 12 bodů, ale ve druhé to bylo ještě horší. Proměnili pouze jednu střelu z pole a tři trestné hody. To se dohromady nasčítalo na 5 bodů a úspěšnost střelby z pole poklesla z třiceti tří procent na necelých dvacet.

V problematice obrany se po utkání vrátili oba trenéři ve svých komentářích. Martin Vaněk, pro kterého to byl druhý zápas v této pozici, řekl: „Největší problém v zápase jsme měli s agresivní obranou Nymburka, především v prvním poločase. Je to obrana, se kterou se v české lize nikde nesetkáváme. Nymburk patří k nejlepším týmům a speciálně v té jejich obraně. V prvním poločase jsme se na to nebyli schopni adaptovat.“ Jeho protějšek Oren Amiel také hovořil o úvodu utkání jako o klíčovém prvku: „My jsme ‚zabili‘ zápas hned na úvod a to bylo pro nás důležité a tak jsme to měli v plánu, abychom mohli lépe rozdělit minuty mezi všechny hráče rovnoměrně.“ „Do začátku zápasu jsme přišli hodně koncentrovaně a od toho se to odvíjelo další pokračování utkání,“ poznamenal po boji MVP zápasu Jaromír Bohačík.

Ještě napadlo nic o našem útoku. Ten byl, jak je u nás běžné, založený na rychlém přenesení hry. Několikrát z ukazatele pro postupný útok ani nezmizela úvodní a už jsme po doskoku proměnili na druhé straně dvou- nebo tříbodovou střelu dvojka (pro méně znalé pravidel basketbalu - pro postupný útok od okamžiku, kdy má tým po obranném doskoku nebo obdrženém koši míč v držení, je časový limit 24 sekund). „Za první poločas jsme dostali téměř třicet bodů z rychlého protiútoku, který jsme nedokázali pokrýt,“ okomentoval Jakub Jokl 23 obdržených bodů z rychlého protiútoku za první poločas. Všechno ovšem vychází z dobrého obranného doskoku a těch jsme měli za první poločas dvacet.

Brno otevřelo zápas třemi ztrátami, které jsme využili k vedení 9-0 za 2 minuty. Prvním střelcem Brna byl rozehrávač Geiger, který se trefil za tři body jako první. Ještě přidal dalších pět bodů a byl tak až do sedmé minuty jediným střelcem hostů. Dalším zapojeným střelcem byl Kereselidze a rozdíl ve skóre se naposledy ocitl na jednociferném čísle. Od stavu 19-10  jsme přidali deset bodů v řadě a raketový jsme měli vstup i do druhé čtvrtiny. Ve 13.minutě už hosté prohrávali 12:37. Jak jsme už psali, obrana nepustila nic, hosté nebyli schopni vypracovat kloudnou akci a střely z těžkých pozic jim nevycházely. Když se k tomu přidá 13 ztrát, nemůže z této rovnice vyjít nic jiného, než poločasová drsná prohra 17:56.

Druhý poločas byl jiný. My jsme ubrali na výkonu, ale i hosté se více osmělili. Na úvod třetí čtvrtiny poslali na náš koš nějakou tu úspěšnou trojku, jako například Stegbauer nebo Geiger či Farský, a to jim dodalo určité sebevědomí, které se při čtyřicetibodovém manku hledá po čertech špatně. V průběhu třetí čtvrtiny se Brnu podařilo srazit z manka dokonce deset bodů, ale závěr třetí čtvrtiny zase patřil nám a náskok opět vyšplhal na čtyřicet.

„Ve druhém poločase se nám dařilo líp, ale je třeba dodat, že Nymburk přestal hrát tak agresivně a to nám dávalo šanci dál fungovat. Ve druhém poločase jsme odehráli dobrý zápas,“ poznamenal ke druhým dvaceti minutám zastupující kouč Martin Vaněk. Úvod poslední čtvrtiny dokonce Brno vyhrálo 15:4, což se pochopitelně moc nelíbilo trenéru Amielovi a svolal hráče k time outu za stavu 82:53. Zastavili jsme snižující se rozdíl, ale už se nám moc nedařilo ho zvyšovat. Díky dvěma povedeným úsekům Brno druhý poločas o čtyři body vyhrálo (46:42). „Část třetí čtvrtiny a celá čtvrtá byla v obraně z naší strany špatná. To se nám nemůže stávat ani v české lize, pokud chceme něco ukázat v Champions League,“ nebyl s druhou půlkou spokojený ani Martin Kříž.

Body: Bohačík 21 (střelba z pole 11/8), Hruban 20, Benda a Davis 10, Pumprla 10 (7 získaných faulů), Peterka 9 (9 doskoků), Kříž 6 (9 doskoků) a Vyoral 6 (5 asistencí), Lawrence 4 (7 asistencí) - Geiger 23, Roby 10, Stegbauer a Jokl 7, Keely 5, Farský a Kozina 4, Kereselidze 2, Nehyba 1, střelba za 2 body: 44/28:33/14, trojky: 21/7:33/7, TH: 31/21:23/14, doskoky: 51:30, asistence: 24:9, ztráty: 17:16, fauly: 20:22, čtvrtiny: 29:12, 27:5, 22:21, 20:25