A tým | Kooperativa NBL - 26.01.2019 17:00

106
BK ARMEX Děčín BK ARMEX Děčín Hosté
88

Utkání proti Děčínu přivedlo do Nymburka daleko bojovnějšího soupeře než v posledních dvou zápasech ligy a poháru. I když jsme měli utkání pod kontrolou a vyhráli jsme podle výsledku hladce 106:88, nebylo možné nikdy moc snížit intenzitu hry.

Děčín jsme zlikvidovali vynikající střelbou z pole.  „Musím ale uznat, že domácí stříleli s velkou bravurou a velkou přesností. Sedmdesát tři procent za dva body a padesát čtyři za tři body je něco, co dělá mistra mistrem,“ pochválil na tiskovce náš výkon trenér Budínský. Také Tomáš Pomikálek považoval naši střelbu za jeden z rozhodujících prvků konečného výsledku. „Nejvíce nás potrápila střelba domácích, která byla neskutečná. Všem v podstatě padlo všechno. Je těžké se s tím popasovat. Ve chvíli, kdy se začnete dotahovat, dá Nymburk dvě trojky a jste tam, kde jste byli před chvílí.“

Útočné manévry jsme v zápase zvládali lépe než hosté. „Moc se nám nedařilo v obraně, občas ale hrajeme zápas, kdy svého soupeře přestřílíme. Pohybovali jsme v útoku dobře balónem, padaly nám střely. Doufám, že budeme toto opakovat i v dalších zápasech,“ věří Tomáš Vyoral, který se letošní odehrané maximum v zápasech NBL odvděčil trenérovi za důvěru 23 body s procentem střelby, které zapadlo do výborného průměru celého týmu. Za dva body 7/5, trojky 6/4, k tomu 7 asistencí.

Ze statistik ještě zaujme 32 bodů Děčína z druhé šance, tedy po útočném doskoku. Protože Válečníci získali 16 útočných doskoků, tak to vypadá, že každý jejich útočný doskok nakonec skončil dvěma body v našem koši. To je jistě číslo neobvyklé. Našich útočných doskoků bylo podstatně méně, jen sedm, ale to vysvětlil trenér Budínský po utkání jednoduše: „Domácí neměli co doskakovat.“

„Po pěti šesti počátečních minutách jsme zápas dostali pod naši kontrolu,“ řekl k průběhu utkání trenér Amiel. Zahájili jsme utkání s obvyklou pěticí: čtyři čeští hráči a Geno na rozehrávce. Jen Petra Bendu nahradil Martin Peterka a právě tento pivot byl v prvních třech minutách naším jediným střelcem. I Děčín měl zkraje dominantního střelce, v prvních dvou minutách skóroval jen Šimon Ježek. Prvním naším střídajícím byl Tomáš Vyoral a možná i skutečnost, že Tomáš trefil hned první střelu za tři body, v něm probudila spící arsenál. Pomohlo určitě, že i druhý pokus za tři našel svůj cíl. Ke konci první čtvrtiny na palubovku nastoupili v našem týmu trochu nezvykle tři pivoti - Benda, Myers a Davis. „V poslední době je to varianta, kterou často zkoušíme. Alex hraje na trojce, jsme vyšší a dává nám to další varianty v obraně nebo v útoku,“ vysvětlil Martin Peterka. Celá první čtvrtina se vešla do bodového rozdílu tří bodů, jen na konci „falešná“ trojka (křídlo) Alex Davis povedenou trojkou upravil na 21:16.

Druhou čtvrtinu začal smečovaným košem Mike Myers, a když dal po chvíli Alex z rohu další trojku na 26:18, svolal si trenér Budínský své hráče k poradě. Jenže na Autreyho koš odpověděl trojkou Benda a Vyo koše z výskoku, rozdíl ve skóre se poprvé podíval přes desítku. Právě končila 13.minuta. Druhý oddechový čas si vzal trenér Budínský v 16.minutě, když Tomáš Vyoral poslal do koše další trojkový projektil a upravil na 40:24. Po dvou trojkách amerických posil Děčína se proměnil průběžný stav na 42:32 a oddechový čas si vzal náš trenér. Do konce prvního poločasu chyběly 3 minuty a 2 sekundy. Krátce po time outu se třetí osobní chyby se dopustil Vojta Hruban a střídal. Dvouciferné vedení jsme nedokázali uchránit a za stavu 42:34 si další time out vzal trenér Amiel. Z rohu se trefil za tři body Martin Peterka a náskok byl opět dvouciferný. Desetibodový zůstal i přes přestávku.

Druhý poločas začal trojkou Alex Davis a jakoby předznamenal úrodnou třetí čtvrtinu, ve které jsme konto Děčína zatížili 34 body. Hned z dalšího útoku totiž Pampi opět po asistenci Gena Lawrence zacílil přesně z levého rohu (55:39). V celé třetí čtvrtině se hrálo poměrně rychle dopředu, ani jeden tým se se střelbou moc nepáral a jeden útok střídal druhý. Solidně stříleli i hosté. První trojku Feštra ještě náš trenér rozdýchal, druhou Carlsona už ne a pozval si hráče za stavu 61:52 na poradu. Po další trojce Děčína, jejímž autorem byl Tomáš Pomikálek, se hosté přiblížili už na osmibodový rozdíl 65:57. To se třetí čtvrtina přehoupla do své druhé poloviny. Na 72:59 upravoval Vojta Hruban trojkou, když ještě před tím vyzval Pampi přihrávkou mezi nohama Grunta Mike Myerse ke smeči. A když dal dvě minuty před koncem Tomáš Vyoral další svou trojku, byl stav 79:59.

Poslední čtvrtina se už nehrála v takovém tempu. I když o pěkné akce nebyli diváci ochuzeni. Smeč Mika Myerse mezi ně určitě patřila. Ale ani Děčín se nenechal zahanbit a trojky a smeče potěšily zase hostující fanoušky. Na konci se na palubovce po delší době objevil také Filip Novotný a připsal si tři body.

Body: Vyoral 23 (4 trojky, za 2 body 5/7, 7 asistencí), Davis 15 (trojky 3/3), Benda 13 (1 trojka), Peterka 13 (1 trojky, 6 doskoků), Hruban 11 (1 trojka), Myers 10 (10 doskoků), Kříž 6, Pumprla 5 (1 trojka), Cosey (1 trojka), Novotný (1 trojka 1), Lawrence 2, Bohačík 2 - Autrey 21, Carlson 15, Ježek 10, Feštr 9 (3 trojky), Pomikálek 9, Žikla 6, Šiška a Grunt 6, Landa 4, Kroutil 2, střelba za 2 body: 37/27:44/21, trojky: 24/13:32/12, TH: 17/13:15/10, doskoky: 35:33 (útočné 7:16), asistence: 26:12, ztráty: 15:9, zisky: 6:9, čtvrtiny: 21:16, 28:23, 34:23, 23:26