A tým | Basketball Champions League - 22.01.2019 18:30

80
Hapoel Bank Yahav Jerusalem BC Hapoel Bank Yahav Jerusalem BC Hosté
111

Hapoel Jeruzalém byl nad naše síly. Naše obrana proti jejich výborné kombinaci propadala a naposledy se na úspěch dalo pomýšlet ve druhé čtvrtině. Pak se nůžky definitivně rozevřely až na konečný výsledek 80:111.

Izraelský tým potvrdil, proč je nejproduktivnějším týmem letošního ročníku Ligy mistrů. „Oni v útoku přesně věděli, kde jsou … a bohužel i kde my nejsme,“ poznamenal zklamaně s hořkým úsměvem Jaromír Bohačík. „My jsme to soupeři dost usnadnili, protože jsme dneska hráli fakt špatně. Nebránili jsme, takže oni si to půjčovali a dostali jsme 111 bodů, což je strašné. Většinou si to dobře rozhodili, my jsme nestíhali vůbec rotace, pod koš, nájezdy. Nebyli jsme dneska prakticky nikde,“ řekl po utkání Martin Peterka, který se jako jeden z mála s utkáním popasoval dobře.

Za necelé tři sezony v BCL jsme poprvé inkasovali stovku. Dvakrát jsme ji nadělili – Bonnu vloni a Bakken Bears předloni, ale letos poprvé jsme byli na straně příjemce. Utkání se nevyvíjelo příznivě už od samého začátku. Po čtyřech minutách byl stav 4:14. „Nemyslím si, že by to byl důvod k nějaké naší panice. V některých zápasech jsme se i z takového stavu dostali zpátky. Jenže Jeruzalém dovolil jen dvakrát, abychom se trochu přiblížili,“ poznamenal o úvodu zápasu Petr Benda. Hosté v prvních minutách zápasu stříleli, jako kdyby na Královce byli doma. Naši hráči potvrzovali „syndrom Královka“ a koše pro ně byly uzavřené. Se střelbou 23/5 (21,7%) jsme neměli šanci proti výborně střílejícímu soupeři uspět a to i přesto, že jsme měli 7 útočných doskoků. Určitou náplastí na krvácející ránu neúspěchů ve střelbě mohlo být, že ani Hapoelu druhá část první čtvrtiny střelecky moc nevycházela. Přesto měl úspěšnost dvojnásobně vyšší.

Ve druhé čtvrtině oba týmy zapracovaly na přesnosti střelby, oběma se na konci zvýšila o nějakých deset procent, což v součtu obou čtvrtin dávalo solidní kredit druhé desetiminutovce. Na úvod druhé čtvrtiny se prosadila nejprve největší hvězda Hapoelu Stoudemire, ale odpověď přišla od našich dvou pivotů. Martin Peterka nasázel pět bodů, včetně jedné trojky, dva body přidal Petr Benda a najednou byl stav 23:28. Průběh zápasu aktivoval lavičku hostů, kteří s vzali oddechový čas. Po něm opět roztočili svůj kolotoč rychlých přihrávek a snadných zakončení, ve kterém nechyběly ani efektní alley-oopy. „Už to vypadalo, že se zvedneme, ale soupeř dal nějakých sedm bodů v řadě a zase to šlo do kelu,“ ulevil si Petr Benda. Byl to případ i druhé čtvrtiny. Ještě jednou, když se trojkou prezentoval Bracey Wright, jsme se dostali na pět bodů (34:39), buchar jeruzalémského útoku znovu rozjel a už po minutě byl rozdíl opět deset bodů a dobrý povit se jako pára nad hrncem opět během chvíle rozplynul. „Hapoel hrál jednoduše dopředu. Nebyli jsme schopni dlouhodobě se vyrovnat s jejich agresivní hrou v obraně i útoku a oni nás trestali jednoduchými koši. To nás pohřbívalo,“ řekl Petr Benda. Konec druhé čtvrtiny dal Petrovi za pravdu. Rozdíl ve skóre vylétl za posledních pět minut na 16 bodů (35:51) a bylo jasné, že zápas se bude při lehkosti hry hostů jen těžko otáčet.

Ve třetí čtvrtině se rozdíl stále pohyboval kolem 15 bodů. Ovšem po ztrátě Wrighta se už náskok Hapoelu dostal na dvacet bodů. Další dvě naše ztráty sice soupeř nepotrestal, ale zbavovali jsme se možnosti uspět v útoku. I přes 4 naše ztráty se nám podařilo zlepšit útočnou aktivitu. Nastříleli jsme za třetí čtvrtinu 30 bodů, a to nám body zvyšovaly jen 2 trojky. Nejvíce náš útok potáhl Geno Lawrence 8 body a Martin Kříž 6 body. Jenže žádné snížení rozdílu to nepřineslo, hosté totiž nastříleli ještě o čtyři body více. Jim posloužily čtyři další trojky, ale i vysoká úspěšnost z dva body. Celková střelba z pole u nich už po počátečních 40% narostla na 58%.

Do poslední čtvrtiny se vstupovalo za stavu 65:85 a bylo na výsost jasné, že v tomto zápase stovka padne. Zasloužil se o ní Timor v končící 35. minutě. Hosté v poslední části přidali další čtyři trojky a ty jim pomohly k výhře ve čtvrtině v poměru 26:15. „My jsme dostávali stále více do křeče, stříleli jsme střely, které normálně nevystřelíme. Sebevědomí se dostávalo dolů a proti rozjetému týmu bylo těžké něco předvést, zvlášť když se nám nepovedlo dát nějakou tu hodně těžkou střelu,“ zhodnotil Petr Benda.

Všichni fanoušci a nutno říct, že i ti naši, se těšili na Amar‘e Stoudmireho. Největší hvězda nastoupila jako střídající hráč v průběhu první čtvrtiny a strávil na palubovce 24,5 minut. To je více než jeho obvyklý průměr. Do přímého kontaktu s ním přišel i Petr Benda. „Mančaft Hapoelu je vyrovnaný. Nemohu říct, že byl nejlepším hráčem, ale k těm nejlepším patřil. Jeho spoluhráči dokáží dobře využít jeho schopnosti. Bylo vidět, že má zkušenosti. Umí jít do kontaktu, dokáže na sebe získat faul a dává šestky. Myslím, že nejvíce uplatnil v zápase své zkušenosti,“ všiml si Petr Benda.

Body: Peterka 17, Wright 15, Lawrence 8, Pumprla a Davis po 7, Kříž a Hruban po 6, Bohačík 5, Myers 4, Cosey 3, Benda 2 - Feldeine 20, Stoudemire 19, Butler 16, Thomas 13, Blatt 11, Owens 9, Johnson 7, Timor a Brown po 5, Eliyahu 4, Ohayon 2, střelba za 2 body: 43/22:44/30, trojky: 27/6:30/12, TH: 21/18:17/15, doskoky: 34:43, asistence 16:29, ztráty: 14:12, zisky: 5:11, čtvrtiny: 16:23, 19:28, 30:34, 15:26