91
BK Breda & Weinstein Opava BK Breda & Weinstein Opava Hosté
60

O výsledku zápasu rozhodla v podstatě druhá čtvrtina

Před utkáním bylo otázkou, jak se naši hráči popasují s prohrou v minulém kole v Děčíně. Dalo se očekávat, že budeme chtít ostatním týmům ukázat, že minulý zápas byl jen krátkodobým výpadkem a ne trendem našich výkonů. Tak se skutečně stalo. Naši v utkání v obraně nic nepodcenili a do soupeře se především v obraně pustili s vervou. Opava, věrna své tradici, hrála po celých 40 minut zónovou obranu.
Rozhodujícím obdobím byla druhá čtvrtina. Ta se zařadila do několika rekordních kategorií. Nastříleli jsme v ní 38 bodů. To se doposud žádnému týmu nepodařilo. Nejblíže byl Prostějov v utkání 12.kola proti Poděbradům a Poděbrady v minulém,19.kole proti Pardubicím. V obou zápasech oba týmy shodně nastřílely 37 bodů za první respektive čtvrtou čtvrtinu. Také rozdíl 30 bodů v jedné čtvrtině se zatím žádnému týmu nepovedl. Zatím nejvyšší číslo (23 bodů) jsme zaznamenali také my a to v utkání 4.kola proti Poděbradům a více než dvacetibodovým rozdílem skončila druhá čtvrtina v zápase 12.kola, kdy o 21 bodů porazil Nový Jičín právě Opavu. Za zmínku stojí také šňůra 33:1, kterou jsme zaznamenali v prvních osmi minutách druhé čtvrtiny. Dobrá střelba z dlouhé vzdálenosti, aktivní obrana po celém hřišti s deseti ztrátami Opavy a maximální bojovnost našich hráčů – to byly příčiny konečného bodového účtu této výjimečné čtvrtiny.
Na celkovém výsledku se nejvíce podepsal počet ztracených míčů Opavy. S dvojnásobným počtem ztrát se jen velice těžko vyhrává. Opavu jsme také přeskákali, přičemž největší rozdíl byl na útočném doskoku (15:5). Kolektivní pojetí hry se projevilo i na počtu asistencí (26:12). Prim hrál Venta s osmi a Schilb s pěti, škoda, že si Blake také nevěří více ve střelbě. O trochu lépe jsme na tom byli i v procentu úspěšnosti střelby za dva i tři body. Větší úspěšnost měli hosté jen v trestných hodech. Ve střelbě z pole se dařilo především Bendovi, který proměnil všech osm pokusů za dva body a Justinu Grayovi, který měl úspěšnost za tři body vyšší než 50%. U opavských hráčů byl procentuálně nejlepším střelcem Pumprla se stoprocentní střelbou z pole (dvojky 3/3, trojky 1/1) a také díky dalším kladným bodům byl ve valorizaci nejlepším Slezanem. Nejvíce bodů však nastřílela nová posila Jakub Blažek (16) a ve dvojciferných hodnotách valorizace se pohyboval ještě Tomáš Hrubý. Z našich hráčů byl nejužitečnější Petr Benda (24 val.bodů), dobrý zápas odehrál také Radek Nečas (25 minut + 15 val.bodů). Nesmíme zapomenout ani na Pavla Slezáka, nastoupil v základní sestavě a strávil na palubovce více než 25 minut.
Nymburský trenér poslal na palubovku poprvé v této sezoně v základní sestavě současně Slezáka a Nečase. „Chtěli jsme začít hodně dobrou obrannou a základní pětka, která nastoupila, odpovídala přesně mým představám,“ řekl po utkání trenér Katzurin. Opava vyhrála úvodní rozskok, Pumprla dal ve 12.vteřině první koš a hosté šli do vedení. Za tento koš pykal Blake Schilb, který ve 26.vteřině střídal. Nahradil ho Michal Křemen a v tu chvíli byli na palubovce čtyři čeští hráči a Arthur Lee. Po koši Pumprly byla Opava poprvé a naposledy ve vedení. I my jsme se rozjížděli pomalu. V průběhu první čtvrtiny jsme vedli maximálně o pět bodů. Proti opavské zóně se nám nedařilo střílet z dálky, čtyři pokusy (Slezák, Sokolovský, Venta) skončily na obroučce. V průběhu první čtvrtiny jsme byli daleko pilnější ve střelbě – 17 pokusů proti 7 Opavy. Hosté se totiž díky naší obraně nedostávali do střeleckých pozic i díky osmi ztraceným míčům. Po deseti minutách svítilo na ukazateli hubených 16:12. Druhá desetiminutovka byla o něčem jiném. Nejen že skončila poměrem 38:8 a náš presink vyváděl soupeře z míry. Opava dala za celých 10 minut jediný koš ze hry a k tomu přidala jen šest bodů z čáry trestných hodů. Už v 19.minutě jsme Ventovou trojkou nakročili do šesté desítky. Nejvýrazněji se do bodového účtu druhé čtvrtiny zapsal Justin Gray, který během minuty a dvaceti vteřin dal tři trojky. Trenér Klapetek marně hledal pětici hráčů, která by přinesla zvrat ve hře.
Ve druhém poločase jsme nepokračovali stejným způsobem. Opava se sice nezlepšila, ale nám se přestalo dařit střelecky. Úspěšnost byla sice 55%, ale střel bylo žalostně málo. Jen dvanáctkrát jsme ohrozili koš Slezanů. Svou roli hrál i počet ztracených míčů. Jestliže jsme za první poločas měli 3 ztráty, za třetí čtvrtinu jsme se dostali na trojnásobek. I proto jsme třetí čtvrtinu o bod prohráli. Podobně vypadala i závěrečná čtvrtina. I v té byl soupeř bodově lepší a vyhrál jí 18:16, ale díky propadu ve druhé čtvrtině si odvezl třicetibodový příděl.

Body: Benda Petr 18, Sokolovský Ladislav 16, Gray Justin 12, Nečas Radek 12, Slezák Pavel 11, Jagodnik Goran 8, Venta Matej 5, Lee Arthur 4, Schilb Blake 3, Chán Aleš 2, Křemen Michal 0 - Blažek Jakub 16, Pumprla Pavel 14, Hrubý Tomáš 12, Hutňan Michal 7, Remeš Aleš 5, Čarnecký Michal 3, Šiřina Jakub 3, Dihel Jiří 0, Šoška Ondrej 0, Czudek Petr 0, Kratochvíl Jan 0, Dygrýn Ondřej 0; střelba 3b.: 29/11:15/4; střelba 2b.: 35/21:24/13; TH: 23/16:29/22; doskoky: 31:24; chyby: 27:23; 5 chyb: 39. Venta Matej - 36. Blažek Jakub; čtvrtiny: 16:12, 38:8, 21:22, 16:18;  rozhodčí: Lukeš Václav, Kučera Martin, Hartig Zdeněk; komisař: Buršík Petr; nejlepší hráč: Benda Petr