A tým | Kooperativa NBL - 08.05.2019 18:00

103
BK Olomoucko BK Olomoucko Hosté
80

Do semifinále play off Kooperativa NBL jsme vstoupili vítězně a doma jsme porazili Olomoucko 103:80, ale museli jsme se hodně snažit. Po nepovedeném úvodu jsme prohrávali o 10 bodů, ale zlepšený výkon ve druhé půli přinesl jasné vítězství. Ujali jsme se tak vedení v sérii hrané na čtyři vítězství. Další zápas je na programu hned ve čtvrtek opět v Nymburce. Odvety v Prostějově se budou hrát v neděli a v pondělí.

Olomoucko stejně jako my postoupilo ze čtvrtfinále nejrychlejším možným způsobem 4:0. A svou sílu ukázalo i na naší palubovce, kde velmi dobře začalo. Přesně střílelo a dlouho favorita trápilo. Dařilo se zejména dvojici Thomas Dunans, Javonte Douglas, kteří se podělili o 20 z úvodních 23 bodů svého týmu.

Nás vrátil do hry Bracey Wright, který na rozehrávce zastoupil Tomáše Vyorala, jehož v přípravě limitovala pauza kvůli problémům se zuby. Wright hrál dobře v útoku a pomohl i přibrzdit Dunanse. Ze stavu 11:21 jsme otočili na 34:32, jenže následoval další únik hostů na 34:42.

Pak ale svěřenci trenéra Orena Amiela zapnuli na vyšší level, do poločasu jsme srovnali a do třetí části vstoupili šňůrou 19:2 a zlomili tak odpor soupeře. Hosté už se nedokázali vrátit do hry, zvláště když se rozstříleli Jaromír Bohačík, s 22 body nejlepší střelec zápasu, a Eugene Lawrence. Ten k 17 bodům přidal i sedm asistencí a pět doskoků. Wright nakonec měl 21 bodů, pět doskoků a sedm asistencí. Blýskl se i parádním blokem na Dunanse. Oba američtí rozehrávači tak byli nejužitečnějšími hráči zápasu.

Celkově jsme dominovali na doskoku, kde jsme přeskákali hosty 47:32 a získali hned 22 útočných doskoků. K tomu jsme měli o devět ztrát méně a celkem tak mohli vyslat o 24 střel více než Olomoucko. Vybojoval jsme tak 62. výhru z posledních 63 play off zápasů a doma jsme v play off neporaženi už 54 zápasů v řadě od května 2010.

ČEZ Basketbal Nymburk - BK Olomoucko 103:80 (20:26, 26:20, 28:13, 29:21)
Nejvíce bodů: Bohačík 22, Wright 21, Lawrence 17, Davis 13, Kříž a Šafarčík po 6, Hruban 5, Benda, Myers a Pumprla po 4, Vyoral 1, Peterka 0 - Dunans 21, Douglas 18, Pelko 10. Fauly: 23:23. TH: 20/16 - 30/21. Trojky: 11:9. Doskoky: 47:32. Ztráty: 12:21. Zisky: 15:7. Asistence: 22:11. Hráč utkání: nezvolen.

Oren Amiel (trenér Nymburka): “Play off vyhrává obrana a my v první půli nehráli play off obranu. Nebylo to o taktice, ale o přístupu. Do druhé půli jsme to změnili a už jsme hráli v obraně dobře proti možná nejlepší ofenzivě v lize. Ale je to pořád jen 1:0 a ve čtvrtek se potkáme znovu. Nejlepšího hráče utkání nemohu zvolit, protože by si to zasloužilo více hráčů z našeho týmu.”

Predrag Benaček (trenér Olomouce): “Nymburk odehrál skvělý druhý poločas. Pokud chce v naší lize někdo hrát s Nymburkem vyrovnanou hru, musí mít 40 minut maximální koncentraci. My to dokázali jen první poločas. Měli jsme problém s útočným doskokem soupeře, Nymburk měl 22 útočných doskoků a přes 20 útoků více než my. My měli i 21 ztrát, z toho Dunans devět. To se nesmí stávat, pokud chceme vyhrát s Nymburkem. Věřím, že v dalším utkání to bude z naší strany lepší.”

František Váňa (hráč Olomoucka): "První půlka skončila vyrovnaně, protože jsme hráli tak, jak jsme chtěli, s nasazením, dobře jsme bránili, v útoku jsme si vytvářeli to, co jsme chtěli. Pak nám ale vypadla koncentrace, útočné doskoky nás potrápily, dostávali jsem z toho lehké koše a frustrovalo nás to tak, že se nám přestalo dařit i v útoku."

Eugene Lawrence (hráč Nymburku): “Olomoucko hrálo velmi dobře. Je to talentovaný tým a opravdu z nás vymáčkli to nejlepší. Ve druhé půli jsme se zvedli, hráli jsme lépe v obraně, díky tomu jsme získávali míče a snadné body a to nám dodávalo sebevědomí.”

Pavel Pumprla (hráč Nymburku): “Měli jsme v první půli hodně ztrát, ale doháněli jsme to útočným doskokem. Je fajn, že jsme druhým poločasem smazali dojem z toho matného prvního poločasu. Těžko říct, proč se nám tak dařilo na doskoku. My jsme tam zvyklí takto chodit a dnes to vycházelo. Hodně jsme se tím udrželi ve hře. Ve druhé půli jsme vyvinuli větší tlak, nepouštěli je do pick and rollu jako v první půli. Tak musíme hrát celou sérii, protože jsou hodně nebezpeční a nesmíme je nechat hrát. Palyza se nedostával ke střelám, ale nebylo to ani tak naší zásluhou, protože jejich Američané to hráli dost na sebe do pick and rollu, který jim vycházel s Pardubicemi. My si na to pak už dávali pozor a Palyzovy body jim dnes chyběly. Bouřka v kabině nebyla, protože bylo fajn, že jsme to do poločasu srovnali a ukázali jsme si, jak se do nich dostat. Trenér to nepřeháněl, dal nám důvěru a ve vstupu do druhé půle jsme se odvděčili. Zvýšenou agresivitou jsme dávali snadné body.”