A tým | Mattoni NBL - 17.02.2010 18:15

Sokol Vyšehrad Sokol VyšehradDomácí
28
114

Utkání proti Vyšehradu bylo vedeno z naší strany z pozice síly. Už výsledek napovídá, že jsme byli lepší ve všech směrech a jediným, o co nám v zápase mohlo jít, bylo překonat některý z rekordů naší ligy. Sportovní manažer Šístek řekl: „Nekoukáme na skóre, abychom trhali rekordy. Chceme, aby si zahráli všichni.“ Je asi pravda, že nám prioritně o žádné rekordy nešlo, ale když už přišly, proč o nich nenapsat.

Osmdesát šest bodů je největším letošním bodovým rozdílem v Mattoni NBL. Od roku 1998 zatím žádný tým nenastřílel soupeři méně než třicet bodů za utkání. Dosavadní rekord byl 34 a tímto smutným rekordmanem byl také Vyšehrad v minulém utkání proti nám. Stejně jako dnešní zápas překonal rekord v minimálním počtu vstřelených bodů, překonal i rekord v nejhorší valorizaci. Od valorizace –6 v minulém zápase, Vyšehrad odepsal ještě dva body, a tak minimální hranice se dostala na hodnotu –8. V utkání je možné také vypíchnout, že domácí nedali ani v jedné čtvrtině více než deset bodů, že ani jeden z hráčů Vyšehradu nedal více než 6 bodů a ani jeden nedal více než dva koše ze hry. Celkově tři koše v celém utkání dal pouze Klimánek, který proměnil po jedné dvojce, trojce a šestce. Klimánek byl také až do konce 14.minuty zápasu jediným střelcem domácích, pak ho na lavičku posadily čtyři osobní chyby. Příšerná byla střelba Vyšehradu za dva body. Pokud je úspěšnost střelby za dva body pod třiceti procenty, je to špatné, ale když je 11,5% je to katastrofální. Domácí dali jen čtyři koše z 35 pokusů. Měli sice 10 útočných doskoků, ale nic z nich v podstatě nevytěžili.

Utkání začalo naší čistou čtrnáctibodovou šňůrou a teprve když se první čtvrtina převalila do své druhé poloviny dali domácí první body. V té době už měli na svém kontě šest ztracených míčů a několik neproměněných střel. Naopak Pavel Slezák už měl ve střelecké listině 7 bodů a do konce první čtvrtiny ještě pět přidal. Byl tak nejlepším střelcem první čtvrtiny a po té také celého zápasu. Více než dvacetibodový rozdíl po první čtvrtině nevěstil pro domácí nic dobrého. „Vyšehrad nastoupil už předem proražený, ani nevzdoroval, ani nevyvíjel žádný tlak ani aktivitu“ zhodnotil úvod zápasu Šístek. Ve druhé čtvrtině dali domácí tři koše. Všechny měly hodnotu tří bodů a postarali se ně Lipold a Kysela a Vyšehrad měl ve statistikách zapsaný stále jeden jediný úspěšný střelecký pokus za dva body z 8.minuty. Ve druhé čtvrtině to dlouho vypadalo, že Vyšehrad nedá v prvním poločase ani dvouciferný počet bodů. Ovšem minutu a půl před koncem prvního poločasu za stavu 9:57 (vedení o 48 bodů!) dal Lipold první trojku, kterou zopakoval ještě půl minuty poté. I tak bylo poločasové vedení propastné jako Grand Canyon. Obraz hry se nezměnil ani po změně stran. Naši hráči pokračovali ve stejném stylu hry jako doposud a Vyšehrad ještě více ztrácel půdu pod nohama. Ve třetí čtvrtině dali domácí jeden koš ze hry a dvě šestky a naše vedení se vyšplhalo na 66 bodů. Poslední čtvrtina už byla jen čekáním na stovku. Tu napsal druhým trestným hodem Tsiaras a konečný bodový příděl se zastavil až na hodnotě 114.

Do zápasu nastoupil také na 18 minut Řek Tsairas. Prezentoval se solidní střelbou z dálky, potvrdil slova fyzioterapeuta Šmída o dobré střelbě trestných hodů (4/4). Netlačil se tolik pod koš a neměl tolik doskoků, jak by se od jeho výšky dalo čekat. Ovšem na soudy o jeho přínosu pro tým po jednom zápase nelze ani spekulovat. „Nedá se soudit podle jednoho utkání a proti takovému soupeři,“ odpověděl Šístek na otázku o přínosu nového hráče.

Body: Klimánek a Lipold po 6, Kysela a Mařík po 5, Vejnović, Skořepa a Dvořák po 2 – Slezák 21 (trojky 7/5), Lenzly 15, Pumprla 14, Tsiaras a Lewis po 12, Křemen 11, Benda 10, Lee 7, Ricci 6, Nečas 4, Valc 2, střelba 3b.: 15/5:28/13; střelba 2b.: 35/4:45/30; TH: 9/5:16/15; doskoky: 28:35; chyby: 18:14; čtvrtiny: 6:29, 9:30, 4:26, 9:29