A tým | Mattoni NBL - 08.04.2010 18:00

74
Mlékárna Miltra Nový Jičín Mlékárna Miltra Nový Jičín Hosté
69

Po nástupu do utkání to chvíli vypadalo na nějaký mezinárodní zápas. Nový Jičín poslal na hřiště multinárodní směs: Sanders, Muirhead, Pandula, Šarovič, Walker. Na naší straně to byla sestava pozitivní pro Čechy: Lee, Lewis, Křemen, Nečas a Benda. První útok odhalil trenérem Katzurinem utajované obránce nejnebezpečnějších hráčů Nového Jičína – Šaroviče a Muirheada. Oba dva dostali správné obranáře Nečase a Křemena. O jejich úspěšnosti svědčí jen čtyři body Šaroviče (2 TH) a tři Muirheada.

První útoky na obou stranách nepřinesly žádnou bodovou změnu. Novojičínské skončily špatnou střelou, náš prudkou přihrávkou Radka Nečase na Michala Křemena. První body tak čekaly ještě chvíli na trojku Arthura Lee. Pandula vyrovnal a pak se dlouhou střelou prezentoval Benda. Do prvního „trháku“ jsme se dostali po trojce Křemena, která prosvištěla košem, že se snad ani nepohnula síťka, jak byla přesná. Dva další body na 10 dal po útočném doskoku Lewis. Pak se dvě minuty jen střílelo na koš, nikoliv do koše. Dvanáctý bod stál za to. Po rozehrání ze zadní lajny naservíroval Radek Nečas výbornou přihrávku na Arthura, který se rychlým pohybem ke koši vysmekl z obrany Sanderse. Potom se Radek blýskl ještě jednou, když obral o míč Šaroviče. Na rozdíl devíti bodů (14:5) upravil Michal Křemen, když využil dálnici, kterou mu soupeř vyklidil až ke koši. Teprve potom skórovali hosté. Trestné hody Pelikána skončily oba v koši, když první šestka poskočila po obroučce celkem pětkrát než propadla síťkou. Na rozdíl pěti bodů snížili Sanders, který využil chyby v našem útoku. V dalším útoku jsme dali čtyři body. Při trojkovém pokusu byl Arthur faulován a trestný hod proměnil. V dalším průběhu se náš náskok natahoval jako harmonika od čtyř do devíti bodů. Poslední koš, jehož autorem byl Křemen byla dalekonosná trojka. Do konce čtvrtiny zbývalo necelých 24 vteřin a proto se připravovala poslední střela současně s klaksonem konce čtvrtiny. Po nájezdu Leeho se míč dostal k Michalovi a ten z dobrých osmi metrů trefil. Fanoušci i klakson vykřikli současně. Ve druhé čtvrtině nejprve hosté snížili na rozdíl tří bodů (30:27), ale pak jsme úsek pěti minut vyhráli 9:2 a poprvé v zápase jsme šli do dvouciferného vedení. Utkání se vyvíjelo pro nás dobře, hrálo se v pohodě a zápas jsme měli v podstatě pod kontrolou.

Ve třetí čtvrtině si vzala naše ofenziva dovolenou, dali jsme devět bodů a hra proti zóně hostů se nám nedařila. Stříleli jsme z dálky, ale nepřesně a bohužel jsme v této době nezískali ani jeden útočný doskok. Nový Jičín postupně dotahoval, když dokázal v podstatě všechny své útoky dotáhnout do bodového konce. Někdy jsme nájezdy soupeře pod koš řešili jen za cenu faulu, jindy jsme už už získali míč, ale ten se nakonec dostal za postranní čáru našim přičiněním. Ve 24.minutě dal Pampi koš, kterým upravil skóre na 43:35 a číslu 43 se pak na našem ukazateli skóre tak zalíbilo, že na něm vydrželo tři minuty a pak ho posunul Ricci jen o bod a čtyřiačtyřicítka měla opět dlouhou životnost téměř tří minut. Podtrženo, sečteno, za šest minut jsme dali jeden bod. Hosté byli podstatně úspěšnější. Ti nastříleli 15 bodů. Do vedení se Nový Jičín dostal v čase 25:40, když Sanders trefil poměrně těžkou trojku po uvolnění za clonou. Za stavu 44:50 trenér Katzurin vystřídal a na palubovku se vrátili Křemen, Nečas a Lenzly. Ti konečně zastavili bodový příděl soupeře. Poslední dva koše dal Petr Benda. Jednou zůstal úplně sám v prostoru oblouku trestných hodů, když hosté špatně vyřešili pick and roll a nechali našeho pivota úplně samotného. Podruhé ho našla v rychlém protiútoku výborná přihrávka Pavla Pumprly až těsně před košem a Petr se nemýlil. Celou akci vypracoval Michal Křemen, který zachytil naivní přihrávku Dušana Panduly na Roberta Šaroviče. Čtvrtina skončila a stav na ukazateli skóre byl stále ještě pro nás nepříznivý 48:50, ale důležité bylo, že jsme zůstali v kontaktu. Poslední čtvrtinu jsme začali vyrovnávacím košem. Přehled o hře opět prokázal Radek Nečas. Po vyhazování zpoza zadní lajny si Michal Křemen vybral Radka na perimetru, naběhl pod koš, Radek si jeho pohybu všiml a míč mu vrátil. Michal se uvolnil proti bránícímu a zavěsil. Už se zdálo, že v poslední čtvrtině stejně jako v Klatovech přebereme iniciativu v zápase, ale nestalo se. V následujících akcích využil David Šteffel své dlouhé ruce a Nový Jičín třemi koši v řadě dostal hosty opět do vedení 56:50. Po time outu trenéra Katzurina využil Michal Křemen laxní obrany Šaroviče a zavěsil trojku, kterou potvrdil dvěma body Benda. Dostali jsme se do kontaktu, ale jen na chvíli. Nejprve Muirhead proměnil jeden trestný hod a pak využil Šarovič odstoupení Radka Nečase k nabíhajícím Šteffelovi. Bohužel žádný hráč Roberta nepřebral a Sandersova přihrávka byla přesná (55:60). Potom opět v obraně chyboval Šarovič a Lenzly svůj trojkový pokus proměnil. Následný protiútok Jičín vyřešil jen nejhůře mohl. Pandulovu obrátku při driblingu využil k čistému vypíchnutí míče Lenzly a už se řítil na koš. Dušan zatáhl za ruční brzdu, když skočil po nohách utíkajícího Mika. Stihnul už jen jeho kotník a potáhl. Nic jiného než nesportovní faul nemohl rozhodčí odpískat. Byl to hodně nebezpečný zákrok. Potom se rozhodčí nedohodli. Pod košem podal rozhodčí Macela míč Lenzlymu, ale V yklickému se nelíbila suchost palubovky. Proto provádění trestných hodů přerušil, ale píšťalka v hluku zanikla. Mike trestný hod proměnil, ale hlavní rozhodčí ho neuznal! Nepřízeň osudu se na Mikovi podepsala v dalším hodu, protože opakovanou šestku neproměnil. Druhou ano a útok, za nesportovní faul jsme také dovedli do bodového konce (61:60). Lenzlyho koš s faulem pro ubráněném útoku Nového Jičína znamenal vedení 64:60. Tři minuty před koncem neproměnil Křemen trojkový pokus pět vteřin před koncem časového limitu pro postupný útok. Míč se však nedotkl zařízení, ale přesto došlo k přepnutí 24 vteřin. Radek míč doskočil, šel hned nahoru a koš dal. Rozhodčí však tento pokus neuznali, protože byl podle jejich mínění dosažen po vypršení časového limitu. Zda-li byl nebo nebyl v časovém limitu to se dá jen těžko zpětně určit. Dvě minuty před koncem Nový Jičín vyrovnal. Z levého rohu se o to trojkou postaral kapitán Hájek. Dva trestné hody proměnil s přehledem Lee a pak Lenzly opět veledůležitým ziskem poslal svého parťáka Leeho do rychlého protiútoku (69:65). Walker dvěma trestnými hody snížil na 69:67. To už probíhala poslední minuta. V dalším našem útoku najel Lee pod koš, vyhodil na číhajícího Michala Křemena a ten i přes obranu Hájka z dobrých sedmi a půl metru zarazil dlouhý hřebík do rakve Nového Jičína. Šarovič po útočném doskoku snížil na 72:69 a po time outu trenéra Katzuina jsme 15 vteřin před koncem rozehrávali z půlky. Hostům se nepovedlo rychle faulovat, i když Hájek Lenzlyho naháněl, dotknout se našeho hráče se mu nepovedlo. Na faul si počkal Lee a dvěma trestnými hody 5 vteřin před koncem dokonal náš obrat a radovat se z cenného vítězství.

body: Křemen Michal 19, Lee Arthur 15, Benda Petr 14, Lenzly Mike 10, Nečas Radek 5, Lewis Ronald 4, Pumprla Pavel 4, Ricci Philip 3, Slezák Pavel 0, Sokolovský Ladislav 0 - Šarović Robert 14, Sanders Levell 13, Muirhead Corey De Costa 11, Hájek David 8, Pandula Dušan 7, Pelikán Rostislav 6, Šteffel David 4, Walker Kenneth 4, Gavlák Juraj 2, Jurečka Luděk 0;střelba 3b.: 23/8:19/5; střelba 2b.: 44/19:38/17; TH: 15/12:21/20; doskoky:32:34; chyby: 21:18; 5 chyb: 40. Nečas Radek; 37. Pandula Dušan; čtvrtiny: 26:19, 13:12, 9:19; 26:19; rozhodčí: Vyklický Robert, Lukeš, Macela Miroslav; komisař: Hlaváček Pavel; 500 diváků; nejlepší hráč: Křemen Michal