Budućnost Podgorica Budućnost PodgoricaDomácí
63
66

Precizním týmovým výkonem jsme dokázali udolat nebezpečného soupeře

Vítězství v Podgorici lze rozhodně označit za zatím nejcennější výhru v této sezoně, která nám více otevřela vrátka postupu do dalších bojů v Eurocupu a především nám dala do rukou postupové trumfy. Musíme sice stejně vyhrát poslední zápas doma nad Hemofarmem Vršac ale libovolným rozdílem.
Utkání bylo především obrannou bitvou a po celých 40 minut nesmírně vyrovnanou bitvou. Ani jedno družstvo nemělo žádnou výraznější šňůru, při které by se dostalo do většího vedení, kromě jednoho úseku v první čtvrtině a jednoho úseku ve druhé čtvrtině. V první desetiminutovce to byli domácí, kteří dokázali přidal v řadě devět bodů, ve druhé čtvrtině jsme to byli my, kteří jsme dokázali otočit skóre po vyhraném úseku v poměru 14:4. Pak už se ani jedno družstvo nedostalo k žádné delší šňůře.
V zápase jsme vyhráli téměř ve všech statistických ukazatelích – ve střelbě za dva i tři body, v úspěšnosti střelby trestných hodů, na doskoku i získaných míčích. Z hlediska konečného výsledku se jeví jako velice důležitý poměr ve střelbě šestek. Naše hra byla v obraně nekompromisní a hráli jsme na hranici nedovolených zákroků. Rozhodčí nám nakonec odpískali více faulů, ale vzhledem k procentu úspěšnosti TH soupeře to byl jeden z rozhodujících faktorů. Domácí totiž neproměnili 11 TH, kdežto my jen tři. Pravda, stálo nás to vyfaulování dvou hráčů – Sokolovského a Jagodnika. K tomu však došlo až v posledních čtyřech minutách zápasu. I proto bylo důležité, že utkání nedospělo do prodloužení, neboť bychom byli velice oslabeni. Na konečném skóre se také projevily precizní šestky Justina Graye, který v posledních pěti minutách neminul ze šesti pokusů ani jednou.
Utkání jsme nezačali moc šťastně. Nejen že jsme po dvou minutách prohrávali 0:4, ale dopustili jsme se tří ztrát. První náš koš dal Arthur po jeho typické akci a střele z jumpu kousek před čárou trestného hodu. O vyrovnání se postaral Radek Nečas zpod koše po Bendově asistenci. Předcházel tomu zisk míče právě Radkem Nečasem, když domácí hráč vyhodil zpoza koše přímo do rukou dobře postaveného a pozorného Nečase. Pak ovšem přišly těžké chvíle našeho týmu. Z vyrovnaného stavu 4:4 jsme se propadli do devítibodového deficitu. V tomto úseku mezi 3. a 6.minutou jsme se dopustili ztráty, dvakrát jsme faulovali hráče soupeře nedůsledně a dali jsme mu možnost skórovat s faulem a už se zdálo, že nás domácí začnou rozebírat. Nestalo se. Při time outu Muliho Katzurina jsme se uklidnili. Individuálně se prosadil střídající Justin Gray, který sólo přes celé hřiště zakončil podobně jako když dal Lee svůj první koš. Bojovali jsme. Příkladem byla obětavá rybička Blaka Schilba. V osmé minutě dal Justin dva body z trestných hodů  a v téže minutě přidal ještě dva body. Justin, který se i v době, kdy byl na hřišti Arthur Lee, věnovat rozehrávce, útočně doskočil a pak Arthur z trestných hodů snížil na 15:12. V poslední minutě první čtvrtiny po dvou útočných doskocích následoval koš Schilba, ale do vyrovnání jsme se nedostali, naopak domácí zvýšili na 18:14.
První bod druhé čtvrtiny dal z jednoho trestného hodu Dašič, ale na to odpověděl Lee trojkou v poslední vteřině časového limitu pro postupný útok přesně z vrcholu trojkového oblouku v ose košů. Další koš přinesla vynikající týmová akce po ose Jagodnik (obranný doskok) – Lee – Gray – úplně volný Schilb pod košem. Celá story netrvala více než 5 vteřin a bylo vyrovnáno. Individuální průnik Arthura znamenal vedení 21:19! Domácí sice snížili, ale pak nejprve Arthur předvedl, jak se brání vyšší hráč zepředu a jak se v útoku hraje na vyššího hráče jeden na jednoho (21:23). Do čtyřbodového vedení nás poslal Blake Schilb, když driblinkový běh zakončil plynule střelou na koš. Radost lavičky přinesla trojka Jagodnika, kterou náš podkošový hráč zvýšil na 28:22. Ještě dvě minuty před koncem jsme měli k dobru 6 bodů, ale v závěru se osmibodová šňůra povedla domácím (2*TH + 2*trojka), ale trojka Justina nám přeci jen umožnila jít do šatny s jednobodovým vedením.
Třetí čtvrtinu jsme mohli začít velice dobře, ale míč z Justinovy ruky si na obroučce zatancoval čardáš, ale tři body nepřinesl. Domácí vyrovnali a po trestných hodech šli o dva body do vedení. Schilb vyrovnal a Sokolovský byť tísněný Micovem proměnil střelecký pokus z perimetru. Vedli jsme 38:35. Těsné vedení jsme si hlídali až do 26.minuty, pak se po rychlém protiútoku prosadil Dašič a o minutu později se z čáry trestného hodu nemýlil Bojovič (42:39). Benda z delší vzdálenosti snížil a minutu před koncem čtvrtiny Lee dostal náš tým do křehkého vedení (44:43). Misanovič přes hlavu kontroval, ale poslední zápis do listiny střelců měl Lee dvěma šestkami.
Čtvrtá čtvrtina byla pokračováním úporné bitvy o každý bod. Body na straně domácích přibývaly jen po trestných hodech a ve 33.minutě to bylo 50:46. Tedy my jsme nedali ani bod, soupeř pět. Změnily to až dvě šestky Jagodnika za faul při střelbě. V následném útoku Dragičevič nedal a my jsme sehráli povedenou akci, kdy po několika rychlých přihrávkách číhal na své rohové parketě vlevo Láďa Sokolovský. Bez obrany, v klidu zavěsil tři body a vedli jsme 51:50. Po minutě přidal dva body z čáry trestných hodů Gray a Maraš zpod koše jen snížil na 52:53. Micov se při uvolňování Jagodnika dopustil pátého týmového faulu domácích a nabídnutou možnost Goran proměnil. Domácí vytáhli obranu a po dvou šestkách snížili na 54:55. Jeden z klíčových momentů se odehrál ve 36.minutě. Nejprve Justin v průniku pod koš shodil na Jagodnika, který trojkou zvýšil vedení na 58:54, potom Blake zblokoval Bojoviče a Gray proměnil průnik do koše ve dva body. Okamžitě přišel time out domácího trenéra. Domácí zmobilizovali síly a po šňůře 7:0 se dostali do vedení. Dašič trojkou z osmi metrů upravil na 61:60. Minutu a půl před koncem Jagodnik dvěma body přetáhl vedení na naši stranu, ale po chvíli šel povinně střídat. Domácí ze šestek jen vyrovnali a v útoku jsme byli my. Poslední minutu jsme dohrávali bez pivota. Náš postupný útok ukončil 14,1 vteřiny před koncem Gordič faulem na půlce. Vybral si však Justina a ten obě šestky proměnil (62:64). Time out domácích posunul hru na polovinu. Útok zastavil Nečas faulem, ale domácí Bojovič dal jen jeden bod. Tentokrát jsme si vzali time out my a hru jsme také přenesli do poloviny hřiště. Po ragbyovém výhozu získal míč Justin a po pouhých třech desetinách vteřiny byla hra zastavena opět faulem domácích. Justin chladnokrevně přidal dva body. Na poslední útok měli domácí 3,1 vteřiny. Dlouhý výhoz zpod koše však na naší polovině zachytil Křemen a radost mohla propuknout naplno.
Body: Micov 17, Dašič 14, Bojovič 11, Maraš 8, Dragičevič 5, Misanovič 4, Simonovič 3, Gordič 1 – Gray 19, Lee 15, Jagodnik 12, Schilb 8, Sokolovský 7, Nečas 3, Benda 2, střelba za 2 body: 24/11:30/15, trojky 15/3:18/6, TH 43/32:21/18, doskoky útočné: 5:7, doskoky obranné 22:23, fauly 24:29, ztráty 16:17, získané míče 6:8, asistence 8:11, 5 chyb: Sokolovský (36.min) a Jagodnik (40.min), valorizace 57:64; čtvrtiny 18:14, 14:19, 13:13, 18:20