A tým | Mattoni NBL - 03.04.2010

88
Basketball Brno Basketball Brno Hosté
60

Po třech letech práce s mládeží se na v prvoligovém basketbalu objevil Josef Jelínek. Byl na lavičce Brna, tedy spíše po celou dobu před lavičkou a hodně energicky burcoval svoje hráče. Každou chvíli se obracel jednak na hráče na palubovce s radou či výtkou, tak na hráče sedící na lavičce, aby jim osvětlil, jaký byl plán akce a co bylo provedeno špatně. Především v prvním poločase mířily v gestu oba jeho ukazováčky ke spánkům hlavy, čímž naznačoval, aby hráči více mysleli. Hra pod jeho trenérským vedením, jak se shodli všichni v hale, měla hlavu a patu a rozhodně byla na hráčích vidět bojovnost, i když v mnohých chvílích ztráceli především individuálně.

Naši basketbalisté měli zápas pod kontrolou, výjimkou byl samotný začátek zápasu, kdy hosté spustili zónovou obranu a v prvních dvou útocích jsme se trochu trápili. Také třetí čtvrtina byla za naší strany volnější a nakonec jsme ji dokonce prohráli. Ve třetím dějství selhala především obrana, protože Brno nastřílelo 26 bodů, přičemž bodový průměr ostatních čtvrtin byl 11 bodů. Ve třetí čtvrtině se hostujícím hráčům dařila střelba ze všech pozic, i když v úspěšnosti střelby nebyl rozdíl nijak velký (Brno 69,2%, Nymburk 66,7%), hosté dali o dvě trojky více a také o 3 trestné hody více než my.

V celkových statistikách jsme byli podstatně úspěšnější ve střelba za dva body a v počtu ztracených míčů. Vyhráli jsme také na doskoku, přičemž nejlepším hráčem na doskoku byl Radek Nečas. Radek byl také našim nejlepším hráčem v počtu asistencí (6). Především jeho spolupráce s Philem lahodila oku přihlížejících diváků. Střeleckým lídrem byl v tomto utkání byl Petr Benda se 17 body. Odehrál také stejný počet minut a stal se nejlepším hráčem utkání. V týmu hostů byl nejlepším střelcem Jiří Černošek, který si výborně vybíral střelecké pozice, protože z osmi střel neminul ani jednu (dvojky 5/5, trojky 3/3). Brno mělo na svém kontě čtyři dvouciferné střelce, všichni však odehráli více než 27 minut. Na naší straně byly minuty rozděleny podstatně rovnoměrněji, nejdelší čas strávil na palubovce Ricci a to 23 minut. Byť byli dvouciferní střelci jen tři, body přidávali i další hráči, po devíti bodech měli Lewis, Lenzly a Tsiaras.

Ke kuriózní situaci došlo před úvodním rozskokem. Trenér Katzurin ohlásil základní pětku s Hilem Riccim, ale potom se snažil propašovat do úvodu zápasu Radka Nečase. Stolek a komisař utkání si toho všimli a Radek musel ještě na chvíli ven. Do zápasu se dostal až devět a tři čtvrtě minuty před koncem první čtvrtiny, když vystřídal Petra Bendu. Utkání začalo zónovou obranou Brna a naši hráči na takovou obranu nebyli chvilku připraveni a první útok zakončili ztrátou. Na druhé straně se trojkou prezentoval Šustek. Benda snížil a po té po zisku míče poslal náš tým do vedení. V polovině třetí minuty dal Černošek trojku, pak ale hosté nedokázali využít dva pokusy o skórování po útočném doskoku. Střelu Sedmáka totiž zblokoval Ricci a z rychlého protiútoku trestal Lee trojkou. Náš playmaker odstartoval razantní šňůru 11:0 a zápas se dostal do předpokládaného průběhu. Hosté ještě v průběhu první čtvrtiny na chvíli zabrali, snížili devítibodový náskok na čtyři body, ale v posledních dvou minutách už dali jen jeden koš oproti našim sedmi. Druhá čtvrtina byla bodovbě nejchudší. V jejím úvodu jsme si vypracovali více než dvacetibodový náskoku, když hosté skórovali poprvé až na konci 17.minuty. Do té doby nedostali příležitost ani k jedné dobré střelecké pozici a když se už povedlo vystřelit, míč se vykroutil z obroučky. Poločasové vedení o 18 bodů bylo spravedlivým vyjádřením dění na palubovce.

Na konci poločasové přestávky poděkoval FanClub a všichni fanoušci v hale skandovaným potleskem a sborovým „Hoši děkujem!“ K potlesku se přidal i trenér hostů Josef Jelínek. Do třetí čtvrtiny nasadil trenér Katzurin pozměněnou sestavu oproti úvodu. Na pozici číslo čtyři nastoupil Řek Tsiaras a uvedl se trojkou po asistenci Arthura Lee. Pak se dvakrát o kladné body do valorizace postaral Pavel Pumprla. Nejprve zužitkoval svoje výborné zaběhnutí za obranu Brna a ještě lepší přihrávku Tsiarase ve dva body zpod koše. Pepa Jelínek jen rozhodil rukama a posunkem naznačil, aby jeho hráči nespali. Výtka byla směrována na Tomáše Šustka, ale ten však rychlejší než Pavel prostě není a navíc mu v cestě stála clona Petra Bendy. V dalším útoku Brna zase Pavel Pumprla vypíchl přihrávku na Štěpána Vrubla, ekvilibristicky proběhl podél postranní čáry, nahrál Petru Bendovi, který jako druhý!! hráč přiběhl do rychlého protiútoku a ten posunul na zcela volného Leeho. Arthur v pohodě uklidil míč do koše hostů (48:25). Po jednom úspěšném trestném hodu Vrubla jsme sehráli opět jednu ukázkovou akci, kdy po napíchnutí obrany Tsiarasem a dvou přihrávkách zbyl na perimetru Arthur a ten už věděl, co s míčem udělat. Náskok se vyšvihl na 25 bodů, nejvíce ve třetí čtvrtině. Bezstarostná hra pak pokračovala i nadále, ale Vrubl, Sedmák i Černošek využili ne úplně pozorné naší obrany na perimetru a snížili až na rozdíl 16 bodů (58:42). V posledních třetí minutách jsme nejprve zvýšili na 64:42, ale pak jsme minutu a půl nechali hosty, aby se přiblížili na rozdíl 15 bodů. V poslední čtvrtině hrál už jeden orchestr. V prvních pěti minutách nenechal hostující hráči ani vrznout. Po šňůře 16:0 vyletěl náskok na 31 bodů a kolem třicítky se udržoval až do konce.

Body: Benda Petr 17, Ricci Philip 14, Lee Arthur 10, Lenzly Mike 9, Lewis Ronald 9, Tsiaras Georgios 9, Pumprla Pavel 6, Nečas Radek 5, Sokolovský Ladislav 5, Slezák Pavel 4, Křemen Michal 0, Valc Petr 0 - Černošek Jiří 19, Meno Boris 13, Reinberger Štěpán 11, Sedmák Peter 10, Vrubl Štěpán 4, Šustek Tomáš 3, Holanda Jiří 0, Majerík Peter 0, Sismilich Vladimír 0, Svoboda Filip 0; střelba 3b.: 18/8:17/7; střelba 2b.: 43/28:31/13; TH: 11/8:17/13; doskoky: 29:22; chyby: 18:17; čtvrtiny: 24:15, 17:8, 23:26, 24:11; rozhodčí:Vyklický Robert, Galajda Václav, Hošek Jan; komisař: Zelinka Vladimír; 400 diváků; nejlepší hráč: Benda Petr