A tým | Mattoni NBL - 10.04.2010

BK Prostějov BK ProstějovDomácí
71
76

Utkání pro Prostějově jsme měli po celou dobu pod kontrolou a ani jednou jsme nepustili domácí do vedení. Orlům se sice podařilo dvakrát za zápas náš vybudovaný náskok dotáhnout, ale dosáhli maximálně na vyrovnání. V prvním poločase jsme bojovali s úspěšností střelby. Náš klíčový podkošový střelec Petr Benda se v prvním poločase trápil a ze šesti pokusů se prosadil jen jednou za dva body. Snažil se alespoň bojovat pod košem a získal sedm doskoků. „Říkal jsem Petrovi, že takové procento střelby nemůže mít po celý zápas a ať to zkouší dál,“ povzbuzoval cestou ze šatny našeho pivota Vráťa Šístek. Prognóza to byla správná. Petr ve druhém poločase nastřílel 12 bodů s úspěšností 6/6. Dalším hráčem, který opět zahrál velice dobře byl Michal Křemen. Jednak stejně jako proti Novému Jičínu trefil jednu „zázračnou“ trojku, ke které přidal ještě jednu „normální“ a také čtyři body zpod koše. Vynikající je ale jeho počet doskočených míčů – 11. Dohromady s deseti body to je ceněný double-double. K jeho výbornému výkonu je třeba připočítat ještě 4 asistence, blok na střílejícího hráče a jeden zisk míče. Do mínusu jdou jen dvě ztráty a 4 neúspěšně trojkové pokusy. Dohromady si připsal 20 valorizačních bodů a byl z našich nejlepší. Výborný part odehrál také Radek Nečas. Tucet valorizačních bodů mu zajistilo mino jiné 12 bodů. Ovšem o obraně se z valorizace moc nedozvíme. „Radek hrál výborně pozičně a podal skvělý výkon,“ pochválil Šístek. Škoda, že si po čtvrtém faulu udělal pátý dříve, než se na střídání připravený Benda stačil dostat na hřiště. Ze zahraničních hráčů odehrál svůj standard Lee, ostatní hráči v tomto utkání neukázali to, čeho jsou schopni. „V posledních zápasech sázíme na české hráče. Doufám, že je to dočasné a v zápasech play-off výkon zahraničních hráčů poroste,“ vyjádřil naději sportovní manažer Šístek. Jeho slova dokumentuje například srovnání valorizačních bodů v tomto utkání: čeští hráči 48 (průměr 8), zahraniční 31 (průměr 6,2). Na druhou stanu je to dobře, protože náš výkon nestojí jen na základní pětce, ale na 11 hráčích. To bude v tak náročném programu, jaký mají naši za sebou i před sebou, velice důležité. Prostějovští hráči si v poslední čtvrtině už říkali o střídání, ale trenér Bálint je musel tavit dál, neměl nikoho, kdo by mohl nastoupit.

V týmu Orlů zahrál výborný zápas pivot Landry. Jednak solidně střílel, o dvě desetiny převýšil svůj letošní průměr, kam se pochopitelně počítají i zápasy proti slabým soupeřům a byl i vynikající na doskoku. S 12 doskoky byl prostějovskou jedničkou. Především jeho 8 útočných doskoků je vynikající výkon. Kromě pěti nepovedených střel za dva body žádný další statistický údaj nesnižoval jeho valorizační číslo (žádná ztráta, žádný faul), proto dosáhl nejvyšší úspěšnost v zápase 27 bodů. Druhým nejlepším byl Veikalas, který nás trápil už i na Českém poháru. Opět byl nejlepším střelcem a opět do Prostějovu nestačilo na výhru. Lepší výkon se asi očekával od Aleše Chána. „Myslím, že mu motivace svazoval ruce,“ všiml si Šístek. Na rozdíl od předchozího zápasu v Prostějově se nepotkal s formou Polák Hyzy.

Zápas byl zpočátku první čtvrtiny oťukáváním, bylo k vidění hodně promarněných útoků, které nebylo způsobeno jen kvalitní obranou. Horší střelbu prošpikovalo i pár ztrát, kterých v konečném účtování bylo jen po dvanácti. Prostějovští se snažili využít svých podkošových parametrů a tlačili se ke koši. První body však dal Radek Nečas po průniku středem bedny. V posledním kroku byl sice obranou vychýlen, ale koš dal. V polovině první čtvrtiny jsme poprvé odskočili na rozdíl pěti bodů po trojce Slezáka, ale Veikalas na počátku sedmé minuty také z dálky nepřipustil náš razantnější nástup. Ovšem byla to jen labutí píseň, do konce čtvrtiny už Prostějov žádné body nepřidal a my jsme se tak dostali do desetibodového vedení. V první čtvrtině domácí srážely především ztracené míče. Celkem sedmkrát Prostějov chyboval proti našim čtyřem ztrátám. Domácí byli horší si ve střeleckých statistikách a vyrovnaní jen na doskoku. Nejlepším jejich střelcem byl Veikalas s pěti body a na naší straně Lee se sedmi. Ve druhé čtvrtině jsme si vybrali slabší chvilku my. Domácí výrazně zpřesnili hru, dopustili se jen jedné ztráty a také se zlepšili na doskoku. Poměr doskočených míčů byl lepší pro Prostějov v poměru 22:16. Náš nejhorší úsek byl mezi 14. a 17.minutou, který jsme prohráli 1:11. I přes tento výpadek se domácí neujali vedení a stále za námi pokulhávali a dva až čtyři body. Po změně stran se očekávalo, jak si poradíme se třetí čtvrtinou, která nám v posledních třech zápasech nevyšla. V prvních šesti minutách se domácí drželi v nepatrné ztrátě nebo na vyrovnaném stavu utkání. Naši podkošoví hráči bojovali s počtem osobních chyb, Benda, Ricci i Nečas měli po třech faulech. Za stavu 43:43 jsme se ujeli šesti body do místného náskoku, který Křemen šťastnou trojkou ještě trochu vylepšil. Do poslední čtvrtiny jsme vstupovali s devítibodovým náskokem. Ten nejprve domácí snížili na šest, ale pak jsme naše tři útoky proměnili v šest bodů po sobě a donutili domácího trenéra k oddechovému času. Nejvyšší vedení v zápase jsme získali čtyři minuty před koncem. Po trojce Michala Křemena a dvou bodech Lewise to bylo 57:72. Patnáctibodové vedení jsme drželi ještě dvě minuty před koncem, ale pak jsme nepochopitelně polevili a poslední dvě minuty prohráli 0:10. Bylo sice jasné, že nás už Prostějov neporazí, ale bylo by asi lepší dorazil raněnou zvěř…..

body: Veikalas Benas 20, Landry Kyle Marc 12, Lawrence Eugene Elliot 10, Chán Aleš 9, Šležas Andrius 8, Dokoupil Petr 4, Skibniewski Robert Józef 3, Tóth Ladislav 3, Hyzy Radoslaw 2, Krakovič Jakub 0 - Benda Petr 14, Lee Arthur 13, Nečas Radek 12, Lewis Ronald 11, Křemen Michal 10, Ricci Philip 6, Lenzly Mike 3, Slezák Pavel 3, Sokolovský Ladislav 3, Pumprla Pavel 1, Tsiaras Georgios 0;střelba 3b.: 17/5:24/6; střelba 2b.: 42/18:42/25; TH: 26/20:13/8; doskoky: 34:34; chyby: 17:22; 5 chyb:32. Nečas Radek; ztráty: 12:12; čtvrtiny: 12:22, 19:11, 17:24, 23:19; rozhodčí: Dolinek Ivo, Vyklický Robert, Kapl Antonín; komisař: Hlaváček Pavel; 1920 diváků