A tým | Mattoni NBL - 17.04.2010 17:00

Mlékárna Miltra Nový Jičín Mlékárna Miltra Nový JičínDomácí
63
54

„Byl to souboj dvou proti jednomu,“ začal hodnocení sportovní manažer týmu Vráťa Šístek. Co tím myslel? Corey Muirhead a Ell Sanders na jedné straně a Arthur Lee na straně druhé. Arthur byl nejlepším střelcem zápasu s dvaceti body, dva novojičínští hráči dali po devatenácti bodech. V závěru zápasu bral odpovědnost na sebe většinou náš rozehrávač, ale jeho úloha byla hodně těžká. „Soupeř není hloupý a dokázal Arthura eliminovat,“ poznamenal k marné snaze našeho středního rozehrávače Šístek. V minulých zápasech nás drželi především čeští hráči, v sobotním zápase se ani oni nepotkali se střeleckou formou. „S padesáti čtyřmi body se nedá vyhrát nikde natož v Novém Jičíně,“ poznamenal zklamaně Vratislav Šístek. Malinko bychom mohli toto tvrzení opravit. Jednou se nám to v této sezoně podařilo. Bylo to odvetné utkání Eurocupu, kdy jsme nastříleli ve Španělsku jen 52 bodů a stačilo to na cenné vítězství. V České lize však nezbývá než souhlasit. Méně než 80 bodů na venkovní palubovce jsme nastříleli v letošní sezoně jen třikrát: 58 Prostějov (prohra 58:87), 64 Pardubice (prohra 64:67) a 72 Děčín (výhra 72:66). Pro doplnění, nejméně bodů na domácí palubovce jsme dali Novému Jičínu a to 76. Při historickém pohledu až do roku 2000, je to nejméně bodů, které jsme kdy v Mattoni NBL dali. Nezbývá než souhlasit se slovy Vráti Šístka: „Toto utkání nás nezastihlo v dobré střelecké formě a nebylo to dáno nějakou perfektní obranou domácích,“ a lze to dokumentovat i celkovou střeleckou statistikou – 43% za dva body (Nový Jičín 30%) + 13% za tři body (Nový Jičín 50%!). Trestných hodů se házelo poměrně málo, takže jejich vliv na výsledek utkání nebyl valný.

Pravdou je, že výsledek tohoto zápas nemohl nějak výrazně ovlivnit naše postavení v tabulce, protože prohra o více než 24 bodů by byla asi velkým překvapením. Ovšem dá se předpokládat, že by Nový Jičín mohl být našim finálovým soupeřem a pro morálku vyzyvatele by mohla být obě domácí vítězství velkou vzpruhou. „Tak špatně jako dnes snad už ani hrát nemůžeme,“ poznamenal Šístek.

Utkání nemělo valnou úroveň. Nedařila se střelba a na počátku týmy hodně ztrácely míče, především domácí. Ti za poločas zaznamenali devět ztrát. Utkání začal úspěšným průnikem Radek Nečas, ale Sanders hned v zápětí vyrovnal. Podobným způsobem po nájezdu se prezentoval i náš rozehrávač číslo jedna Arthur Lee a pak stejný hráč stál na úvodu úspěšného zakončení. Z pravé strany našel v podkošovém prostoru Radka Nečase a ten na jeden dotek prodloužil přihrávku na nabíhajícího Petra Bendu – 2:6. Za naším osmým bodem Leeho stála perfektní nahrávka Davida Hájka po jeho obranném doskoku. Takou příhru do volného prostoru čtyři metry před košem už Arthur dlouho nedostal. První čtvrtina se lámala do své druhé poloviny za stavu 7:10, což na útočně laděné týmy je hodně málo. Jenže na obou stranách se hrálo hodně individualisticky, střelci vybírali těžké pozice, a proto úspěšnost střelby byla špatná. V celé první čtvrtině hrál střelecký prim Arthur Lee. Několikrát potrestal chyby v rozehrávce už pod košem Nového Jičína a s deseti body kraloval střelecké listině. Nejvyšší vedení první čtvrtiny jsme dosáhli minutu před koncem, kdy Arthur právě po chybě v rozehrávce zvyšoval na 15:7. Jenže v poslední minutě nás potopili oba nejlepší hráči domácích. Nejprve Sanders a s klaksonem Muirhead trojkou přes obranu Lenzlyho z odskoku. Místo pojištěného vedení o osm bodů tu byl náskok o pět bodů nižší.

Začátek druhé čtvrtiny odstartoval blok Lewise na mnohem vyššího Šteffela, ale v zápětí se dopustil Ricci faulu na Coreyho. Ten proměnil jen jednu šestku a pak přišly zlaté chvíle Michala Křemena. Nejprve po Bendově zisku zasunul trojku a po chvíli využil, že Šarovič obranu při pick and rollu jen markýroval a z dlouhé vzdálenosti navýšil na 20:13. Další naše dva body přišly po Křemenově vypíchnutí míče Sandersovi a následném rychlém protiútoku Lewis. Mezi ním a košem už nebyl žádný obránce domácích (13:22). Jenže pak se nás bodový příděl zastavil. Několikrát se snažili naši křídelní a nižší hráči Lewis a Lenzly individuálně vtlačit pod koš, ale obrana domácích byla neprostupná a ani faulu se naši hráči nedočkali. Bohužel se nám nedařilo ani ve střelbě z perimetru. Dvacátý šestý bod jsme dali teprve na začátku 19.minuty. Jeho autorem byl Sokolovský po rychlém protiútoku, když využil Pampiho získaného míče. Jenže v té době už byl stav zápasu 23:26. Do vyrovnání stačila trojka a Sanders ji skutečně dal. Přišla v poslední vteřině limitu pro útok a v pádu novojičínského rozehrávače. Poslední koš na každé straně padl po rychlém protiútoku, a proto se do druhého poločasu vstupovalo z vyrovnaného skóre.

Začátek druhého poločasu poznamenaly dvě chyby v obraně. Tu naši chybu potrestal trojkou Muirhead a novojičínskou za dva body Benda (31:30). Na 35:30 upravil Sanders trojkou, ale předcházel tomu útočný doskok Muirheada, který si doskočil vlastní střelu. Však se tato chyba při odstavování hráče projevila při time outu Muliho Katzurina. Ve třetí čtvrtině nebyla naše hra moc dobrá. Pravdou je, že jsme ukázali několik dobrých momentů jako například výborné přihrávky Radka Nečase, rychlý protiútok Pavla Pumprly nebo Nečasova obrana na Šaroviče. Na konci třetí čtvrtiny jsme chybovali v rozehrávce a Sanders nám zasadil tvrdý direkt trojkou (46:41). V té době měli domácí úspěšnost střelby za tři body 15/7 my jen 10/1. Úplně poslední koš třetí čtvrtiny dal smečí Muirhead v poslední vteřině hracího období.

Stejný hráč zahájil poslední čtvrtinu trojkou a po trestném hodu Šaroviče to bylo už 53:43. Naše snaha o dotažení náskoku domácích se málem povedla. Nejprve jsme dali dva koše po výborných přihrávkách Radka Nečase na podkošové spoluhráče. Pak jsme dokázali ubránit 24 vteřin na postupný útok Nového Jičína, Radek Nečas zablokoval při střelbě protihráče a šťastnou trojku z těžké pozice dal i Lee. Dotáhli jsme na 53:50, ale potom nám soupeř opět sedmi body v řadě utekl na 60:50. Nechali jsme soupeře doskakoval a v útoku dopouštěli jsme se mnoha ztrát. Jak už je napsáno v úvodu, snažil se odpovědnost brát na sebe Arthur Lee, ale jednak na něj byli připraveni domácí obránci a také mu nedokázal nikdo ze spoluhráčů pomoci. Prohra našeho družstva byla zasloužená, ale věřme, že pro závěr sezony nic neznamenající.

Body: Muirhead 19, Sanders 19, Šarović 8, Pandula 6, Walker 5, Pelikán 4, Hájek 2, Gavlák 0, Jurečka 0, Medek 0, Šteffel 0 - Lee 20, Ricci 10, Benda 6, Nečas 6, Křemen 5, Lewis 3, Pumprla 2, Sokolovský 2, Lenzly 0, Slezák 0; střelba 3b.: 18/9:15/2; střelba 2b.: 40/12:46/20; TH: 16/12:10/8; doskoky: 36:34; chyby: 12:21; čtvrtiny: 12:15, 16:13, 20:15, 15:11; rozhodčí: Dolinek, Macela, Janovský; 1100 diváků; nejlepší hráč: Sanders Levell