80
BC Hemofarm Stada Vrsac BC Hemofarm Stada Vrsac Hosté
82

Postup byl tak blízko!

„V poločase jsme byli jednou nohou mezi TOP 16 Eurocupu, na konci jsme oběma nohama v Mattoni NBL,“ řekl bezprostředně po zápase Láďa Sokolovský. Tvrdá, smutná a reálná jsou slova našeho kapitána. Kromě prvních pěti minut jsme měli v podstatě celé utkání pod kontrolou a nakonec jsme neodolali soustředěnému tlaku hostů a nedokázali jsme postavit v obraně takovou hráz, aby se přes ní vlny srbských útoků nepřelily. Hosté se do vedení dostali vlastně až půl druhé minuty před koncem. Ještě na chvíli jsme vykřesali naději, vedli jsme 80:78. Když ale necelou vteřinu před koncem proměnil Mačvan se štěstím svůj pokus, celá hala ztichla a zraky všech fanoušků, kromě srbských, jen sledovala tabuli s konečným výsledkem. Spoustě lidí pak určitě proběhla hlavou stejná porážka v loňském roce v Liberci od Turowa.
Utkání mělo dva odlišné poločasy. V prvním jsme měli vynikající střelbu z dlouhé vzdálenosti a to nejen trojkové. Trenér Katzurin dobře připravil taktiku na eliminování (v prvním zápase) nejnebezpečnějšího hráče Hemofarmu – 222 centimetrů vysokého Bobana Marjanoviče. Jeho obránce Petr Benda se v útoku trefoval především z delší vzdálenosti a v obraně stále před ním tancoval, aby nemohl převzít přihrávku. Marjanovič dal v prvním poločase jen 8 bodů, všechny přišly ze bezprostřední blízkosti a minimálně v polovině případů při tlačenici pod košem. Bobanovy smeče byly realizovány z výskoku nějakých 10-15 centimetrů a stejně hrál míč shora. V první polovině se nám také po příchodu Justina Gray enormně dařilo z trojkové vzdálenosti. S úspěšností 13/7 jsme byli vysoce nad soupeřem (13/4). Byl to vynikající koncert a byl to jeden z důvodů našeho čtrnáctibodového vedení v poločase. Dalším důvodem našeho vedení byla vynikající práce pod košem a to jak na obranném tak na útočném doskoku. V poločase jsme měli celkem 20 doskočených míčů oproti pouhým osmi Vršace. První poločas jsme hráli sice kolektivně, ale přesto jsme měli dva hráče, kteří byli opravdovými lídry týmu. Prvních 8 bodů dal Petr Benda, který sehrál bezesporu nejlepší letošní zápas. Kromě deseti bodů za poločas měl na svém kontě 6 doskoků, z toho 2 útočné. Bodovou explozi předvedl Justin Gray, který proměnil čtyři ze šesti trojek, měl čtyři doskoky a 3 asistence. To je vizitka nejlepšího hráče prvního poločasu s 19 valorizačními body. Oba týmy hrály také skutečně precizně, protože my jsme ztratili dva míče a soupeř čtyři. To bylo na utkání o postup mezi posledních 16 týmů velice důležité.
Druhý poločas byl jiný. Schopnost proměňovat s vysokou úspěšností trojkové pokusy zůstalo na stejné polovině hřiště. Naši se báli střílet i z delší vzdálenosti, hodně košů na obou stranách padlo z průniků hráčů do vymezeného prostoru. V poslední čtvrtině se nám nedostávalo sil, hráli jsme trochu staticky a soupeř dokázal ve druhém poločase sílu na perimetru. Byla nachlup stejná jako naše v prvním poločase (13/7).
Utkání jsme začali nervózně. Jako kdyby se na tom podepsal hned první ztracený míč, po kterém následoval rychlý protiútok s efektním zakončením Markoviće. Hosté se po dalším koši Mačvana dostali do čtyřbodového vedení. První zvedl hlavu Petr Benda. Přes svého hromotluckého obránce dal přes hlavu první koš. A v dalších minutách předvedl Petr ještě dvě povedené střely z dálky. Obě byly jak přes kopírák ze střední vzdálenosti. Nebojša Joksimovič hoden svého jména se nebál a třikrát nepříjemně skóroval (dvě dvojky a trojka). Prohrávali jsme 9:15 a vůbec to nevypadalo, že bychom se měli zvednout. Trenér Katzurin vystřídal a poslal na palubovku Justina Graye. Ten při prvním dotyku s míčem vystřelil a byly z toho dva body. Trenér hostů Karadžič poslal také na lavičku Marjanoviče. Poslední minuty byly v naší režii. Do bodové šňůry 13:0 jsme zapojili tři trojky a vedli jsme o 6 bodů. Patřila nám i poslední střela na konci první čtvrtiny. Hned na úvod dalšího dějství skočil Gray obětavě pod nohy protihráčům, vybojoval míč a jeho parťák Lee se z trestných hodů nemýlil. Vedli jsme o deset. Gray po chvíli přidal další trojku. Náskok se přehoupl přes deset bodů (31:20). Úsek mezi 3. a 5.minutou byl ve znamení intenzivní střelby z perimetru. Padly tři trojky na každé straně. Do konce druhé desetiminutovky se pak střílelo především za dva body. Za pozornost stojí koš Leeho, který zužitkoval perfektní přihrávku Justina Graye před celé hřiště.
Ve druhém poločase se hosté vzepřeli svému osudu. Až do 26.minuty se všichni hráči obou týmů prezentovali střelami za dva body a většina byla zakončena po průniku pod koš. Náš náskok se stále udržoval kolem deseti bodů. Po šňůře hostů 7:0 se rozdíl ztenčil na 6 bodů a po trojce Pavkoviče hosté ještě bod ubrali. Sokolovského střela za tři body v poslední vteřině útoku byla dobrým dopinkem. Náš předposlední koš dal 22 vteřin před koncem čtvrtiny Lee po perfektním vypíchnutí míče na půlce. Marjanovič jedním trestným hodem snížil na 64:56, ale poslední pokus, na který jsme měli 15 vteřin, zakončil Lee dvojkou z dlouhé vzdálenosti. Na úvod poslední čtvrtiny se dvakrát z dálky netrefil Pavkovič, ale ani na naší straně v prvních dvou minutách nepadl koš. Osm minut před koncem si našel Markovič volnou parketu a snížil pod deset bodů. Ve 34.minutě si šikovně poradil Krstović s naší obranou a upravil na 61:68. Gray trojkou ještě na chvíli odsunul možnost vyrovnání. Ovšem hosté začali řešit úspěšněji pick and roll na Pavkoviče a ten dvakrát za sebou proměnil pokus z perimetru, když na oblouku zůstal sám. Po dvou trojkách a dvou šestkách se završila série 0:8 (71:69). Tři minuty před koncem nás od vyrovnání zachránila trojka Jagodnika. Chronická nemoc v obraně Pavkoviče se vymstila a hosté se dotáhli opět na rozdíl jednoho koše (74:72). Po další trojce Markoviče šli hosté ve druhém poločase poprvé po vedení. Jedna šestka a následný dvoubodový koš znamenal, že jsme dostali bodově zpátky před našeho soupeře. Hostující Savovič 12 vteřin před koncem vyrovnal a Muli si vzal hned oddechový čas. Místo pro vyhazování se posunulo na střed hřiště. Hráči se postavili na půlící čáru jako při ragby. Petr Benda, který vyhazoval míč, si nemohl vybrat Arthura, protože toho Hemofarm dobře pokryl. Jediný, kdo se alespoň částečně uvolnil byl Láďa Sokolovský. Ovšem hosté ho nepustili jinam než k postranní čáře. Tam ho ve trojici zmáčkli a tlačili ven do autu. Míč utíká do zámezí. Rozhodčí si mohli vybrat, zda písknout faul nebo aut. Pro oboje měli předpoklady. Bohužel pro nás si vybrali druhou variantu. Hosté svých 10 vteřin útoku využili a šťastnou střelou Mačvana vyhráli. Do ztichlé haly pak už byl slyšet jen radostný pokřik hrstky srbských fanoušků a hráčů Vršace.
Body: Lee 25 (za 2 body 11/9), Gray 17 (trojky 8/5), Benda 16 (11 doskoků – double-double)  Jagodnik 10, Sokolovský 6 (trojky 2/3), Schilb 3, Křemen 2, Slezák 2 – Pavkovič 20 (trojky 10/6), Markovič 19 (trojky 3/5), Marjanovič 11, Mačvan 9, Savovič 8, Joksimovič 7, Krstovič 5, Despotovič 3, za 3 body: 21/10:26/11, za 2 body: 40/22:29/18, TH: 10/6:22/13, fauly 19:18, 5 faulů: Gray (40.minuta); doskoky: 33:23, ztráty: 12:9, valorizace 91:84!, čtvrtiny: 24:16, 27:21, 13:19, 16:26

Názory po utkání a fotografie najdete na našich stránkách během dopoledne.