A tým | Mattoni NBL - 10.10.2007

Geofin Nový Jičín Geofin Nový JičínDomácí
88
67

Dvakrát varovně zdvižený prst při těsných vítězstvích doma nad Ostravou a Děčínem bylo asi ještě málo k tomu, abychom utkání proti kvalitnímu soupeři z Nového Jičína uchopili za správný konec a hlavně udrželi ve své moci. Přitom vstup do utkání byl velice dobrý, hráli jsme dobře a lehce. Po trojce Sokolovského a Nečase jsme ke konci 7.minuty vedli o 7 bodů (19:12) a nic nenasvědčovalo, že bychom měli mít v dalším průběhu zápasu problémy. A když za necelou minutu přidal Sokol svou druhou trojku, chyběl krůček k dosažení dvouciferného rozdílu ve skóre. Poslední body první čtvrtiny patřily domácím, jmenovitě Gavlákovi, který dvěma trestnými hody snížil na 18:24 z pohledu domácích. Zlom přinesla druhá čtvrtina. Domácím se povedlo pár protiútoků, zvýšeným tlakem donutili naše hráče ke dvěma ztrátám a naše týmová hra se rozpadla na představení individualistů. Trenér Katzurin začal měnit hráče po každé chybě v obraně. „Díky tomu přenesl nervozitu na hráče a ti se sesypali,“ nelíbilo se řediteli klubu panu Šimečkovi. Domácí po našem 11.střídání vyrovnali (26:26 – 13.minuta). Pak sice Sokolovský zpod koše první hrozbu obratu ve vývoji skóre odvrátil, ale následujících 7 bodů v řadě nás uvrhlo do pětibodového mínusu. Muli ještě protočil další čtyři hráče, na chvíli jsme přiložili pod kotel a po Slezákově trojce jsme naposledy vkročili do kladného rozdílu ve skóre (35:34 – 17.minuta). Do konce prvního poločasu jsme už rozjeté domácí nezastavili. Ti nabrali pětibodové vedení a vysáli z nás asi všechnu pozitivní energii.
Prvních sedm minut třetí čtvrtiny jsme prohráli 19:4!! Nenašli jsme jedinou protizbraň, byli jsme špatní v útoku i obraně. Netrefovali jsme z dálky ani z blízka, protože hráči vybírali špatné střelecké pozice, ztráceli jsme míče a připisovali jsme si fauly. Pravdou je, že rozhodčí posuzovali některé zákroky diskutabilně, to nás však odpovědnosti za výsledek zápasu neospravedlňuje. „Pokud pískají ligu takoví rozhodčí jako dneska, je to tragédie. To nemělo s basketbalem nic společného,“ spílal arbitrům Šimeček, ale zároveň dodal: „Při prohře o dvacet bodů nemáme právo se vymlouvat na rozhodčí! Možná byly některé situace posouzeny v náš neprospěch, ale to nezbavuje hráče odpovědnosti za jejich hru v obraně.“ Bohužel chyběla nám i bojovnost a to je asi nejhorší zjištění tohoto zápasu. Novojičínští si nabyté dvacetibodové vedení s přehledem chránili, i když proti našemu výkonu ve třetí čtvrtině to ani nebyl problém. „Někteří hráči jsou zcela z formy,“ ulevil si Rudolf Šimeček. V poslední desetiminutovce domácí trochu polevili a my jsme toho dokázali trochu využít. Po dvou trojkách a jednom rychlém protiútoku jsme snížili na osm bodů v polovině poslední čtvrtiny, ovšem byla to jen poslední křeč. Domácí šňůrou 10:0! jednoznačně kontrolovali svou cestu za vítězstvím. Poslední hřebíček do naší rakve přiklepnul z perimetru Gavlák.
„Dnes to bylo špatné utkání po všech stránkách – jak od hráčů tak od trenérů. Většina hráčů by se měla zamyslet nad tím, že když se nedaří, je třeba o to více bojovat. I prohrát je třeba se ctí. A to dnes hráči až na čestné výjimky nepochopili. To je neakceptovatelné a nehodláme to příště tolerovat,“ rozohnil se generální manažér klubu.
V celkových statistikách je vidět, že jsme byli špatní ve všech činnostech. Velký rozdíl byl v úspěšnosti střelby za dva body (15%), obrovský rozdíl v soubojích pod koši. Našich 25 doskoků překonal Nový Jičín o deset a zcela nejhorší byl propad v asistencích. Našich 5 (slovy pět) se doslova krčilo pod osmnácti domácích. A to si ještě 4 asistence připsal Radek Nečas. Naši rozehrávači dnes bohužel nikomu nenahráli tak, aby si toho všimli činovníci zapisující technický zápis.
Body: Pelikán Rostislav 16, Sarovic Robert 16, Gavlák Juraj 14, Hájek David 13, Chapman Joseph Edward 11, Venta Matej 8, McMillian Jeffrey James 5, Štec Marek 3, Reinberger Štěpán 2, Šoška Ondrej 0, Šturala Michal 0 - Schilb Blake 14, Nečas Radek 11, Sokolovský Ladislav 11, Beneš Pavel 10, Benda Petr 9, Křemen Michal 3, Slezák Pavel 3, Chán Aleš 2, Mack Monty 2, Bernard Michael 2; střelba 3b.: 19/7:25/8; střelba 2b.: 33/20:35/16; TH: 34/27:13/11; doskoky: 35:25;chyby: 20:27; 5 chyb: 40. Slezák Pavel; rozhodčí: Vrážel Petr, Holubek Tomáš, Kapaňa Lukáš; komisař: Štěnička Dušan; 1050 diváků; nejlepší hráč: Pelikán Rostislav