A tým | Mattoni NBL - 19.10.2007

A plus Brno A plus BrnoDomácí
59
61

Jestliže jsou koše kořením basketbalu, dnes oba týmy uvařily hodně dietní a mdlé jídlo. Ve druhé a třetí čtvrtině nedalo ani jedno družstvo více než dvanáct bodů a v první a poslední čtvrtině dal jeden tým více než dvacet bodů. Atraktivitu zápasu tak dělala dramatičnost celého průběhu. Domácí vedli nejvíce ve druhé čtvrtině o jedenáct bodů (30:19), naše nejvyšší vedení čítalo pouze tři body a to na začátku druhého poločasu.
Pohledem do statistik našeho účinkování v Mattoni NBL zjistíme, že dnešních 61 bodů v útoku je druhou nejméně produktivní útočnou snahou v celé naší ligové historii. Ani v prvním ročníku ligy jsme jako nováčci nenastříleli méně bodů. Ten nejhorší výsledek v počtu nastřílených bodů jsme si připsali 7.ledna 2006 v Městské hale Vodova v utkání s A plus a bylo to 59 bodů. Tehdy jsme prohráli 59:79.
Také pohledných akcí bylo hodně málo. Ke světlým momentům naší hry patřilo 5 bloků a několik rychlých protiútoků, které jsme zakončovali úspěšnou střelou. Bylo vidět, že tato cesta je jedinou, která vede ke jednoduššímu skórování. Pokud jsme útočili do konsolidované obrany, často naši hráči driblovali a hledali cestu, jak ohrozit koš. Rovněž proti zóně jsme předváděli driblérské etudy, ale rychlá přihrávka chyběla. Pokud se párkrát za zápas taková akce povedla, našla rychlá křižná přihrávka svého adresáta v úplně volné pozici. Například při první trojce Sokolovského v utkání. Nedokázali jsme pořádně prostrčit míč do vnitřního prostoru, odkud bychom mohli lépe koš Brna ohrozit. Je s podivem, že na pouhé tři minuty nastoupil Aleš Chán a u druhého pivota Bernarda dokonce zůstala nula ve sloupečku minutáže.
Statistické údaje o střelbě ukazují, že jsou to nejhorší letošní výsledky v úspěšnosti střelby za dva i tři body. Jen trestné hody nás dnes podržely v zápase. Především v poslední čtvrtině byl Pavel Beneš šestkrát neomylný. Upřímně, ani v brněnském dresu dnes kromě Skály (3/3) žádný velký trojkař nebyl a ve střelbě z kratší vzdálenosti se našim naprosto vyrovnali (40%). Nedokázali jsme si příliš poradit ani na doskoku. V této činnosti jsme prohráli o 5 doskoků. Je to také pátý zápas ze šesti, kdy nás náš soupeř přeskákal.
Zápas začal naším košem Nečase, na který v zápětí odpověděl stejnou bodovou hodnotou Gajdošík. Pak jsme ukázali, že hrou z vnitřního prostoru bychom se mohli prosadit. Benda dostal přihrávku od Schilba a opět jsme vedli. Domácí však kromě vyrovnání nechali za chvíli náš tým vlát v pozadí. Do vedení šli domácí po dobře sehraném back dooru Machače a trojce Skály. Dva rychlé protiútoky nás vrátily do hry. Především druhý na 9:8 byl ukázkový. Benda při obranném doskoku strčil míč k Schilobovi, ten našel za půlkou Leea a náš rozehrávač při tahu na koš nezištně shodil Bendovi. Po koši Schilba jsme naposledy vedli (čas 4:52 – skóre 9:10). V polovině 8.minuty jsme ztráceli šest bodů, ale do konce čtvrtiny jsme snížili na tři. Druhou čtvrtinu začal podstatně lépe soupeř. Za tři minuty se dostal do vedení o 11 bodů!! Pak ale přešly trumfy do našich rukou a v polovině 18.minuty jsme dotáhli na dva body. Stejným bodovým rozdílem skončil i poločas.
Ani po změně stran se střelecká potence nezvýšila. Sice jsme se dostali do tříbodového vedení (nejvíce v zápase), ale trápení pokračovalo. Po Gajdošíkově dvojce a Skálově trojce jsme opět prohrávali (zač. 24.minuty). Až do konce šestadvacáté minuty nedalo ani jedno družstvo bod, a tak po třech čtvrtinách bylo skóre, jaké jiné týmy dokáží ještě před uplynutím prvního poločasu. Na začátku poslední čtvrtiny se dostalo A plus do sedmibodového vedení (33:51 – 35.minuta). Pak ale Mack předvedl pěknou individuální akci, při které se brilantně obtočil kolem obránce a koš s faulem znamenal cenné snížení. O minutu později neproměnil do té chvíle bezchybný exekutor trestných hodů dvě šestky a z následujícího protiútoku jsme dali koš. Zasloužil se o něj Sokolovský, který však využil uvolnění na slabé straně. Když jej našla Mackova přihrávka přes celou bednu, měl dlouhý čas na zamíření. Prohrávali jsme o bod, ale abychom přebrali vedení, to nestačilo. Vrubl se vrátil do „šestkové“ pohody, ale Beneš dal obě šestky také. Další rychlý protiútok nám vyšel bezvadně dostali jsme se po dlouhé době do vedení. Opět z rychlého protiútoku. Teď se začala obě družstva střídat v jednobodovém vedení. Minutu před koncem bylo vyrovnáno (59:59). Po dvojitém time outu naplánoval Muli Katzurin poslední akci. Vzhledem k tomu, že bránící Wiedner „nezašlápl lajnu“, mohl se Sokol prosadit do bezprostřední blízkosti koše a s přehledem skórovat. Za poslední vteřinu a pár desetin se již nic podstatného nestalo.
Body: Vrubl Štěpán 17, Gajdošík Daniel 15, Skála Jakub 15, Novotný Pavel 5, Machač David 4, Benda Marek 3, Panáček David 0, Wiedner Jan 0, Norwa Michal 0 - Sokolovský Ladislav 15, Schilb Blake 11, Benda Petr 10, Nečas Radek 9, Beneš Pavel 6, Lee Arthur 6, Mack Monty 4, Chán Aleš 0, Křemen Michal 0, Slezák Pavel 0; střelba 3b.: 18/5:14/3; střelba 2b.: 35/14:45/18; TH: 19/16:20/16;doskoky: 32:27; chyby: 22:18; 5 chyb: 36. Gajdošík Daniel; TCH: 34. Lee Arthur; rozhodčí: Vyklický Robert, Galajda Václav, Hošek Jan; komisař: Štěnička Dušan; 350 diváků; nejlepší hráč: Sokolovský Ladislav; čtvrtiny: 21:18, 11:12, 11:10, 16:21