A tým | Mattoni NBL - 17.10.2007

79
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
59

Dokázali jsme s dosud neporaženým Prostějovem sehrát výbornou partii především v obraně. První šach jsme dali soupeři již ve druhé čtvrtině, kdy jsme otočili nepříznivě se vyvíjející skóre z mínus pěti na plus patnáct. Mat dostal soupeř v poslední čtvrtině, kterou jsme vyhráli o deset bodů. V celém utkání nás zdobila výborně pracující obrana, přes kterou se hosté nedostali. Kromě jednoho případu útočil Prostějov „do plných“. Velký rozdíl byl v počtu ztracených míčů. My jsme se dopustili tuctu ztracených míčů, soupeř měl téměř dvojnásobek. Proto také četnost jejich střelby byla menší a při podobné účinnosti vytěžili hosté méně bodů. Ze střeleckých ukazatelů byl největší rozdíl v úspěšnosti střelby trestných hodů. Našich 87% bylo o dvacet procent více než u hostů. V této činnosti si počínal velice zdatně Monty Mack. Z deseti pokusů připsal na své konto deset bodů, k pěti asistencím a čtyřem ziskům přidal dva doskoky a s valorizací 28 bodů byl dnes nejlepší.
Určitou roli v utkání hrálo i to, že prostějovský lídr Ames se více věnoval dohadům s rozhodčími a ústřední pivot Bojič měl již v 9.minutě tři fauly. Naopak život do našeho mdlého výkonu úvodu sezony vnesl nový rozehrávač Arthur Lee, jenž dokázal své spoluhráče správně dirigovat. Se sedmi přihrávkami byl nejlepším hráčem v této disciplíně. Rovněž získané míče (5) svědčí o tom, že nepřišel do Nymburka na výlet, ale skutečně týmu pomoci. Při srovnání střelecké potence je hned vidět, že jediným dvouciferným střelcem Prostějova byl Ames. Dal stejný počet bodů jako je číslo na jeho dresu (11), ostatní zůstali na jednociferných hodnotách. V našem týmu se přes desítku dostali hned 4 hráči (Benda, Mack, Nečas, Lee). Pro Petra Bendu to byl jeho 2 double-double v dresu Nymburka (11 bodů a 13 doskoků).
Utkání začalo poněkud nervózně. Arthur Lee měl na začátku čtvrté minuty už tři ztráty (pak už žádnou), jednu měl na svém kontě Radek Nečas. Ovšem ani hosté neperlili. V tu dobu již měli pět ztracených míčů. Podle toho lze usoudit, že ani bodové skóre neletělo žádným závratným tempem vzhůru. Už v průběhu první čtvrtiny bylo jasné, že dnes žádné střelecké hody nebudou. Proti velice těsné a agresivní obraně ani jeden tým mnoho nezmohl. Rozdíl ve skóre nebyl nikdy větší než 4 body. První desetiminutovka skončila remízou, ale do druhé části zápasu vlétli lépe Orli z Prostějova. Na koni zůstali jen půl druhé minuty. Pak dvě slepené trojky z rukou Macka a Křemena podpálily doutnák a ani time out trenéra Marka ho nedokázal uhasit. Útoky Prostějova se odrážely od naší hradby jak pingpongové míčky. Množily se ztráty míče soupeře a střely z jejich rukou nenašly svůj cíl. Naši ostrostřelci ještě dvakrát pálili přesně z perimetru po vyšachování prostějovské obrany. Teprve v polovině 18.minuty dali hosté koš. Autorem byl Bojič po útočném doskoku. To už jsme vedli 36:21, ovšem do konce prvního poločasu dokázali hosté snížit až na rozdíl osmi bodů.
Třetí čtvrtina byla opět více obranou bitvou. Koše padaly po těžce vypracovaných akcích. Prostějov delší časový úsek nedal ani bod a skóre se v podstatě rychleji pohnulo až ve druhé polovině třetí čtvrtky. Do dvacáté páté minuty jsme dávali body jen my a byly pouze čtyři. Ve druhé části čtvrtiny oba týmy daly dohromady 32 bodů. Desetibodový náskok a skutečnost, že jsme soupeře nepustili na více než 50 nastřílených bodů dovolovala koukat do poslední čtvrtiny s oprávněným klidem. Jakákoliv snaha hostů o zvrat v zápase byla marná, nedokázali se přiblížit na více než 8 bodů. Naopak naše hra se stále více dařila, k vidění bylo několik povedených akcí proti zóně a naprosto jasná kontrola vývoje utkání z naší strany.
Body: Lee 18 bodů a 7 asistencí, Mack 17, Nečas 13, Benda 11 bodů a 13 doskoků, Sokolovský 7, Schilb 5, Křemen 5, Beneš 3 - Ames 11, Bojič 8, Savanovič 8, Votroubek 8, Sylvester 7, Tomaszek 6, Pavlík 4, Kunst 3, Lisauskas 2, Bosák 2,střelba za 2 b.: 19/41 : 18/36, střelba za 3 b.: 7/19 : 3/11, TH: 20/23:14/21,doskoky: 23:29 (útočné 5:6), asistence: 18:10, ztráty: 12:22, osobní chyby: 19:26, 5 chyb a TCH: Tomaszek, nejlepší hráč: Monty Mack, čtvrtiny: 16:16, 22:14, 16:14, 25:15