A tým | Mattoni NBL - 30.12.2007

89
BK Kondoři Liberec BK Kondoři Liberec Hosté
69

Stejně jako v prvním zápase hraném v Mladé Boleslavi jsme vyhráli o dvacet bodů. Podobný byl i průběh utkání. První poločas byl vyrovnaný a chléb se definitivně lámal až po poločase. Na rozdíl od prvního utkání, kdy soupeř v podstatě nevedl, se v tomto zápase dostali Kondoři na rozdíl plus pěti bodů (30:35). To bylo ve druhé čtvrtině. Závěrečná dvouminutovka byla jednoznačně naše a díky devíti bodům v řadě jsme se dostali do výraznějšího vedení. Ještě dvě paralely s prvním utkáním: družstvo Liberce dalo v prvním poločase 38 bodů, nejlepším střelcem zápasu byl Rado Rančík.
Dnes se nám příliš nedařilo střelecky. Za dva body jsme proměnili pouze necelých 42% střel, což je třetí nejhorší výsledek letos (40% proti A plus – výhra 61:59, 41,2% proti Prostějovu – výhra 70:57). Ve střelbě za tři body jsme byli nadprůměrní a dosáhli jsme 41%. Trestné hody se nám nedařily tolik, jako v minulých zápasech před Vánoci, ale skoro 80% byl bylo pro některé týmy pohádkové číslo. Kde jsme se však dnes činili, byly doskoky. Celkovým počtem 42 jsme vyrovnali letošní rekord z minulého utkání a 16 útočnými doskoky zase rekord z listopadového utkání proti Ostravě. Nejlepším doskakovačem byl Rado Rančík, který by si mohl po dnešku udělat 17 čárek. Díky tomu se dostal na bronzovou příčku v letošním ročníku Mattoni NBL. Více má jen Williams (19) a Andelija (18). Z hlediska dlouhodobé statistiky to však nestačí ani do první padesátky. V této kategorii patří prvenství už skoro 7 let našem Darku Vuksaničovi. V utkání proti Kroměříži (vyhráli jsme 95:62) dokázal doskočit míč celkem 24x. Nicméně 17 doskoků a 22 bodů stačilo Radovi na jeho třetí double-double této sezony.
Utkání jsme začali my vyhraným doskokem a první body byly také naše. Nadvakrát se trefil Rančík. Trojkou dostal hosty do vedení Černošek a tentýž hráč košem se stejnou dobou hodnotou vyrovnával na 6:6 na začátku 3.minuty. I nadále bylo utkání vyrovnané, hosté byli ve vedení maximálně o bod, my jsme se dostali před Liberec nejvíce o čtyři. Velice vysoký byl počet ztracených míčů, oba týmy si shodně připsaly pět. Přeci jen delší přestávka se projevovala v přesnosti přihrávek a hráči si ještě trochu zvykali na míč. Ve druhé čtvrtině jsme až do poloviny 13.minuty a stavu 23:23 tahali za delší konec provazu my, pak se na chvíli vedení obrátilo. Zatím to bylo jen krátké varování, Beneš trojkou strhl vedení na naši stranu. Podruhé se před nás Liberec dostal v polovině 16.minuty po trestných hodech Černoška. Dnes dobře hrající Ides přidal z pole další dva body a vše korunoval Landa dvěma úspěšnými šestkami. Po šňůře 0:8 jsme prohrávali o pět bodů. Ještě dvě minuty před koncem poločasu vedl Liberec o dva body. Vyrovnání zařídil Schilb a Monty Mack vzápětí potrestal chybnou rozehrávku zpoza koše ve vedoucí body. Na vyrovnání odpověděl Schilb a po chvíli Montyho zisk míče zastavil Wooten nesportovním faulem. Potrestali jsme jej pěti body – Monty dal oba trestné hody a Beneš přidal trojku. V průběhu prvního poločasu vystřídali oba trenéři všechny své hráče, které měli k dispozici. Důvodem střídání Muli Katzurina byla snaha najít optimální pětici hráčů, trenér Slowiak se zase snažil udržet tempo hry co nejdelší čas.
Druhý poločas začal Lee trojkou a po dvou trestných hodech Rančíka jsme poprvé překročili desítku v rozdílu skóre utkání. Náš náskok neměl dlouhého trvání. Kondoři se ještě jednou oklepali a třemi trojkami v řadě a košem Wootena dokázali snížit náskok až na jediný bod. O dvě trojky se postaral se zeleným šátkem hrající Šustek, který dával obě trojky z docela krkolomných pozicí. V polovině 26.minuty jsme tedy vedli jen těsně 50:49. Poslední 4 minuty třetí čtvrtiny začal trojkou Rančík a dal tak jasný signál v drtivému náporu. Začala se dařit střelba. Jen pár pokusů neskončilo v síťce, ale ani ty nebyly ztraceny. Naši dlouzí je dokázali doskočit a dopravit tam, kam patřily. Tento úsek jsme vyhráli 17:3 a před poslední desetiminutovkou jsme si vypracovali náskok patnácti bodů. Poslední čtvrtina už na výsledku mnoho nezměnila. Trochu poklesla intenzita obrany, a tak oba týmy dosahovaly snadnějších bodů. Za zmínku stojí ukázková akce po ose Beneš – Rančík – Benda. Poslední z nich pak neměl problém zasmečovat do libereckého koše. Pěkné byly také clony na hráče s míčem v podání Lee-Rančík a nebojácný průnik Beneše pod koš při rychlém protiútoku.
Zápas ukázal, že hráči musí ještě hodně zapracovat, aby se herně vrátili do předvánoční formy a z Atén nebo Ostende přivezli kýžené body.
Body: Rančík Radoslav 22 (17 doskoků), Benda Petr 17 (8 doskoků), Lee Arthur 16 (4 asistence), Beneš Pavel 15, Mack Monty 8, Schilb Blake 7, Sokolovský Ladislav 2, Chán Aleš 2, Nečas Radek 0, Křemen Michal 0, Slezák Pavel 0 - Černošek Jiří 14, Wooten Pierre 13, Šustek Tomáš 12, Ides Martin 9, Landa Robert 9, Blažek Jakub 7, Tóth Ladislav 5, Malý Ladislav 0, Bohunický Dušan 0; střelba3b.: 17/8:21/8; střelba 2b.: 55/23:38/14; TH: 24/19:24/17; doskoky: 42:34;chyby: 21:19; 5 chyb: 39. Ides Martin; rozhodčí: Zachara Ivan, Vondráček Marek, Hošek Jan; komisař: Ringsmuth Zdeněk; 705 diváků, čtvrtiny: 17:13, 28:25, 22:14, 22:17, nejlepší hráč zápasu: Pavel Beneš