A tým | Mattoni NBL - 03.01.2008

94
BK Synthesia Pardubice BK Synthesia Pardubice Hosté
85

Proti aktuálně čtvrtému týmu tabulky jsme odehráli vyrovnaný zápas. Rozhodla třetí čtvrtina, kterou jsme vyhráli o 11 bodů. První a poslední desetiminutovka bylo vyrovnaná herně i bodově, druhá čtvrtina patřila dokonce hostům. Největší těžkosti nám dělal Levell Sanders, který v prvním poločase zatížil naše konto 22 body. To byla skoro polovina (47,8%) všech bodů, které Pardubice daly. Jen ve třetí čtvrtině jeho body chyběly. Ani jeden z obránců si s ním nedokázal dostatečně poradit, nepříjemné byly jeho střely z perimetru (dal 6 trojek). Pravdou je, že některé koše byly šťastné, ale štěstí přeje připraveným a to dnes Ell opravdu byl. Jeho 36 bodů je nejlepší letošní střelecký výkon. Více než třiceti body se „pomstil“ v této sezoně jen svým bývalým zaměstnavatelům z Děčína v posledním kole před Vánoci. Bodově se k němu přidal Williams, trochou do mlýna přispěl Novotný. Ostatní hráči dělali střelecké „křoví“. V našem týmu byl jako obvykle nejlepším střelcem Rančík. Tentokrát si však svoje střelecké pozice vybíral více než pečlivě. Ze tří trojkových pokusů proměnil všechny a z osmi dvojkových dal sedm. Z čáry trestných hodů se ani jednou nemýlil, což podtrženo sečteno dává střeleckou efektivitu skoro 90%. Do double-double mu chyběl pouze jeden doskok. Ale ani on se nevyhnul po první čtvrtině kritice trenéra – ostatně ani na ostatních hráčích, kromě Křemena, kterého trápil zraněný kotník a nehrál, nezůstala nit suchá.
V celkových statistikách jsme neuspěli na doskoku, ale střelba byla o pár desetin procenta lepší u nás. Sice se nám nedařily rychlé protiútoky, ale nehráli jsme zbrkle. Pouze 11 ztracených míčů byl pravděpodobně tím drobným závažím, které vychýlilo jazýček vah na naši stranu. Měli jsme díky tomu o šest střel z pole a pět trestných hodů více než Pardubice. Při téměř rovnocenném procentu úspěšnosti, to dávalo právě těch 9 bodů celkového rozdílu.
První čtvrtina začala našim neúspěšným střeleckým pokusem a z prvního protiútoku si dva body připsal Přibyl. Bylo to však jediné vedení Pardubic ve čtvrtině, ale ani náš náskok nebyl velký. Většinou se pohyboval mezi 1 a 4 body. Na klíčového hráče hostů, rozehrávače Sanderse, vybral trenér Katzurin Pavla Slezáka. Když ale dal Sanders trojku, posadil se vedle stolku časoměřičů Monty Mack a bylo jasné, že se výměna blíží. Díky nepřerušené hře ke střídání došlo až po minutě. Ani jeho nový strážce neměl štěstí a Ell dal další dvě trojky. Bylo jasné, že zastavení Sanderse bude klíč k našemu očekávanému vítězství. Na naší straně se o body postaral především Rančík (8 bodů z 24) a také on ukázal, že střelba z dálky mu letos není cizí (2/2). Poslední body první části zápasu patřily Novotnému, který zpod koše vyrovnal na 24:24.
Po jiskrné přestávce na naší lavičce nastoupili hráči do druhé čtvrtiny. Trochu nás zaskočil Jelínek, který nastoupil po šestitýdenní pauze dané zraněním, úspěšnou střelou z perimetru. Z trestných hodů jsme vyrovnali, ale Pardubice šly opět do vedení. Zařídil ho dvěma průniky pod koš Sanders. Za nás vyrovnával tandem Beneš – Benda, kteří se vystřídali v přihrávce a střele. Mezi 14. a 18.minutou se oba týmy přetahovaly o vedení, které lepším závěrem strhli na svou stranu hosté. Sanders na konci druhé čtvrtiny proměnil šestivteřinový útok ve tříbodové vedení.
Do druhé poloviny jsme nastoupili lépe koncentrovaní v obraně. Najednou útočné kombinace Pardubic postrádaly lehkost a hosté měli co dělat, aby vůbec stihli v časovém limitu 24 vteřin vystřelit. Dvakrát jim to dokonce ani nevyšlo. V prvních třech minutách dokázali hosté míč do koše dopravit na střídačku s námi, a tak rozdíl ve skóre byl stále kolem nuly. Postupem doby se však vyšplhal až na deset bodů. Efektní bylo především zasmečování Ládi Sokolovského, který ještě následným trestným hodem upravil v 29.minutě na 71:61. Už se zdálo, že se Synthesia položí. Ovšem spíše se položila naše koncentrace a opět jsme dovolili hostům sehrát bodově vyrovnanou čtvrtinu. Dá se sice říct, že jsme utkání kontrolovali, protože ani jednou se Pardubice nedostaly na kratší vzdálenost než 5 bodů. K tomu došlo 1,5 minuty před koncem, kdy Novotný trestnými hody upravil na 85:80. Sokolovský však trojkou ťal do živého a Monty Mack z rychlého protiútoku po získaném míči zaokrouhlil opět na deset. Právě průniky Montyho a Leea byly rozhodujícím prvkem našeho vítězství. Sanders a Williams ještě jednou vrátili rozdíl na pět bodů, ale Pardubice, dohrávající bez vyfaulovaných Gammy, Jelínka a Williamse, už neměly síly na zvrat.
Body: Rančík Radoslav 24, Mack Monty 17, Lee Arthur 17, Sokolovský Ladislav 14, Benda Petr 14, Schilb Blake 5, Beneš Pavel 3, Nečas Radek 0, Chán Aleš 0, Slezák Pavel 0 - Sanders Levell 36, Williams Tarvis 20, Novotný Jiří 10, Přibyl Marian 8, Jelínek Jiří 5, Phillips Sullivan Bervin 4, Gamma Kamaldin 2, Majerík Peter 0, Šmigič Danilo 0; střelba 3b.: 15/6:19/9; střelba 2b.: 46/29:36/22; TH: 22/18:17/14; doskoky: 21:23; chyby: 21:24; 5 chyb: 31. Gamma Kamaldin, 40. Jelínek Jiří, 40. Williams Tarvis; čtvrtiny: 24:24, 19:22, 28:16, 23:23; rozhodčí: Dolinek Ivo, Galajda Václav, Kapl Antonín; komisař: Výborný Rudolf; 682 diváků