A tým | Mattoni NBL - 02.02.2008

Geofin Nový Jičín Geofin Nový JičínDomácí
56
73

Utkání v Novém Jičíně předcházela slavnostní událost. Prezident našeho klubu JUDr. Jansta popřál svému kolegovi prezidentu JUDr. Vajglovi k životnímu jubileu a udělal z něj alespoň na chvilku nymburského fanouška. Celé utkání možná trochu předurčovala zkušenost z minulého kola. Vyšší stupeň nervozity se projevoval na počátku zápasu u domácích, ale i v dalším průběhu utkání byla hra obou týmu více urputná než krásná. Po raketovém nástupu jsme dokázali uplatnit větší sílu až v závěru zápasu. Bylo to především v poslední čtvrtině, kdy jsme dovolili domácím dát pouze 5 bodů. Novému Jičínu vadila naše osobní obrana od poloviny hřiště a mnohdy se útočníci pouštěli do zbrklých akcí. Prostor pod košem jsme poměrně dobře uzavřeli pro střelce domácích. Ti s dostali jen k 35 střelám (my 49) z dvoubodové vzdálenosti. Ani jejich účinnost nebyla u domácích vysoká, nedosáhla ani 40%. Naše střelba byla četnější a také přesnější (57%). Z tříbodové vzdálenosti se nám tolik nedařilo a ani jsme se o střelbu za tři body moc nepokoušeli. Nový Jičín byl o 7 pokusů lepší a vytěžil z nich 18 bodů (proti našim 9). Jak byl prostor pod naším košem uzavřený pro střelce Nového Jičína, tak byl volný pro útočné doskoky domácích. Čtrnáctkrát jsme dali domácím příležitost k druhé nebo i třetí střele. V obranných doskocích byly oba týmy vyrovnané, a tak celkově jsme souboje pod košem prohráli. My jsme hráli bez klasického pivota (Aleš Chán nenastoupil) a domácí využívali centimetrů i obratnosti Šošky, Pelikána i Šaroviče. Tito tři hráči ukořistili 10 míčů v útoku (Šoška 6) a 11 míčů v obraně. Naši čtyři hráči, kteří se střídali na pozici 5 a 4, získali dohromady 15 doskoků. Velký rozdíl byl ve ztracených míčích, jak už bylo předesláno, více se o jejich počet staraly vlastní chyby než vynikající hra soupeře. Nejúspěšnějším hráčem ve zisku míčů byl Arthur Lee na naší straně a J.Chapman na straně domácích.
Pro konečný výsledek bylo také důležité, že se o body u nás podělilo více hráčů. Celkem šest (Benda, Sokolovský, Schilb, Mack, Rančík a Lee) nastřílelo dvouciferný počet bodů. „Dnes nebyl nikdo střeleckým lídrem, a tak se body rozdělily rovnoměrněji mezi více hráčů,“ konstatoval Vratislav Šístek. Domácí střelci byli jen tři: Reinberger (3 trojky), Šarovič (15 bodů, 2 trojky), Šoška (8/5 za 2body). Za zmínku stojí také malý počet faulů. Domácí nasbírali jen 13 my o 4 více. S tím souvisí také střelba trestných hodů. Za první čtvrtinu se neházelo ze vzdálenosti 6 metrů od koncové čáry ani jednou. Na konci bylo nařízeno proti nám 14 TH a 12 jich Nový Jičín proměnil. My jsme dostali možnost osmkrát a ani jeden exekutor se nemýlil.
Utkání začalo našim náporem. Domácí se nemohli prosadit a než na konci 4.minuty dali první koš, ztratili pětkrát míč. Naopak my jsme pronikali do vymezeného území snadno a po dvou ziscích míče jsme jednoduše skórovali. Teprve za stavu 0:10 dal Šarovič první koš svého týmu a hned měl hodnotu tří bodů. Pak Šarovič se Šoškou ještě snížili na 7:10, ale přesto jsme si do konce první čtvrtiny udrželi solidní náskok sedmi bodů. Domácí bojovali s úspěšností a četností střelby za dva body. Dokázali vystřelit jen šestkrát a dvakrát skórovali. Stejný poměr měli i při střelbě za tři body. Naše střelba za dva body byla 14/7 a za tři 3/1. Hned od první čtvrtiny byl znatelný rozdíl v doskocích (10:7) i ztrátách (8:3). Ve druhé čtvrtině domácí zlepšili střelbu a dostali se v úspěšnosti na 50% (18/9) a dokonce byli v celkové úspěšnosti lepší než my. Odměnou jim bylo pouze tříbodové manko. Z devítibodového rozdílu ze začátku čtvrtiny se domácí vymanili do poloviny hracího období a po dvojce Šošky chyběly do vyrovnání 3 body. Mack trojkou opět navýšil náš náskok na šest bodů a právě mezi třemi a šesti body rozdílu se udržoval rozdíl až do konce prvního poločasu.
Úvod třetí části zápasu se více povedl nám. Když Lee proměnil zisk míče v koš, vedli jsme rozdílem 9 bodů (35:44). Reinberger si trojkou odčinil minulou ztrátu, ale po chvíli se náš náskok zase dostal na devět bodů. Úsek mezi 25. a 26.minutou byl ve znamení mocného dotahování domácích. Po trojkách Reinbergera a Šaroviče snížili na pět bodů a když dal Šarovič přes Rada další koš, vzal si Muli Katzurin oddechový čas. Nahradil Rančíka Sokolovským, ale za poslední 3 minuty jsme se nedokázali od domácích bodově vzdálit. V poslední čtvrtině se výrazně lišila účinnost obou týmů ve střelbě. Novojičínští dali pouze 1 koš za dva body, přičemž celkem měli 11 střeleckých pokusů z pole, my jsme proměnili z tuctu pokusů hned osm. Konečný rozdíl ve skóre tak vyšplhal až na 17 bodů. Tím jsme zase překlopili celkové skóre letošního ročníku Mattoni NBL v náš prospěch.
Body: Sarovic Robert 15, Šoška Ondrej 12, Reinberger Štěpán 11, Pelikán Rostislav 8, Chapman Joseph Edward 4, Hájek David 2, Štec Marek 2, Venta Matej 2, Gavlák Juraj 0 - Rančík Radoslav 14, Lee Arthur 14, Benda Petr 12, Sokolovský Ladislav 10, Mack Monty 10, Schilb Blake 10, Křemen Michal 3, Nečas Radek 0;střelba 3b.: 18/6:11/3; střelba 2b.: 35/13:49/28; TH: 14/12:8/8; doskoky: 36:27; chyby: 13:17; čtvrtiny: 10:17, 23:19, 18:20, 5:17; rozhodčí: Dolinek Ivo, Rozsypal Pavel, Holubek Tomáš; komisař: Slezák Jan; 1100 diváků; nejlepšíhráč: Lee Arthur