A tým | Mattoni NBL - 09.02.2008

83
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
63

Ve celém utkání jsme podstatně lépe stříleli. Počet našich pokusů byl menší, ale úspěšnost byla především u dvoubodových pokusů podstatně vyšší (75%:52%). Trestných hodů se mnoho neházelo, ale úspěšnost Prostějova byla žalostná – 44,4% a jen vypovídala, proč jim v této činnosti patří 10.místo. Ve prospěch Prostějova hrál zase počet doskočených míčů a opět se projevilo postavení obou týmů v pořadí Mattoni NBL (Nymburk je v této činnosti osmý, Prostějov třetí). Faktem je, že při 75% účinnosti střelby za dva body není pod košem soupeře moc míčů k doskoku. Ani hosté neměli šanci k více než 14 obranným doskokům. Rozdíl byl rovněž v počtu ztracených míčů a opět to jen korespondovalo s postavením obou týmů v dlouhodobých statistikách. Za ztrátami hostů nebyly jen ztracené míče po našem tlaku, ale také chyby v komunikaci a nepozornost hráčů Prostějova. Jednou nedokázali díky naší obraně využít čtyřiadvacetivteřinový limit pro postupný útok, dvakrát však nevystřelili v tomto limitu proto, že si nikdo z hráčů nevšiml, jak krátký čas zbývá do konce postupného útoku. To jsou chyby, které by se týmu s finálovými ambicemi neměly stávat. Velký rozdíl byl také v počtu asistencí. O deset přihrávek více přispělo určitě k tak vysoké úspěšnosti střelby, jakou jsme měli. Skvělý kolektivní výkon předvedl dnes Blake Schilb, který dokázal osmkrát přihrát do vyložených pozic.
Utkání jsme začal vynikajícím způsobem Láďa Sokolovský. Především zásluhou jeho osmi bodů ze dvanácti vedlo k vedení 12:6. Pak ale hosté zásluhou Tomaszka, který se dnes prosazoval více než bylo zdrávo, snížil na 12:8 v polovině první čtvrtiny. Láďa přidal další koš a po šesti minutách zápasu se stal dvouciferným střelcem, ale kapitán hostů Pavlík trojkou ještě dotáhl na bod a do konce první čtvrtiny jsme svoje vedení zvýšili už jen o bod. Ve druhé desetiminutovce jsme navýšili svoje vedení po Rančíkově koši s faulem na osm bodů. Na ukazateli času právě začínala 14.minuta. Od té doby se oba týmy chvíli střídaly v proměňování svých šancí a teprve po koši s faulem Slezáka na konci 18.minuty jsme se dostali do dvouciferného vedení. Ames s Tomaszkem sice snížili na sedm, ale po time outu Muliho jsem díky Rančíkově trojce opět odskočili na deset. Škoda, že Bojič poslední střelou pár vteřin před koncem poločasu snížil na osm bodů.
I ve druhém poločase se začínalo v podobném duchu, jako se hrálo v prvním poločase. Obrany hrály prim a za dvě a půl minuty padl jen jeden koš. Jeho autorem byl kliďas Savanovič. Ve druhé polovině 23.minuty se skóre pohnulo výrazným způsobem. Za půl minuty se za tři trefil Schilb, Bosák a Lee. Po půl minutě přidal Tomaszek koš z vnitřního prostoru (45:38) a pak se znovu 2,5 minuty jen bránilo. Nejvyšší náskok jsme si vybudovali na konci 27.minuty, kdy Křemen proměnil střelu z perimetru (52:38). Až do konce třetí čtvrtiny jsme náskok v podstatě udrželi. Poslední čtvrtina byla nejdramatičtější. Nebylo to způsobeno nějakým zmenšováním našeho náskoku, ale děním na palubovce. Začal to Bosák nesportovním faulem (už druhým v pořadí) a ve 32.minutě to vygradovalo v drobnou šarvátku, ze které si Lee odnesl diskvalifikující faul. Jak k tomu došlo: Lee vyvážel míč zpod našeho koše po Bojičově ztrátě. Byl těsně bráněný Bosákem a Lee při přehazování míče jen těsně minul Bosákovu tvář. Ke kontaktu nedošlo, což potvrdil i hlavní rozhodčí, který byl nedaleko a nezapískal. Bosák i nadále pokračoval v těsné obraně a také podle svých slov našeho rozehrávače fauloval. Rozhodčí Šedivý odpískal v duchu pravidel faul a došlo ke slovní přestřelce mezi oběma hráči. Když byli oba hráči kousek od sebe, pohnula se Bosákova hlava dopředu a jejich čela se střetla. Arthur reagoval instinktivně a protihráče odstrčil. To už se k místu incidentu blížil rozhodčí s „Y“ nad hlavou. Rozhodčí Vrážel si všiml, že Lee vrazil do Bosáka, nevšiml si, že první, kdo vrážel, byl prostějovský hráč. Po asi desetiminutovém dohadování se pokračovalo ve hře. Připravujeme další podrobnosti. Po Rančíkově trojce v polovině 33.minuty jsme odskočili na 18 bodů. Ztráta našeho rozehrávače a příkoří se negativně odrazilo na naší hře a do 35.minuty jsme ztratili polovinu našeho náskoku. Po time outu vsadili prostějovští na ještě agresivnější obranu, ale píšťalka rozhodčích tentokrát nezůstávala němá. Vzhledem k naší tradičně vysoké úspěšnosti trestných hodů se rozdíl ve skóre posouval v náš prospěch až se dostal zpátky skoro na dvacet bodů (79:60). Stejně jako podzimní i toto utkání jsme nakonec vyhráli o dvacet bodů.
Body: Rančík Radoslav 21, Sokolovský Ladislav 16, Schilb Blake 11, Benda Petr 10, Lee Arthur 9, Křemen Michal 7, Mack Monty 5, Slezák Pavel 4, Beneš Pavel 0, Chán Aleš 0 - Tomaszek Robert 18, Ames Rahsaan Edward 13, Bojič Aleksander 13, Bosák Pavel 6, Savanovič Goran 6, Pavlík Jan 3, Prášil Jaroslav 2, Novák Pavel 2; střelba 3b.: 16/6:10/3; střelba 2b.: 32/24:44/23; TH: 21/17:18/8; doskoky: 19:23; chyby: 22:23; 5 chyb: 38. Prášil Jaroslav; vyloučení: 32. Lee Arthur;čtvrtiny: 17:15, 22:16, 17:13, 27:19; rozhodčí: Šedivý Zdeněk, Vrážel Petr, Kapl Antonín; komisař: Štěnička Dušan; 700 diváků