A tým | Mattoni NBL - 25.03.2008

BK Prostějov BK ProstějovDomácí
70
88

Osud utkání ležel v rukách první čtvrtiny, kterou jsme vyhráli přesvědčivě o 18 bodů. V dalších třiceti minutách už bylo utkání bodově vyrovnané, i když ještě v prvních pěti minutách druhé čtvrtiny jsme domácí Hanáky válcovali. "Soupeř nás dostal v první čtvrtině pod tlak a rozhodl. Jinak jsme ale odehráli solidních třicet minut," musel se spokojit s výkonem svých hráčů trenér domácích Marko. Faktem je, že asi odehráli opravdu nejlepších 30 minut v posledních třech utkáních. Také trenér Marko před začátkem zápasu avizoval, že i solidní výkon byť s porážkou odrazí hráče k lepším výkonům. Uvidíme v sobotu v Boleslavi….. V lize Prostějovu druhé místo utíká a při výhře Nového Jičína v Brně bude rozdíl sedm kol před play-off 3 body a náskok před Pardubicemi, které hrají v Ostravě, může být při vítězství Perníkářů jen jediný bod.
Střelecky se nám dařilo více než soupeři a to především v první čtvrtině, kdy naše střelba z pole měla účinnost přes 70%. Domácím v konečném účtování při podobném počtu střel za dva body chybělo 16 bodů. V tříbodové střelbě se nám pomstil Standa Votroubek, který ze čtyř pokusů ve druhém poločase proměnil všechny trojky. Ovšem Orli by měli vracet školné při střelbě trestných hodů. Jakoby rozklíženost týmu prorůstala do soustředění na čáře trestných hodů. Zklamali i takoví střelci jako Savanovič 7/4. Také u nás se nestává často, že by Sokol proměnil jen 50% trestných hodů. Ovšem náš kapitán si to vynahradil téměř bezchybnou střelbou z pole (9/8) a šesti získanými fauly. Jako už tradičně jsme za soupeřem pokulhávali na doskoku. Prohráli jsme o deset doskoků. Avšak v počtu ztracených míčů jsme dnes odehráli jedno z nejlepších utkání. Necelé dvě ztráty na čtvrtinu poměřme 16 ztrátami Prostějova za 40 minut. Sice jsme prohráli v asistencích, ale naše útoky v první čtvrtině týmovou spoluprací jen hýřily.
Do utkání nastoupilo 5 cizinců a 5 českých hráčů. Jejich rozložení do obou týmů bylo zrcadlové. Na naší straně nastoupil jeden cizinec – Lee, na straně Prostějova jeden Čech Bosák. První trochu ukvapenou střelu poslal na koš Prostějova už po 10 vteřinách Křemen, ale neproměnil. Domácí využili téměř celý čtyřiadvacetivteřinový limit, ale po většinu útoku hráli jen dva hráči, ostatní sledovali, jak to vše dopadne. Není divu, že prvním skórujícím hráčem byl Láďa Sokolovský. Týž hráč přidal za chvíli další body a vedli jsme 4:0. Láďa byl při střelecké chuti, a tak přidal další koš s faulem a dvěma body přispěl také Lee (4:9). Potom se střelecká potence přestěhovala na podkošové hráče Bendu a Nečase a vedli jsme už 13:4. Především poslední koš byl ukázkou jednoduchého překonání soupeřovy obrany při rychlém protiútoku. Time out na sebe nenechal dlouho čekal. Trenér Marko se snažil hráče pouze uklidnit. „Nic se neděje….. Hlavu vzhůru,….. zlepšit obranu,“ ozývalo se nejčastěji z hloučku domácích hráčů. Po time outu nasadil Goran k průniku a nic ho nezastavilo. Ovšem stejný kousek se povedl našemu střednímu rozehrávači. Další dva naše koše byly opět ukázkou týmové spolupráce a vedení 21:8 obrazem dění na hřišti. Na 28:13 zvyšoval Schilb smečovaným košem, když mu hráči Prostějova postavili dálnici až do koše. V první přestávce si nehrající kapitán Pavlík stěžoval, že není v týmu Prostějova nikdo, kdo by organizoval hru a že jeho spoluhráči podlehli tlaku.
Ve druhé čtvrtině začal rozebírání domácí obrany trojkou Beneš, náskok se prodral do třetí desítky (13:34). Teprve až 19.bod Prostějova, jehož autorem byl Tomaszek, vznikl po dobře připravené akci celého týmu. Ovšem následná chyba v obraně umožnila Benešovi jednoduchý koš. Další time out si vzal trenér Marko. Mohl by se nazvat oddychovým čase visícího prádla. Jeho svěřenci stáli se svěšenými hlavami a z jejich výrazu čišela odevzdanost. Nový impuls měla dát zónová obrana, ale hned prvním pokusem jí narušil Nečas (19:45) a stejný hráč pak dvěma šestkami zvyšoval v polovině 17.minuty naše vedení na rozdíl 28 bodů. Vyšší hodnotu už náskok nikdy nenabyl. Prostějov třemi koši v řadě snížil na 32:53 a hladina adrenalinu trenéra Katzurina se zvýšila. Při time outu, který následoval, dostali hráči svůj díl za nedůsledný návrat do obrany, který stál za útočným doskokem Tomaszka. Vůbec konec druhé čtvrtiny nás nezastihl v dobré útočné kondici. Poslední koš jsme totiž dali v čase 17:20. Hodně červenat se bude po utkání Rado Rančík, který neuhlídal Tomaszka v samotném závěru druhé čtvrtiny. Dlouhatánský pas Savanoviče zpoza vlastní koncové čáry pod náš koš nezachytil a prostějovský pivot dokázal využít 3 vteřiny ke dvěma bodům.
Na začátku druhého poločasu natáhli domácí ve druhé čtvrtině započatou bodovou šňůru na 14:0 a náš náskok se snížil na 12 bodů. Také u nás se herní styl konce prvního poločasu přenesl do druhého a dlouho jsme hledali klíč k prostějovskému koši. Nalezli jsme ho v polovině třetí čtvrtiny, kdy jsme po technické chybě Tomaszka, která byla zároveň jeho pátým faulem, zase začali hrát. Na poslední tři minuty nastoupil Standa Votroubek a určitě by bylo lepší, kdyby dneska při utkání zůstal na lavičce. V závěru totiž nastřílel tři trojky z tří pokusů. Poslední čtvrtina se jen dohrávala. Náskok se neustále pohyboval kolem dvaceti bodů. Za stavu 85:61 nabádal při time outu trenér Marko své hráče: „Dohrajme zápas seriózně!“ a udělil pár rad nastupujícímu Juračkovi. Prostějovští skutečně zápas dohráli solidně a dokonce snížili náš náskok na 18 bodů. Posledním střelcem byl Votroubek – opět za tři body.
Body: Votroubek Stanislav 16, Savanovič Goran 15, Bojič Aleksander 10, Tomaszek Robert 9, Ames Rahsaan Edward 6, Bader Marton 6, Prášil Jaroslav 4, Novák Pavel 3, Niakate Mobido 1, Bosák Pavel 0, Jurečka Luděk 0 - Sokolovský Ladislav 19, Nečas Radek 12, Benda Petr 12, Lee Arthur 12, Mack Monty 9, Rančík Radoslav 8, Beneš Pavel 7, Schilb Blake 7, Chán Aleš 2, Křemen Michal 0, Slezák Pavel 0; střelba 3b.: 15/6:13/4; střelba 2b.: 45/20:49/28; TH: 23/12:24/20;doskoky: 38:28; chyby: 25:22; 5 chyb: 27. Tomaszek Robert - 35. Nečas Radek; TCH: 27. Tomaszek Robert; čtvrtiny: 13:31, 23:22, 19:21,15:14;rozhodčí: Macela Miroslav, Vondráček Marek, Holubek Tomáš; komisař: Bruna Karel; 1322 diváků; nejlepší hráč: Nečas Radek