A tým | ULEB CUP - 06.11.2007

87
Crvena Zvezda Beograd Crvena Zvezda Beograd Hosté
94

I když jsme svého soupeře přehráli ve valorizačních bodech vysoko 94:79, na vítězství to nestačilo. Téměř ve všech statistických údajích jsme byli lepší my. Jediné v čem jsme pokulhávali, byla střelba za tři body. Jediným prostorem, odkud se nám podařilo dát trojku bylo na levé straně vrcholu trojkového oblouku. Z tohoto místa padly všechny tři naše trojky. Soupeř měl z tohoto místa stejnou úspěšnost 10/3, ale bohužel dokázal skórovat ještě sedmkrát (z deseti pokusů) z jiných míst. Především dvě trojky jejich excelentního rozehrávače Cooka v první minutě druhé čtvrtiny, byly pro vývoj prvního poločasu rozhodující.
Do zápasu jsme nevstoupili úplně dobře. První dvě střely se nám vykroutily z obroučky, a tak jsme hostům darovali čtyřbodové vedení. Ležící prapor zvedl Rado Rančík a třemi koši v řadě strhl vedení na naši stranu. Především poslední smečovaný koš po nezištné nahrávce Macka dostal poprvé skoro pět tisíc fanoušků do varu. Studenou sprchou mohla být trojka Dragičeviče. Hosté vytěžili z dalšího průběhu zápasu opět čtyřbodové vedení (7:11), ale pak se rozhodl pohrát si s osudem zápasu Arthur Lee. Sedmi body v řadě se zasloužil o naše tříbodové vedení (14:11). Kromě toho dokázal odstavit jednoho z nejnebezpečnějších hráčů soupeře Cooka od míče. Nedal mu dýchat a americký rozehrávač neproměnil v body už svůj pátý střelecký pokus. To se psala polovina první čtvrtiny. Za hosty snižoval na 14:13 druhý klíčový hráč Dragičevič, ale dva naše další protiútoky zakončil Sokolovský a po něm Lee. Oba dva hráči se stejně jako jejich spoluhráči tlačili do koše přes Cooka a většinou byli úspěšní. Další zvýšení našeho vedení přišlo v samotném závěru první čtvrtiny. Nejdříve Rančík zvýšil na 21:15, čímž se na bod přiblížil k nejlepšímu střelci první čtvrtiny Leeovi (Lee – 9 bodů, Rančík 8 bodů), potom Rado dostal po dobře provedené cloně na míč perfektní přihrávku od Bendy a nikým neohrožován zasmečoval míč do koše. Tím zaokrouhlil svůj bodový účet na rovnou desítku. Společně s Leem dali téměř všechny naše body (19 z 23), dalšími dvěma střelci byli Sokolovský (3 body) a Benda 1 bod. Ve druhé čtvrtině nás doslova uzemnil Omar Cook. Ze dvou útoků po sobě se dokázal na perimetru uvolnit a z obou pokusů s chladnokrevností mafiána skoro vymazal náš pracně vybudovaný náskok. Z rychlého protiútoku po ztrátě míče na polovině si připsala Crvena Zvezda technický koš, když blok Sokola přišel už v sestupné fázi míče. Skóre i hra se vyrovnaly, přesto jsme dokázali být alespoň o krůček vpředu. V polovině druhé čtvrtiny jsme trpělivým přikládáním polínek rozdmýchali menší požár na útočné polovině (31:25), který začal hasit Markovič trojkou, potom se hostům povedl rychlý protiútok a po lehké dvojce Markoviče se dostali Srbové do nejtěsnějšího vedení. Sokol strhl vedení opět na naši stranu a Nečas ještě náskok o dva body povýšil. Hostům se podařilo za minutu vyrovnat (37:37) a pak už do poločasu stojí za zmínku perfektní orientace Nečase ve vnitřním prostoru, když postavil obránce do role diváka a z otočky upravil na 41:39. Mistrem závěru však zůstane Crvená Zvezda. Poslední útok využila k vyrovnání.
Druhý poločas skončil stejně jako první - smírně. Dokonce ve třetí čtvrtině vyhráli hosté stejným poměrem jako domácí ve čtvrté (22:16). Do stavu 47:45 jsme většinou tahali za delší konec provazu my a hosté dotahovali náskok jednoho koše. Pak se situace otočila a byli jsme to my, kteří jsme se museli soustředit, aby nám soupeř neutekl více než by bylo zdrávo. Nejvíce nám hosté odskočili na konci třetí čtvrtiny, když jsme ztráceli šest bodů (57:63). Úvod poslední části základní hrací doby zastihl v lepší pohodě náš tým. Vyhráli jsme tříminutový úsek 7:1 a docílili jsme vyrovnání. Vyrovnávací koš z rukou Leea měl hodnotu tři bodů a byl docela riskantní. Náš rozehrávač si hodně věřil, když po neúspěšném útoku Crvené Zvezdy dodribloval k trojkovému oblouku a přes obránce bez zastavení vyslal projektil na koš. Ten zasáhl cíl naprosto přesně a odpálil explozi diváckého šílenství. Hosté však záhy košem stejné hodnoty nadšení trochu zmrazili. Předcházel tomu však sporný moment. Z protiútoku Crvena Zvezda atakovala Cookem koš trojkovým pokusem. Míč se odrazil od obroučky. Při doskoku jej zasáhla ruka jednoho z hostujících hráčů a míč směřoval za postranní čáru. Hráč Belěhradu skokem do zámezí zachránil míč ve hře a odpálkoval jej až na vlastní polovinu, kde ho zmocnil Cook. Nahrál Dragičevičovi a ten se z perimetru nemýlil. Podle rozhodčích nedošlo k porušení pravidla hraní přes půl, protože podle jejich soudu neměl hráč míč pod kontrolou a tudíž se toto nepovažuje za porušení pravidel. (Bez dalšího komentáře). I z této trojky jsme se vypiplali k vyrovnání. Sokolovský svým 17.bodem zařídil srovnání na 68:68. Už se načala poslední pětiminutovka, když po koši soupeře z výborně vypracované akce zůstal na chvilinku volný Rančík na perimetru a trojkou nás dostal do vedení. Přetahovaná pokračovala až do poslední minuty. Dvanáct vteřin před koncem mohl Cook překlopit vedení na svou stranu, ale protože proměnil pouze jeden trestný hod, byl,o vyrovnáno (77:77). Druhou nepovedenou šestku doskočil Rančík, rychle rozehrál na Leeho. Šest vteřin před koncem, aby nedošlo k nymburské střele příliš pozdě, fauloval na polovině Cook Leeho (našimi rozhodčími by to možná bylo ohodnoceno jako nesportovní chyba). Lee šel házel dvě šestky, obě za bouřlivého jásotu proměnil (79:77). Trenér Karadžič si pochopitelně vzal oddechový čas. V něm nejen poradil svým hráčům jak na to, ale také bezbolestně posunul vyhazování až na polovinu hřiště. Do konce čtvrté čtvrtiny zbývalo 5,87 vteřiny. Cook rozehrál na Kikanoviče. I když byl míč Rančíkem tečován, dostal se do rukou adresáta a ten z podkošové skrumáže dal koš. Bylo vyrovnáno. Náhlé ticho v hale prořízl zvuk píšťalky rozhodčího, protože byl odpískán faul Rančíka na střílejícího hráče. Kikanovič dostal šanci stát se národním hrdinou Bělehradu. Necelé dvě vteřiny před koncem stál tváří v tvář koši, ale nedal. Míč doskočil Rado, ale borcem na konec se nestal. Střelecký pokus od vlastního koše neměl šanci na úspěch. Došlo na prodloužení. V něm jsme se i bez vyfaulovaného Bendy a Nečase drželi tři minuty a stále jsme živili naději na cenný úspěch. Do země nás zadupaly dvě trojky našeho soupeře, díky kterým si bělehradští vybudovali nedostižný náskok.
Body: Rančík 28, Lee 20, Sokolovský 19, Nečas 8, Benda 5, Mack 4, Schilb 3 – Dragičevič 28, Cook 21, Markovič 16, Kovač a Tica 7, Kikanovič 6, Sljivancanin 5, Bakiš 4, střelba za 2 body 52/27:44/20, střelba za 3 body 17/3:20/10, TH27/24:34/24, doskoky 37:32, fauly 28:28, čtvrtiny: 23:15, 18:26, 16:22, 22:16,prodloužení 8:15