A tým | ULEB CUP - 20.11.2007

75
Panellinios Atheny Panellinios Atheny Hosté
65

Je to malý krok pro cestu pohárem ULEB, ale velký krok pro český basketbal – dala by se parafrázovat slavná věta minulého století. Nymburk poprvé zvítězil v utkání ULEB Cupu, byť se mu ve střední části zápasu tolik nedařilo. Namistrovaný soupeř, který dokonce zrušil oba tréninky v pondělí a úterý před utkáním, se na konci zápasu sesypal a nedokázal proti našemu stupňovanému výkonu nic účinného vymyslet.
V utkání jsme se prosadili především pod oběma koši. Vyhráli jsme v útočných i obranných doskocích. Velice důležité bylo, že jsme dokázali převahu pod košem soupeře proměnit také v body. I když nejlepší hráč soupeře senegalský reprezentant a bývalý hráč NBA pivot N’Diaye nastřílel nejvíce bodů, doskočil nejvíce míčů, přesto se k mnoha míčům vůbec nedostal. Naši obránci jej dokázali velice dobře odříznout od míče a znepříjemňovali mu život po celý zápas. Rovněž jejich nejlepší střelec Grundy dostal lekci z bránění od všech hráčů, kteří se na něm vystřídali. Nakonec dal Grundy pouze 6 bodů a to je pro hráče, který má v řecké lize průměr 24,5 bodů na utkání žalostně málo. Excelentní přesnost jsme zaznamenali z čáry trestných hodů. Z 22 pokusů jsme neproměnili pouho pouhé dva!!! To je úspěšnost 91%.
Do základní sestavy nastoupil možná trochu nečekaně Pavel Slezák. Ovšem svůj úkol při obraně Grundyho splnil na výbornou. Nakonec to nebyla základní pětka, který by byla nositelem našeho vítězství. Hráči druhého sledu odehráli sice „jen“ 35% hrací doby, ale konto soupeře zatížili více než polovinou bodů. Mezi střídající hráče patřil například Beneš, Nečas nebo Mack.
Utkání jsme začali velice dobře a po většinu prvního poločasu jsme si udržovali mírné vedení. Hosté byli před námi jen na krátký časový úsek v polovině úvodní čtvrtiny. Po prvních dvou koších na jedné a druhé straně jsme přešli do zónové obrany 2-3 a 3-2, která soupeři přeci jen činila problémy. Hned v úvodních minutách se blýsknul Petr Benda, když ukázkově smáznul blokařského specialistu N’Diaye. Se zhruba padesátiprocentní úspěšností se nám dařily průniky pod koš a patrná byla na našich hráčích vůle bojovat o každý balón. V útoku jsme doskočili 4 míče, oproti nule Athén. Důkazem může být také doskočený nepovedený trestný hod Bendy Rado Rančíkem. Nebo doskok vlastního odraženého míče Rančíkem. První čtvrtinu jsme vyhráli o tři body a hned na začátku dalšího hracího období jsme svoje vedení ještě navýšili. Po Schilbově dvojce ze střední vzdálenosti, přišel další koš Rančíka po průniku pod koš a vedli jsme 21:14. Ovšem pak přišel hodně nečekaný výpadek. Najednou jsme nebyli schopni dát koš. Naše střelecké pokusy byly mnohdy ukvapené, dvakrát jsme ztratili míč a v útoku jsme přecházeli střelecké pozice. Více jsme odstupovali od hráčů na perimetru a ti nám pak dokázali dát tři trojky během pěti minut druhé čtvrtiny. Také jsme Řeky více pouštěli pod náš koš a rázem se statistické údaje útočných doskoků vyrovnaly. Hosté během druhé čtvrtiny nejen vyrovnali, ale dokonce se dostali i do vedení. Po šňůře 0:14 to s nám nevypadlo dobře. Nicméně hráči nepropadli panice. Zvýšili jsme aktivitu na útočné polovině a několik povedených přihrávek Montyho Macka pohladilo naše sebevědomí. Konec černé série přinesl Bendův koš s faulem. Asi dvě minuty před koncem prvního poločasu jsme se trpělivě dostali do tříbodové ztráty, kterou jsme téměř udrželi až do poločasové přestávky.
V průběhu celé třetí čtvrtiny jsme dýchali soupeři na záda. Stále jsme prohrávali, ovšem nikdy rozdílem, který by se stal neřešitelným. Čtyřbodový rozdíl ve skóre po prvním poločase se promítl i do dalšího hracího období. Trápili jsme se ve střelbě z delší vzdálenosti, ale tentokrát jsme dokázali hosty rovněž skoro odříznout od střelby z dálky. I proto skončila třetí čtvrtina stejným bodovým rozdílem 4 bodů. Soupeř vstupoval do poslední čtvrtiny s 52 na svém bodovém kontě. Grundy proměnil svůj první útok na koš a padesát čtyřka pak na ukazateli skóre zůstala ještě hodně dlouho. Za stavu 48:54 jsme začali rozhodující trhák. V posledních sedmi minutách jsme hráli tak, že hostující trenér neměl ani na tiskovce žádné vysvětlení, proč jeho tým tak propadl. Nečas nejdříve dopravil do koše neproměněnou trojku Pavla Beneše, další body přidal Rančík z čáry trestných hodů a do křehkého vedení nás poslal trojkou Pavel Beneš. Ještě více se zvedla podpora publika a to nás pak hnalo divoce útoku a zajištěné obrany. Rančík košem s faulem po Nečasově nezištní přihrávce dostal do vedení o čtyři body. Mat dostali hosté opět od Beneše a hodnota koše byla 3 body (61:54). Pár minut před koncem se hosté trochu zvedli, ale nabyté vedení (61:54) jsme už do konce dokázali udržet.
Body: Rančík 17, Mack 14, Benda a Beneš 12, Nečas 10, Sokolovský a Lee 4, Schilb 2 – N’Diaye 13, Kalaitzidis 10, Sklavos, Sims a Dozet 9, Grundy a Argyropoulos 6, Pappas 2, Bader 1; za 2 body 49/23 : 38/18, trojky 12/3 : 19/6,TH 22/20 : 16/11, doskoky (DÚ/DO) 12/25 : 6/20, fauly 19:23, ztráty 10:12,bloky 2:1, čtvrtiny: 17:14, 17:24, 14:141, 27:13, diváků 5720