A tým | ULEB CUP - 27.11.2007

81
BC Telindus Oostende BC Telindus Oostende Hosté
75

Utkání s přemožitelem Dynama Moskva a belgickým mistrem jsme po většinu času kontrolovali my. Dařilo se nám především ve střelbě za tři body, čímž jsme dokázali překonávat soupeřovu zónovou obranu. V ní byli naši soupeři mistry. Jejich zóna byla pohyblivá, ruce měli hráči Oostende dost často v dráze našich přihrávek, a tak není divu, že jsme měli celou řadu ztracených míčů. Především ve druhé čtvrtině jsme zaznamenali 5 ztrát. Přestože jsme několikrát soupeře vybídli k možnosti jít do vedení, hosté ji využili pouze dvakrát. Koncem 16.minuty se hosté po trestném hodu Davise dostali do jednobodového vedení. Podruhé se dostal soupeř do vedení na začátku druhého poločasu po šňůře 7:0.
Naše střelba nebyla špatná. Na rozdíl od soupeře jsme však úspěšné pokusy promítli do celé útočné poloviny. Střílely jsme dobře z krátké, střední i dlouhé vzdálenosti. Hosté se snažili dostat míč pod koš, odkud vystřelili celkem osmatřicetkrát z 57 pokusů. Dělo se velice často po útočném doskoku a byl to jeden z důvodů, proč jsme se nedokázali více bodově odpoutat. Především v prvním poločase jsme nechali hráčům Oostende doskočit příliš mnoho míčů a dát jednoduchých košů. Trestných hodů jsme moc nestříleli, ale s dobrou úspěšností. Hosté měli více než 2x tolik, ale s horší účinností.
Z individuálních výkonů zaslouží pozornost Ladislav Sokolovský. Stal se autorem 22 bodů s velice dobrou úspěšností (za 2 body 60%, za 3 body 80%, TH 100%. K tomu přidal 5 doskoků a jednu asistenci. Ani nejlépe hodnocený hráč tohoto utkání se nevyvaroval chyb. Rado Rančík se zpočátku nedokázal chytit střelecky. Nakonec si však jeden z nejlepších střelců ULEB Cupu připsal 16 bodů a díky 11 doskočeným míčům získal ceněný double-double. Do dvojciferných čísel střelců se vešel ještě Lee a Benda. Jedním z hráčů, který se zařadí na čestné místo kroniky, bude Monty Mack. Jeho chladnokrevnost a odvaha střílet nám pomohla otočit ve třetí čtvrtině nepříznivě se rozvíjejí skóre.
Utkání jsme začali ve velkém stylu. Nejdříve Lee ze střední vzdálenosti a po něm Sokolovský z perimetru stanovil průběžný stav na 5:0. Hosté do třetí minuty snížili na 5:4, ale pak se Sokolovský nejméně metr a půl za trojkou odhodlal k další střele, kterou za hlasitého aplausu fanoušků proměnil ve tři body. Další koš měl hodnotu dvou bodů a byl dílem perfektní nahrávky Leea na Bendu pod košem. Z euforie nás probudil Ovčina, který trojkou zachytil vzdalující se vlak. V dalším průběhu první čtvrtiny jsme si neustále hlídali mírné vedení. K vidění byly nejen dobře připravené útoky a střelba z bezprostřední blízkosti koše, ale také střelba z dálky. O jednu trojku se zasloužil Pavel Slezák, který opět jako v minulých zápasech nastoupil v základní sestavě. Zvládli jsme i poslední útok, když Lee zvyšoval v čase 9:59 na 25:20. Po celou první čtvrtinu jsme se trochu potýkali s obranným doskokem. Několikrát jsme dali soupeři možnost druhého útoku po útočném doskoku. V první čtvrtině jsme také zaznamenali čtyřikrát odpískané porušení pravidel o krocích – dvakrát my, dvakrát soupeř (v celém zápase 7x). V druhé čtvrtině se skóre poprvé změnilo až po minutě a půl. Autorem koše byl Aleš Chán, když nadvakrát dostal míč do koše. Pak se ale dvakrát projevilo: nedáš – dostaneš. Neproměnili jsme jasnou šanci v útoku nebo jsme ztratili míč v útoku a soupeř trestal tím nejhorší způsobem – koš s faulem. Světlo v tunelu rozsvítil trojkou Lee (30:25), ale obraz hry se příliš nezměnil. Proti plastické zóně jsme se dopustili další ztráty a po dalším koši s faulem si vzal trenér Katzurin oddechový čas. V polovině druhé čtvrtiny McRay vyrovnal na 32:32 a na konci 6.minuty po šestce Davise se poprvé v utkání dostal soupeř do nejtěsnějšího vedení. V dalším protiútoku se prosadil Rado, když levou rukou proměnil těžkou střelu a hned vzápětí stejný hráč navýšil vedení na 36:33. Necelé dvě minuty před koncem poločasu snížil Davis po rychlém protiútoku, když jsme se před tím dopustili své páté ztráty ve čtvrtině. Střídající Schilb dvěma koši upravil na 40:36, ale poslední slovo patřilo Davisovi, který byl faulován při útočném doskoku a nařízené šestky proměnil.
Druhá čtvrtina nezačala pro nás vůbec dobře. Sedm bodů Oostende v řadě nás uvrhlo do pětibodové ztráty. Ve třetí minutě přišel jako spasitel Monty Mack a dokázal, že pětibodové vedení v současném basketbale vůbec nic neznamená. Během 30 vteřin dal dvě trojky a byli jsme opět ve vedení. Ve 24.minutě jsme po koši Rančíka vedli o tři body. Pak se chvíli na obou stranách hřiště hledal recept na překonání obrany a Rančík nás trojkou ve 26.minutě dostal do vedení 53:47. McRay sice odpověděl stejným způsobem jako Rado a následně dvoubodovým košem, ale do vedení jsme hosty nepustili. Oostende stihlo upravit jen na 56:54, ale poslední tři body třetí čtvrtiny patřily nám. Po krátké přestávce naše vedení nejdříve navýšil Sokolovský a po něm Rančík na 63:54. Ovšem tři lehké koše hostů, kterými upravili na 63:60 byly jasným důkazem, že Oostende se rozhodně nepoložilo. Jeden z klíčových momentů přišel při útoku Oostende, který byl zakončen neúspěšným průnikem. Hostující lavička se domnívala, že příčinou neproměněného útoku byl faul domácího hráče, rozhodčí nikoliv. Reakce asistenta trenéra Druckera se rozhodčím zdála nepřiměřená a technická chyba byla na světě. Sokolovský nejdříve proměnil oba trestné hody a pak Rančík po fintě vnikl pod koš a s přehledem skóroval. Hosté možnost k úpravě skóre nevyužili, a tak přišel trojkový trest Sokolovského (70:60). Hosté snížili na 72:65, ale pak si troufl Lee střílet přes Ovčina (215cm) a nakonec nás Sokolovský svou čtvrtou trojkou poslal do dvanáctibodového vedení. Čtyři minuty před koncem to bylo nejvyšší vedení v zápase. Hosté dokázali v závěru snížit na 77:73, ale vítězství jsme si nenechali vzít.
Body: Sokolovský 22, Rančík 16, Lee 13, Mack 11, Benda 8, Schilb 4, Slezák 3, Chán a Nečas po 2 - Davis 14, Green a McRay 13, Ovčina 11, Brunner 10, Petrovič 6, Ivory 5, Van Rossom 3. Rozhodčí: Pérez (Šp.), Bachanski (Pol.), Rutešič (Maked.). Fauly: 19:18. TH: 9/8:21/14. Trojky: 19/9:12/5. Za 2 body: 48/23 : 43/23. Doskoky: 32:30. Čtvrtiny: 25:20, 15:18, 19:16, 22:21. Diváci: 5130