A tým | ULEB CUP - 18.12.2007

82
Fortitudo Bologna Fortitudo Bologna Hosté
70

V utkání, které mohlo posílit naše postupové naděje se hrál výborný basketbal, který musel všech 7120 platících diváků nadchnout. Prohrávali jsme pouze necelou minutu, protože první útok hostů skončil trojkou. K vidění byly velice kvalitní obrany z obou stran, maximální počet bodů za čtvrtinu bylo dvacet dva. Rozehrávka jednoho nebo druhého týmu se často ocitala pod velkým tlakem soupeře, a tak se oba týmy dopouštěly poměrně často chyb. Bologna dokázala zachytit naše někdy příliš průhledné přihrávky přes celé území, až to prezidenta klubu zvedalo ze židle. Naopak zase v poslední čtvrtině mimo jiné vypíchl Monty míč soupeři a rychlým protiútokem korunovaným dvěma body zchladil dotahující hráče soupeře.
Naši kluci byli vynikající pod oběma koši. Dokázali nejen při obraném doskoku výborně odstavit doskakující hráče soupeře od možnosti získat druhou střelu, ale dobře jsme si vedli i v útočném doskakování. Celkově jsme na doskoky vyhráli 30:27, čímž jsme eliminovali jednu z dominantních vlastností Bologny v minulém utkání v Itálii. Dokázali jsme také výborně bránit hostujícího rozehrávače Jenkinse, který byl společně s Thomasem strůjcem naší prohry v Bologni. Především obrana na perimetru nedovolila tomuto střelci z dálky dát více než jednu trojku z 9 pokusů. Sice nakonec dal Jenkins dvacet bodů, devět z nich však bylo po trestných hodech. Sám tento hráč na sebe přitáhl 8 faulů. Jeho střelba trestných hodů byla vynikající (10/9). Na naší straně byl nejaktivnějším hráčem Rado Rančík. Při své snaze prodrat se ke koši byl faulován dokonce devětkrát, takže Rado stál na čáře trestných hodů dokonce 13x. A protože proměnil 12 pokusů, byla jeho úspěšnost ještě vyšší než u Jenkinse a dosáhla 92%!
Úvod do utkání byl z říše snů. Dostali jsme sice první koš s hodnotou tří bodů, ale pak jsme až do stavu 12:3 stříleli jen my. Soupeř byl v útoku bezradný, naopak naše snaha o vstřelení koše byla většinou úspěšná. Takový úvod natlakoval pardubický kotel a všichni, kromě několika příznivců Italů, hnalo náš tým dopředu. Hosty však takový úvod nerozhodil, i když v prvních pěti minutách si připsali pět osobních chyb. Bylo jasné, že žádný tým nemůže hrát s tak špatným útokem po celý zápas. Hosté se začali osmělovat až ve druhé polovině první čtvrtiny a polehoučku ubírali z našeho náskoku bod po bodu. Během první čtvrtiny se jim však vyrovnat nepodařilo. Když už byli blízko, stačila jedna naše povedená střela a náskok vylezl nad pět bodů. Ve druhé čtvrtině bylo dvakrát vyrovnáno. Nejdříve ve 13.minutě Bologna zcela vymazala náš úvodní raketový nástup (23:23). V jednu chvíli dokonce bylo opařeno trochu i publikum a najednou se skoro vypařila jejich bezvadná podpora. Brzy se vzpamatovali hráči i diváci. Sedmibodová šňůra nás opět popohnala blíže k vidině vítězství. Ovšem znovu se ukázalo, jak je ztráta míče ošemetná věc. Po pár chybách se hostům podařilo opět vyrovnat (32:32). Na našich hráčích však bylo vidět, že si ohromným způsobem věří a brzy po vyrovnání opět vedli o osm bodů. Do poločasu jsme zaokrouhlili náskok na 10 bodů.
Druhý poločas jsme nerozběhli podle svých představ. Bologna umazala z našeho náskoku polovinu bodů, ale na více to už nestačilo. My jsme zvedli svůj náskok až na dvanáct bodů (50:38), ale stále to nebyl ještě ten rozhodující. Hosté trpělivě snižovali náš náskok, až se na konci třetí desetiminutovky dostal pod deset bodů. Místo náporu Bologni přišel náš. Nejen že jsme dokázali snahu hostů zastavil, ale dařilo se nám i v útoku. Tři minuty před koncem jsme vedli o 17 bodů (82:65) a o vítězi nebylo pochyb. Bylo ještě třeba udržel náskok nad jedenácti, abychom přebili první prohraný zápas v Itálii. Nakonec se to podařilo a s jedním plusovým bodem máme při rovnosti bodů s Bolognou o bod více.
Body: Rančík 25, Lee 21, Benda 14, Sokolovský 9, Mack a Nečas 5, Schilb 3 – Jenkins 20, Torres 17, Thomas 11, Iturbe 8, Lamma a Bagarič 6, Mancinelli 2,střelba za 2 body: 38/21:28/13, střelba za 3 body: 16/7:28/8, TH 21/19:23/20,doskoky 30:27, fauly 21:19, čtvrtiny 21:17, 22:16, 20:22, 19:15