A tým | ULEB CUP - 22.01.2008

83
Dynamo Moskva Dynamo Moskva Hosté
88

V utkání, ve kterém nebyla nouze o dramatické okamžiky, jsme zpočátku velice úporně bojovali s precizní obranou hostů z Moskvy. Po většinu utkání se hráči Dynama vytahovali při našem útoku hluboko do naší obranné poloviny. Napadali naši rozehrávku a svou rychlostí jich bylo všude plno. Není proto divu, že spousta míčů končila v jejich rukách. Za první čtvrtinu jsme si připsali obrovský počet ztracených míčů a to sedm. Kromě obrany Dynama se na několika ztrátách trochu podepsala nervozita našich hráčů. Jak jsme v první čtvrtině často přicházeli o míč, tak jsme ve stejném období perfektně stříleli z dálky. Za prvních deset minut jsme čtyřikrát nabili z perimetru a tím jsme zatížili konto soupeře dvanácti body. Pro toho, kdo neumí dělit – neminuli jsme ani jednou. Hostující hráči byli proti našim pokusům z dálky bezmocní a jen mohli přihlížet, jak utěšeně narůstají body na naší straně. Ve druhé části první čtvrtiny narostl rozdíl na osm bodů, vedli jsme 20:12. To se však týmu s půl miliardovým rozpočtem, který přiletěl na pardubické letiště speciálem s Moskvy, přestalo líbit a začal na nás vyvíjet ještě větší tlak v obraně a také se vícekrát trefil z dálky. My jsme se neustále nemohli dostat do přeplněného podkošového prostoru a ke střelbě z dálky jsme se nemohli dostat. Hostující Dynamo se v posledním útoku první čtvrtiny dostalo do nejtěsnějšího vedení o jeden bod 22:23.
Druhou čtvrtinu jsme začali ztrátou, kterou potrestal mladík Chvostov střelou z perimetru. Tím se vyrovnal počet trojek obou týmů v dosavadním průběhu zápasu na 4:4. Potom předvedl nádhernou spolupráci Lee a Benda, z níž vytěžil náš podkošový hráč velice jednoduchý koš. Hosté sice dokázali oplatit na 24:28, ale pak trestuhodně nechali Rado Rančíka dvakrát doskočit míč a na třetí pokus Rado skutečně dopravil míč do koše (nic jiného si Moskva nezasloužila). V úvodu druhé poloviny ukrajovala časomíra dobu zápasu výrazně svižněji než přibývaly počty bodů na jedné nebo druhé straně. Do poloviny se naše skóre pohnulo o 6 bodů, dynamovské o devět. Naše ztráta byla v přijatelné rovině a pohybovala se kolem čtyř bodů. V druhé části druhé čtvrtiny výkon Dynama akceleroval a po dvou koších se hosté ujali vedení 30:37. Po jedenácté!! ztrátě našeho týmu upravili hosté trojkou už na 30:41 a nevypadalo to s nám dobře. Kromě pokleslé nálady v týmu podléhali skepsi také diváci, kterých se sešlo v pardubické aréně skutečně hodně. Nový český rekord v počtu diváků na jednom utkání se zvýšil na 9.875 diváků (nepočítaje v to pracovníky všech televizí, novinářů, fotografů a dalších VIP hostů). Minutu před koncem prvního poločasu dal Sokolovský dva trestné hody a opět stlačil naši ztrátu na magickou desítku. Poslední útok nám vyšel ukázkově. Za stavu 32:42 jsme vedli útok a košem „do šatny“, který dal Lee v poslední vteřině poločasu a měl hodnotu tří bodů, jsme se přeci jen dostali do kontaktu a před druhým poločasem to byl dobrý počin.
Pro první poločas byla charakteristická vynikající obrana hostů po téměř celém hřišti, která nás nutila k nezvykle vysokému počtu ztracených míčů a naše vynikající střelba z perimetru, kterou jsme především v první čtvrtině naleptávali soupeřovu psychiku (bohužel to bylo ještě málo). Pokud Dynamo útočilo do naší postavené obrany 5:5, mělo poměrně málo šancí na úspěch. Ovšem jakmile získali míč, vyráželi do útoku a jejich přechodová fáze neměla chybu. Hodně košů padlo z jednoduchých střeleckých pozic do naší nepřipravené obrny. Statistiky po první polovině utkání ukazovaly, že na obou stranách padlo pět trojek. My jsme je však stříleli s daleko větší přesností (62,5%), hosté přibližně jen z 38%. Ve střelbě za dva body jsme byli pilnějšími střelci, bohužel obroučkou prolétlo o 5 pokusů méně než Rusům.
Třetí čtvrtinu začali hosté ztrátou, ale my jsme toho nedokázali využít ke snížení jejich náskoku. Po první minutě druhého poločasu jsme prohrávali 35:44, ovšem pak obrana hostů nechala Sokymu na místo jak v prázdném výkladu a náš excelentní exekutor se nemýlil. Byla to šestá trojka z devíti pokusů. V dalších dvou útocích se prosadili podkošoví hráči Fotsis a Benda a na 40:49 zakončil Hansen po rozehrání zpoza zadní čáry, kdy se tento americký hráč bílé pleti propletl k úspěšné střele i přes dva bránící hráče. Další čtyři body přidal Domercant a naše ztráta dosáhla třinácti bodů. Po dvou nesportovních faulech, rozdělených na oba týmy rovnoměrně dali hosté trojku a náskok poskočil na nové maximum šestnácti bodů (41:57). Do konce třetí čtvrtiny chyběly ještě 4 minuty. Za stavu 42:57 jsme vyrobili už patnáctou ztrátu a skóre poskočilo na 42:59. Ztráceli jsme 17 bodů a už to s nám nevypadalo dobře. Ve 27.minutě přišel na palubovku Radek Nečas a začalo se blýskat na lepší časy. Radek vnesl na hřiště nový život, ale reakce se tvořila velice pomalu. Do konce čtvrtiny jsme dokázali ubrat pár bodů z naší ztráty a do poslední desetiminutovky jsme vstupovali se ztrátou deseti bodů. Pak začala trojková smršť.
V poslední čtvrtině padlo deset košů z dlouhé vzdálenosti. Pro psychiku bylo vynikající, že jsme dokázali na každou vstřelenou trojkou odpovědět stejným způsobem. Vujanič – Rančík nebo Domercant – Schilb, navyšovali skóre po třech bodech na 59:69. Hosté sice ještě upravili na 59:71 a pak přišla pěkná nabídka Rančíkovi na trojku. Po jejím proměnění jsme opět přiživili naději na zvrat (62:71). V poslední čtvrtině se asi hráči Dynama rozhodli, že se pokusí vyrovnat počet ztracených míčů. V rozmezí necelých dvou minut jsme soupeře dvakrát obrali o míč a oba rychlé protiútoky jsme dovedli do zdárného konce. V jednom z útoků Dynama jsme neumožnili soupeři vystřelit ve lhůtě 24 vteřin a dotáhli jsme skóre do stavu 69:71. Už už jsme sahali po vyrovnání, ale faul na Schilba zůstal nepotrestán a z rychlého protiútoku dali Rusové koš. Tři minuty před koncem hrací doby byl po Nečasově jednoduchém zakončení stav 78:79 a Mack nás poslal do vedení. Do rukou vzal vše Domercant a dvěma koši v řadě pojistil vítězství svého týmu.
Body: Rančík 21, Lee 15, Sokolovský 11, Schilb 9, Benda 8, Mack 7, Slezák 5, Nečas 4, Chán 3 – Domercant 26, Hansen 16, Javtokas 13, Vujanič 11, Fotsis 10, Domani 4, Bykov 4, Chvostov 3, Prkačin 1; střelba 3b.: 17/11:27/12; střelba 2b.: 40/20:29/20; TH: 16/10:18/12; doskoky: 22:27; chyby: 16:21; čtvrtiny: 22:23, 13:19, 18:21, 30:25; 9.875 diváků;