A tým | ULEB CUP - 19.02.2008

61
Turow Zgorzelec Turow Zgorzelec Hosté
61

Lepší začátek zápasu jsme si snad ani nemohli přát. Za dvě a půl minuty jsme vedli 7:1, když jsme dokázali soupeřovu obranu překonávat precizní hrou všech pěti hráčů na palubovce. Tady strůjci našeho vedení nebyli jen ti hráči, jejichž jména se objevila v listině střelců, ale i ti, kteří dokázali svým pohybem bez míče neustále vytvářet tlak na obranu soupeře. Na obranné polovině tým bránil tak kompaktně, že Polákům se při postupném útoku často nedařilo vymyslet akci s volným střelcem na konci útoku ani po dvaceti vteřinách. Museli pak střílet z méně připravených pozic a dvakrát jim ani 24 vteřin na postupný útok nestačilo. Z úvodního vedení se soupeř nedokázal vzpamatovat téměř po celý první poločas. Precizní hrou jsme stále rozebírali všechny snahy hostů o srovnání skóre a naopak my jsme stále trochu přikládali pod kotel. Po šesti minutách už náš náskok atakoval desítku (po trojce Křemena 14:5). Na konci první čtvrtiny jsme měli k dobru 7 bodů, ale na naší straně byla především psychická výhoda. Přestávka mezi čtvrtinami, stejně tak jako oddechové časy, trenéru Filipovskému nepomohly. Také ve druhé desetiminutovce jsme se dokázali ubránit útočným snahám hostů a trestali všechny chybičky bodově. Také na doskoku jsme nedávali Turowu možnost skórovat ze druhých střel. Při třiatřicetiprocentní úspěšnosti střelby Zhořelce, měli hosté jen 3 útočné doskoky. Po sedmi minutách druhé čtvrtiny se skóre hostů posunulo jen o 3 body a náš počet bodů přelezl po šňůře 8:0 třicítku. Stav 32:15 byl více než lichotivý. Bohužel poslední tři minuty nám nevyšly podle představ. V útoku jsme dokázali dotáhnout do úspěšného konce jen jednu akci, zatímco hosté nastříleli bodů šest. Přesto třináctibodový náskok dával do druhé poloviny velkou naději.
Za začátku druhé poloviny asi zapomněli útočníci, kde jsou koše, protože dvě minuty se neujala ani jedna střela. Pak ale Witka proměnil první trojku svého týmu v zápase a to byl signál k nástupu. Po šňůře 8:0 se Turow přiblížil na pět bodů a získal větší sebedůvěru. Naším největším nepřítelem byla individualistická hra v útoku a přenášení odpovědnosti za střelbu na svého spoluhráče. Díky tomu, že v útoku hrál většinou jen hráč, který měl míč, byly naše útoky proti dokonalé defenzivě odsouzeny k zániku. To, co nás zdobilo v první polovině, jsme jaksi zapomněli v šatně. V obraně jsme sice nehráli nijak špatně, ale protože hosté od nás taktiku prvního poločasu okoukali, bodový rozdíl se postupem času smršťoval. Time out Muli Katzurina sice zastavil přibližování skóre obou týmů a nám se povedlo půl minutu před koncem třetí čtvrtiny vytáhnout rozdíl na osm bodů. Turow měl na poslední útok třetí čtvrtiny 15 vteřin a my měli na svém kontě pouze 1 týmový faul. Nechali jsme však Poláky dohrát akci až do konce a umožnili jsme Witkovi úspěšnou střelu z perimetru v poslední vteřině. Ještě větší sprchu jsme dostali na začátku posledního hracího období. Stejný hráč nás ztrestal další trojkou a na výrazný náskok z prvního poločasu jsme mohli jen vzpomínat. Bojovali jsme nejen se stále se lepšícím soupeřem ale také se svou únavou. Velké těžkosti nám činilo zakončení z bezprostřední blízkosti koše, protože hostující obránci nás minimálně zdvojovali, z perimetru jsme nenašli dostatek času a možná i odvahy ke střelbě. V krizových momentech jsme přesto neztráceli naději ani vedení. Teprve v 36.minutě Zhořelec poprvé vyrovnal skóre (56:56) a po chvíli šel dokonce do vedení. Po minutě Rodriguez zařídil pro hosty vedení a další trojkou se náskok dostal až na pět bodů. Samotný závěr zase pro změnu patřil nám. Dokázali jsme zmobilizovat zbytky především morálních sil a dvěma body z trestných hodů vykřesal Sokolovský naději na vyrovnání. Protiútok Turowa jsme skoro ubránili, protože střela na konci časového limitu pro postupný útok nebyla úspěšná. Bohužel Láďa Sokolovský se při doskoku dopustil faulu na Rodrigueze a ten dostal možnost střílet dva trestné hody. Nedal ani jeden, ale Poláci, jmenovitě Petrovič, míč doskočili. Po rozehrání se o tříbodovou střelu pokusil Ščekič, ale nebyl si příliš jistý, a tak jeho pokus cestu obroučkou nenašel. Obranný doskok si připsal Rančík a minutu před koncem jsme byli na tahu my. Nejprve byl Lee zblokován pod košem Ščekičem a ve zbývajících 12 vteřinách útoku neproměnil Rančík trojkový pokus. Ještě jednou se přestěhovalo všech 10 hráčů k našemu koši. Rodriguez 23 vteřin před koncem, na konci časového limitu pro postupný útok, vystřelil z perimetru. Nedal a navíc se míč po odrazu od obroučky dotkl zadní konstrukce koše. Dostali jsme míč, ale rozehrávali jsme ho až po time outu Muli Katzurina. Náš kouč naplánoval tři akce, přičemž na konci jedné z nich měl být Láďa Sokolovský. Přednost však měla dostat střela na jistotu za dva body a hlavně v takovém čase, aby soupeř už neměl čas na zakončení dalšího útoku. Montyho nájezd pod koš neměl naději na úspěch, nikdo volný pod košem nebyl, a tak musel volit přihrávku do levého rohu na perimetr, kde číhal Sokol. Poslední střelu Láďa proměnil a bylo vyrovnáno. Po chvilce nejistoty, zda se bude prodlužovat či nikoliv, odešli hráči do šaten. První utkání se při tomto způsobu totiž neprodlužuje. Pokud by i druhé utkání v Liberci skončilo remízou, prodlužuje se. Jakékoliv vítězství jednoho týmu, posouvá vítěze mezi posledních 16 týmů do souboje s vítězem duelu Oostende - Kyjev (první utkání v Belgii vyhráli hosté 61:65).
Statistika: Sokolovský 16, Rančík 15, Benda 13, Mack a Lee 5, Křemen 3, Nečas a Schilb 2 – Drobnjak 14, Logan 13, Witka a Ščekič 12, Rodriguez 5, Kelati 4, Ljubotina 1; za 2 body: 37/19 : 34/15, za 3 body: 12/6:17/7, TH 7/5:16/10,doskoky 26:23, ztráty: 12:8; čtvrtiny 19:12, 15:9, 12:20, 15:20