A tým | ULEB CUP - 26.02.2008

Turow Zgorzelec Turow ZgorzelecDomácí
68
66

Jakékoliv vítězství jednoho týmu posouvalo vítěze do dalších bojů poháru ULEB. Nás od vyrovnání a eventuálního prodloužení dělily tři vteřiny. Poslední dopíchnutí míče Blakem balancovalo na obroučce a doskakující Witka se při tom dotkl síťky, což má být posouzeno jako technický koš. Nebylo. Tento moment rozhodl o neprodloužení, ale pokud bychom se vyvarovali některých chyb na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, neměli problémy s útočným doskokem soupeře, nemuselo k němu dojít. Ale po pořádku.....
Do utkání jsme nastoupili se stejnou sestavou jako v prvním utkání. Před zraky asi pěti tisíc diváků, kteří byli národnostně rozděleni zhruba na polovinu, jsme začali o trochu lépe. První bod dal sice Drobnjak z trestných hodů, ale další dva dvoubodové zápisy patřily našim hráčům. První koš dal Lee a druhý přidal Petr Benda, který dnes sehrál vynikající zápas, po chytré přihrávce Rančíka. Celá situace vznikla po zisku míče na naší polovině, po kterém následoval rychlý protiútok. Za Poláky snižoval další dlouhý hráč Turowa Ljubotina. Rozdíl ve skóre mezi jedním a třemi body v náš prospěch osciloval ještě další dvě a půl minuty. Na začátku 5.minuty dal Turow dva koše za sebou a tím se ujal jednobodového vedení 9:8. Benda sice překlopil jazýček na vahách na naší stranu, ale další dva koše s celkovým bodovým přínosem 5 bodů poslaly Poláky do čtyřbodového vedení. Tři minuty před koncem první čtvrtiny se po trestném hodu Ljubotiny dostal Turow do nejvyššího vedení 5 bodů. Po pěkné kombinaci snížil Benda a dvě a půl minuty před koncem první desetiminutovky zvýšil Logan z trestného hodu na čtyřbodový rozdíl (18:14). Pak ale Benda vyfintil svého obránce a snížil. Uplynulo 5 vteřin z desáté minuty a Rado Rančík vyrovnal (18:18). Nic nepomohly domácím ani dva útočné doskoky. Na půlminutku nás vrátil do vedení Michal Křemen, který proměnil trojkový pokus. Další koše už nepadly, a tak jsme po prvních deseti minutách vedli 21:18. V průběhu celé čtvrtiny vsadil domácí Turow na hru z vymezeného území. Z 18 bodů dali Drobnjak 9 a Ljubotina 8, oba podkošoví hráči. Jednoduchým odečtením je vidno, že na další hráče zbyl jeden bod. U nás byla střelba rozdělena na 5 hráčů, přičemž na bodovém piedestalu byl Michal Křemem, autor 9 bodů.
Lepší úvod do druhé čtvrtiny jsme si ani nemohli přát. Benda s Rančíkem navýšili naše křehké vedení na 7 bodů (18:25). Domácí v této chvíli tápali v útoku a v obraně nestačili. Až do 16.minuty jsme byli schopni odrážet pokusy soupeře v útoku, ovšem během ní nás třemi koši Turow nepotěšil a získal tříbodový náskok (34:31). Minutu a půl před koncem prvního poločasu nám pomohl Kelati, který vlastním košem snížil na 34:33. Witka však trojkou uvedl do varu domácí fanoušky. Téměř se závěrečným hvizdem první půle vynahradil Kelati svou chybu a do šaten jsme šli se sedmibodovým mankem. V první polovině utkání jsme, kromě posledních třech minut, hráli pestřejší útok než soupeř, přesto jsme se několikrát nemohli přes obranu Turowa propracovat . Poláci totiž dokázali zastavit naše pokusy o rychlý protiútok. Našim velkým handicapem byl útočný doskok. Už v polovině utkání měli domácí šest a my jen jeden útočný doskok.
Po změně stran nepřineslo mnoho útoků bodový efekt. Bodový účet třetí čtvrtiny ukázal pouze 13 bodů na každé straně. My jsme dobře bránili, ale nevyvarovali jsme se dvou ztracených míčů a domácí si připsali dva útočné doskoky. Díky našim křidelníkům (Sokolovský, Schilb, Křemen) jsme se drželi na dosah a bodová ztráta nebyla nikdy větší než deset bodů. Minutu dvacet před koncem třetí čtvrtiny stáhl Benda na dva body (49:47). Drobnjak a Logan nám zase radost zkazili. Především poslední trojka Logana byla nepříjemná. Obroučkou prolétla až po zaznění sirény a znamenala zvýšení náskoku na 54:47.
Domácí si přenesli útočnou aktivitu i do poslední čtvrtiny a skóre otevřel Logan trojkou a stejný hráč pak únikem do koše ještě zvýšil vedení svého týmu na 13 bodů. Košem s faulem kontroval Monty Mack a bylo to zase o deset. Bohužel další dva koše znamenaly vytvoření nejvyššího vedení Turowa o 14 bodů. Do konce čtvrtiny zbývalo asi sedm minut. V nich jsme se zázračně vzpamatovali. Rančík sedmi body v řadě upravil na 64:57. Četnější přesná střelba se pozastavila a body začaly přibývat pomalu. Daleko více se měnilo skóre na naší straně než na straně Turowa. Za sedm minut dal Turow jen čtyři body. V čase 3:56 udělal rozhodčí číslo 17 první závažnou chybu. Po dopadu Logana pod naším košem odjel rozehrávač soupeře pod náš koš za koncovou čáru, kde zůstal s bolestivou grimasou ležet a držet se za kotník. My jsme získali míč a rychle jsme se snažili využít přesilovou situaci. Aniž by byl hráč v ohrožení života a aniž by překážel při hře, přerušil rozhodčí v rozporu s pravidly hru. Po zapískání se „na smrt“ zraněný Logan zvedl a jako koloušek odběhl pokračovat ve hře (aniž vystřídal). Necelé tři minuty před koncem zápasu dal poslední body Turowa Logan. Prohrávali jsme 59:68. Lee, Rančík, Mack a opět Lee dotáhli náskok soupeře na rozdíl pouhého koše. Třicet šest vteřin před koncem si nerozuměl Lee se Schilbem a prvně jmenovaný místo driblinku směrem ke koši nahrával na Schilba, který se už také hrnul pod koš. Naši ztrátu míče však domácí nedokázali využít a poslední útok na možné vyrovnání byl náš. První střelu Macka na koš chtěl dopíchnout Schilb, ale jak už bylo uvedeno, zabránil mu v tom zákrok Witky. Dvoubodová ztráta zůstala svítil na ukazateli skóre a z postupu do dalších bojů se radoval soupeř.
Body: Logan 23, Drobnjak 17, Ljubotina 9, Rodriguez 7, Kelati 5, Ščekič 4, Witka 3 - Benda a Křemen 14, Rančík 12, Mack 9, Lee 8, Sokolovský 5, Schilb 4, fauly 16:19, TH 14/8:16/12, střelba 2b 36/21:34/21, střelba 3b 25/6:12/4, doskoky 26:22, čtvrtiny 18:21, 23:13, 13:13, 14:19