A tým | Český pohár - 30.03.2008

BK Prostějov BK ProstějovDomácí
68
80

O osudu utkání opět, stejně jako v semifinále, rozhodla třetí čtvrtina, ve které jsme soupeře přitlačili v obraně a dovolili mu nastřílet pouze 8 bodů (Ostrava dala 11). V útoku jsme přeci jen naráželi na organizovanější obranu a nemohli jsme chytit střeleckou pohodu. Nastříleli jsme „jen“ 18 bodů (proti Ostravě 24).
Do konečného výsledku zápasu promluvily také počty ztracených míčů a počty doskoků. Zatímco v prvním ukazateli jsme byli výrazně lepší (ztráty míče 19:9 pro nás), v počtu doskočených míčů jsme hodně pokulhávali (37:22 pro Prostějov). Zvlášť v prvním poločase byl Prostějov pod košem velice aktivní. Svou fyzickou dispozicí nám znepříjemňoval život Tomaszek, který si dokázal protihráče vhodně odtlačit z vymezeného území. Na doskoku se prosazoval Bader ale také Savanovič (oba po 6 doskocích). Teprve ve druhé polovině jsme soupeře přestali do tak výhodných pozic pro doskok pouštět.
Ve střelbě ze hry jsme tentokrát za soupeřem z Hané zaostávali. V celkovém počtu to bylo o 3%, přičemž lépe než Prostějov jsme stříleli z perimetru. Ovšem trestné hody byly v tomto zápase excelentní. Na 26 bodů jsme potřebovali pouze o 3 pokusy více a úspěšnost 89,7% při tak velkém počtu trestných hodů je vynikající. Dařilo se Arthovi (7/7) a také Rančíkovi (6/6), kterému zápas s Ostravou v této činnosti nevycházel. „Postavil jsem se dnes o 10 centimetrů dál a pomohlo to,“ prozradil po utkání.
Utkání jsme nezačali příliš dobře. Prostějov se dostal do vedení 6:2. Pak jsme ale natáhli šňůru 10:0 a rázem to byl soupeř, který musel hasit vzniklou situaci. Trenér Marko před utkáním varoval před výkonem v první čtvrtině, který stál Prostějov naději na solidní výsledek v posledním ligovém utkání. Tentokrát však náš soupeř nepustil otěže zápasu a postupem času se na nás dotahoval. Minutu před koncem se dokonce dostal do vedení a to si pohlídal až do konce první čtvrtiny. Ve druhé čtvrtině to byla zpočátku přetahovaná. Ve 14.minutě po trojce Savanoviče a dvojce Badera se Prostějov dostal o 4 body před nás a v 17.minutě to bylo dokonce o 7 bodů (43:36). Zvýšeným úsilím se nám nakonec povedlo do poločasu snížit náskok Prostějova na rozdíl koše. „V první polovině to byl z naší strany velice slušný útočný výkon. Celkově první polovina dnešního utkání byla z mého pohledu nejlepší polovinou našeho týmu od samotného začátku sezóny,“ zhodnotil první dvě čtvrtiny zápasu trenér Orlů Miroslav Marko.
Ve třetí desetiminutovce však soupeř nedokázal odolat našem tlaku a postupem času začal ztrácet dech. Největší problémy činil zkušený mazák Monty Mack, který dal v třetí čtvrtině 7 bodů z osmnácti. O další body se podělili Lee, Rančík, Nečas a Benda. „Mack byl v tomto utkání opravdovým jazýčkem na vahách. Všechny důležité střely proměnil nebo donutil svého obránce k faulu,“ všimnul si kouč Orlů. Nebyl to však jen Monty, ale také hra všech hráčů v obraně, která dokázala dostat hráče Prostějova pod tlak. Poslední čtvrtinu začal Monty v 10.vteřině trojkou a posunul náskok poprvé přes desítku (66:55). Je možné si všimnou analogie s utkáním s Ostravou. Monty byl ve čtvrté čtvrtině také prvním střelcem, dal trojku a posunul náš náskok do další desítky – v tomto případě do třetí. V poslední čtvrtině už Prostějovským začaly docházet síly, z aktivity pod košem už vytěžili jen počty doskoků bez bodového efektu. Postupem času se jim vyfaulovali: Ames, Savanovič a Tomaszek a na úplném konci i výrazněji ztráceli míče. Jejich hru ovládla beznaděj a utkání jsme si mohli už vychutnat až do konce. „V první polovině utkání jsme hráli velice dobře a je opravdu škoda, že se nám utkání nepodařilo vyhrát. Bohužel nám v závěru začaly docházet síly a navíc jsme stejně jako ve včerejším zápase měli problémy s vysokým počtem faulů,“ poznamenal prostějovský křídelník Goran Savanovič.
Body: Ames Rahsaan Edward 15, Bader Marton 14, Tomaszek Robert 13, Savanovič Goran 9, Bosák Pavel 6, Votroubek Stanislav 4, Jurečka Luděk 3, Prášil Jaroslav 2, Novák Pavel 2, Bojič Aleksander 0 - Mack Monty 21, Lee Arthur 19, Rančík Radoslav 17, Nečas Radek 11, Benda Petr 10, Schilb Blake 2, Beneš Pavel 0, Sokolovský Ladislav 0, Chán Aleš 0, Křemen Michal 0; střelba 3b.: 18/4:19/6;střelba 2b.: 32/19:37/18; TH: 26/18:29/26; doskoky: 37:22; chyby: 27:22; 5chyb: 36. Ames Rahsaan Edward, 36. Savanovič Goran, 37. Tomaszek Robert;čtvrtiny: 27:26, 20:19, 8:18, 13:17; rozhodčí: Zachara Ivan, Dolinek Ivo, Šedivý Zdeněk; komisař: Hlaváček Pavel; 600 diváků