A tým | Mattoni NBL - 16.05.2008

BK Synthesia Pardubice BK Synthesia PardubiceDomácí
62
93

Na skoro domácí palubovce v Pardubicích jsme udělali druhý krok v očekávanému postupu do šestého finále po sobě. I když trenér Vojtko sliboval vyrovnanější zápas, ten se nakonec nekonal, protože Pardubice prohrály ještě o dva body větším rozdílem než v Nymburce. Na rozdíl do prvního semifinálového zápasu jsme tentokrát rozmáčkli soupeře hned v prvním poločase. Především druhá čtvrtina byla z naší strany výborná v útoku i obraně. Pardubice daly za 19 minut a 59 vteřin jen 19 bodů, poslední koš totiž zaznamenal Marián Přibyl z poloviny hřiště při střele, kterou po dobu jejího letu ke koši doprovázel závěrečný klakson utkání. Teprve ve druhém poločase jsme bránili s daleko menší intenzitou a domácí tak mohli překonat v počtu nastřílených bodů dvacítku. První poločas skončil poměrem 22:47 a druhý 40:46. Pravda, v poslední čtvrtině už na palubovce nebyl ani jeden hráč základní pětky v červených nymburských dresech.
Kromě obrany, která je jen málo měřitelná statistickými ukazateli, jsme dokázali přesněji střílet. Po první polovině utkání byl rozdíl v úspěšnosti střelby velice výrazný, po změně stran se sice trochu zmenšil, ale to pomohlo jen k vyrovnanějšímu průběhu. Nakonec se Pardubice dostaly od 37% úspěšnosti střelba za dva body po prvním poločase na padesátiprocentní na konci utkání. Naše úspěšnost při vyšší četnosti střel (48 ku 34) byla dvoutřetinová. Ve střelbě z perimetru byly výkony obou týmů souměřitelné a v trestných hodech měly Pardubice navrch. Poučeni z minulého zápasu jsme si pohlídali domácí na doskoku, byli jsme lepší o 4 útočné doskoky a naprosto stejný údaj jde vyčíst z kolonky obranné doskoky. Zato ztracenými míči jsme šetřili. Sedm proti osmnácti byl poměr, který vypovídal o nátlakové obraně našich hráčů. Za zmínku stojí také to, že se všech našich jedenáct bojeschopných hráčů zapsalo do listiny střelců.
Nejlepším hráčem utkání byl opět vyhlášen Blake Schilb, který byl také nejlepším střelcem zápasu. A to nejen počtem vstřelených bodů ale také svou úspěšností. Blake střílel z pole na koš soupeře celkem jedenáctkrát a ani jeden z jeho pokusů neskončil mimo obroučku. Čtyřikrát se snažili soupeři zastavit nájezd našeho útočníka za cenu faulu, čtyřikrát však Blake nájezd proměnil. Na straně domácích byl nejlépe hodnoceným hráčem Williams 19 valorizačními body. K poměrně přesné střelbě přidal osm doskoků. Zato statistická data Sanderse (2 valorizační body) zůstala hluboko pod jeho možnostmi. Byl to jeho třetí nejhorší zápas v této sezoně. Pravda, moc prostoru od našich hráčů nedostal.
O úvodní body se postarali naši podkošoví hráči Benda a Rančík. U domácích doháněli naši ztrátu Gamma, Novotný a Svitek. Dva posledně jmenovaní pak v polovině první čtvrtiny proměnili po jednom trestném hodu a tím dostali svůj tým do dvoubodového vedení. Bylo to poslední vedení v zápase a trvalo asi tři minuty. Pak Schilb prvním košem s faulem získal pro nás jednobodové vedení. To potvrdil Lee trojkou, Sokolovský třemi body a po dvou bodech přidali Sokolovský a Mack. Devítibodové vedení po prvních deseti minutách bylo dobrou výchozí pozicí do druhé čtvrtiny. Tu začal trojkou Sokolovský a hned tím zvedl les rukou na naší lavičce. Všichni jeho spoluhráči byli rádi, že konečně protrhl střeleckou smůlu z minulého zápasu. Pak začal úřadovat Schilb, který procházel jako štírek ke koši a nic nepomohly nedovolené zákroky jeho obránců. Při dosažení šestnáctibodového manka v polovině 14.minuty si vzal trenér Vojtko oddechový čas. Nic to však platné nebylo. Sokolovský, Rančík a Schilb dál měnili čísla na tabuli skóre. V polovině 18.minuty už domácí prohrávali o 31 bodů. Většina bodů padala po rychlých protiútocích. Za poslední dvě a půl minuty jsme nedali ani bod, zato Přibyl nás potrestal dvěma trojkami.
Do druhého poločasu jsme nevstoupili dobře. Domácí dvěma koši snížili na 26:47, ale pak jsme zásluhou trestných hodů dostali náskok lehce na 25 bodů. Domácí znovu snížili na rozdíl dvaadvaceti bodů, ale to bylo pak už do konce zápasu nejnižší naše vedení. Po košem opět řádil Blake Schilb, který nejdříve nezištně přihrál při útoku dvou na jednoho Mackovi ke snadnému koši (34:61). Pak mu to jeho parťák oplatil, když Monty nalil Blakeovi na aley-oop (39:67). Na úvod poslední čtvrtiny jsme nejdříve navýšili vedení na 35 bodů (nejvíce v zápase) a pak jsme už polevili a domácí alespoň kosmeticky upravili svou vysokou prohru.
body: Williams Tarvis 14, Přibyl Marian 13, Novotný Jiří 11, Svitek Štefan 10, Sanders Levell 8, Gamma Kamaldin 4, Sýkora Martin 2, Špaček Jan 0, Moravec Luboš 0, Majerík Peter 0 - Schilb Blake 25, Rančík Radoslav 13, Sokolovský Ladislav 11, Chán Aleš 8, Benda Petr 8, Lee Arthur 8, Nečas Radek 7, Mack Monty 4, Slezák Pavel 4, Křemen Michal 3, Beneš Pavel 2; střelba 3b.: 15/4:18/5;střelba 2b.: 34/17:48/32; TH: 24/16:23/14; doskoky: 28:32; chyby: 22:20; 5chyb: 37. Gamma Kamaldin, 40. Sanders Levell; čtvrtiny: 10:19, 12:28, 21:24, 19:22; rozhodčí: Lukeš Václav, Vondráček Marek, Kurz Vlastimil; komisař: Ringsmuth Zdeněk; 3480 diváků; nejlepší hráč: Schilb Blake