A tým | Mattoni NBL - 13.05.2008

89
BK Synthesia Pardubice BK Synthesia Pardubice Hosté
60

Jednou z otázek před utkáním bylo, jak se naši hráči vyrovnají s dlouhou dvanáctidenní zápasovou absencí a jak se pardubičtí hráči vyrovnají s únavou dlouhé a náročné čtvrtfinálové série. Oba dva aspekty se nakonec v zápase ukázaly. Našim chvíli trvalo, než se zahřáli na provozní teplotu. Svědčí o tom nejen vyrovnaný průběh první čtvrtiny, kterou jsme vyhráli pouze o tři body, ale také skutečnost, že Pardubice byly po více než polovinu času ve vedení. Nebylo nikdy nijak velké - jen do tří bodů. Takoví střelci jako Rančík nebo Benda neproměnili v prvních dvou minutách dva vyložené šoupáky. V průběhu celého prvního poločasu navíc chyběla úspěšná střelba z dálky. Ještě druhá čtvrtina byla poměrně vyrovnaná a náš náskok se vešel do jednociferného čísla. Na rozdíl od první čtvrtiny se výrazně zpevnila obrana. Pardubice daly totiž o osm bodů méně. Po celou první polovinu zápasu hráli hosté agresivně v útoku, přičemž se jim dařilo získávat hodně míčů pod naším košem. Poměr útočných doskoků byl po dvaceti minutách 0:7. Celou tuto práci však Pardubice negovaly deseti ztracenými míči a horší úspěšností střelby za dva i tři body.
Nástup do druhého poločasu byl z hlediska dalšího vývoje a především konečného bodového rozdílu rozhodující. Hosté dali sice první koš, ale prvních 200 vteřin prohráli 3:12. Další dva hřebíčky do rakve přitloukl trojkami Mack a na konci třetí čtvrtiny jsme vedli již skoro o dvacet bodů. Na tomto bodovém rozdílu mělo utkání, podle trenéra hostů Vojtka končit. „Nymburk dal o deset bodů více než jsem předpokládal,“ řekl kouč Pardubic po utkání. V poslední čtvrtině, kdy už bylo o výsledku utkání rozhodnuto, Pardubice kapitulovaly a z jejich hry se vytratila úvodní dravost. Do jisté míry se to po pěti těžkých zápasech čtvrtfinále dalo čekat. Naši hráči nepolevili v útočném ani obranném snažení, byť se na palubovce neobjevil ani Rančík ani Lee. Domácí si zápas užívali a k rozdílu po třetí čtvrtině přidali ještě dalších deset bodů.
Při srovnání celkových statistik bylo vidět, že jsme svého soupeře přehráli v úspěšnosti střelby. Naší šedesátiprocentní úspěšnosti střelby z pole nemohlo konkurovat 38% Pardubic. Přitom ve střelbě za dva body jsme dosáhli fantastické úspěšnosti 72,5% a to při téměř 50 pokusech. Lepší úspěšnosti jsem dosáhli letos jen v šesti zápasech. Velice dobrou účinnost střelby měli Chán (3/3), Beneš (2/2) Schilb (8/7) nebo Benda (9/7). Střelba za tři body tentokrát nedosáhla našeho průměru kolem 40%, ale u hostů byla také pod jejich průměrem. Na doskoku byli lepší hosté, v blocích a asistencích my.
Jednoznačně nejlepším hráčem utkání byl Blake Schilb, který dokázal nejen výborně střílet, ale také nezištně přihrávat. Svoje parádní vystoupení začal Blake za stavu 30:25 nádherným monster dunkem. Neohroženě se pustil ke koši a pak jednoruč zarazil míč obroučkou jako když buldok stiskne čelist. V ten moment vyletěli na střídačce jeho spoluhráči s vítěznými gesty nad hlavou a fanoušci ještě dlouho potom aplaudovali. Také Honza Smetana s Michalem Ježdíkem ocenili tuto parádu jako jednu z nejhezčích akcí letošního ročníku Mattoni NBL. Především ve třetí čtvrtině pak Blake rozdával finální přihrávky svým podkošovým spoluhráčům, ze kterých pak vytěžili šest jednoduchých košů. Podobnou minutáž – 32 minut – měl na svém kontě Petr Benda, který k 15 bodům (stejně jako Blake) přidal ještě 8 doskoků, dva bloky a 4 získané míče (stejně jako Schilb). Dohromady mu to vyneslo nejvíce valorizačních bodů. Do střeleckých statistik si přidal dvacet bodů Rado Rančík, i když strávil na palubovce jen necelých dvacet minut. Na straně Pardubic odehrál dobrý zápas Sanders, i když to neměl proti těsné obraně jednoduché. Další významnou postavou Pardubic byl Jiří Novotný se 14 body a sedmi doskoky. Ostatní hráči se spíše pohybovali v barvách šedi.

Body: Rančík Radoslav 20, Schilb Blake 15, Benda Petr 15, Mack Monty 12, Lee Arthur 9, Nečas Radek 8, Chán Aleš 6, Beneš Pavel 4, Slezák Pavel 0, Křemen Michal 0, Sokolovský Ladislav 0 – Sanders Levell 15, Novotný Jiří 14, Gamma Kamaldin 12, Přibyl Marián 7, Williams Tarvis 6, Svitek Štefan 4, Sýkora Martin 2, Majerik Peter 0; střelba 3b.: 18/5:21/4; střelba 2b.: 48/35:39/19; TH: 5/4:15/10; doskoky: 28:32; chyby: 17:14; 5 faulů: 38. Svitek Štefan;čtvrtiny: 24:21, 17:13, 26:14, 22:12; rozhodčí: Zachara Ivan, Paulík Robert, Hruša Petr; komisař: Ringsmuth Zdeněk; 750 diváků