A tým | Mattoni NBL - 31.05.2008

84
Geofin Nový Jičín Geofin Nový Jičín Hosté
73

Hodně se zapotili naši hráči, než skončilo první finále vítězně pro nás. A na vině nebyla jen vysoká teplota v hale, ale také houževnatá hra soupeře. Hráči všechny naše fanoušky drželi v napětí až do posledních tří minut. Pak se najednou postavila kolem našeho koše neprostupná hráz a na druhou stranu se valil jeden rychlý protiútok za druhým. Sto osmdesát vteřin před koncem jsme o bod prohrávali, nakonec jsme o 11 bodů vyhráli. To byl obrat, ve který věřili určitě všichni nymburští fanoušci, že nás ale kluci dlouho napínali…..
Před tímto utkáním se dostávala hodně na přetřes otázka, co bude větším nepřítelem jednoho z týmů: dlouhá bezzápasová přestávka nebo únava. První čtvrtina dala za pravdu těm, kteří volili první variantu. V úvodní desetiminutovce se nám nedařilo v obraně. Nový Jičín sice není vůbec špatný tým, ale letos jsme 27 bodů v první čtvrtině ještě nedostali. I když jsme v útoku dali 21 bodů, dalších dva, tři jasné koše jsme nedali. Při absolutně stejné četnosti a úspěšnosti střelby za dva body (13/9) a procentuálně stejné úspěšnosti střelby za tři body (4/0, resp. 2/0) se na bodovém rozdílu podepsalo proměňování trestných hodů. My jsme tým, který se věnuje střelbě trestných hodů velice pečlivě a v dlouhodobých statistikách jsme zdaleka nejlepší (více než 80%), ovšem v tomto zápase se nám vůbec nedařilo. Nedali jsme 10 šestek a úspěšnost nižší než dnes - 56,5% - jsme měli v této sezoně jen jednou a to v zápase proti Ústí nad Labem zkraje sezony. To jsme nedali 9 trestných hodů.
V dalších statistických údajích byly naše výkony srovnatelné se soupeřem. Na doskoku vyhráli hosté o 3 útočné doskoky, v asistencích jsme byli zase o tři přihrávky lepší my. Trojka v rozdílu byla také u počtu ztracených míčů. Pro konečný vývoj zápasu bylo rozhodující, že Nový Jičín ztratil v poslední čtvrtině sedmkrát míč, zatímco naši hráči jen jednou.
V obou týmech hráli prim podkošoví hráči. Na straně Nového Jičína byl nejlepším hráčem Robert Šarovič a to ve střelbě i valorizačních bodech (19 bodů, 20 val.bodů), druhým byl Kenn Walker (14 bodů, 15 val.bodů). Dohromady odehráli oba 58,5 minuty. Na naší straně to byl Rado Rančík s valorizací 23 bodů a 22 body a Petr Benda s 16 body a valorizací 21 bodů. Dohromady oba podkošoví hráči odehráli 68,5 minuty. I z tohoto údaje vyplývá, že trenér Choleva střídal hráče o trochu časněji než náš kouč.
Utkání začalo našim vedením, ale dlouho jsme se z něj neradovali. Hosté otočili a vedli na začátku 3.minuty o tři body. Po dvou útočných doskocích se nám podařilo strhnout vedení o bod na naší stranu a po chvíli jsme k náskoku přidali ještě dva body. Zdálo se, že se nám podaří odpoutat, ale hosté se vůbec nechtěli vzdát. Lehce nás stlačili pod sebe a od šesté do poloviny osmé minuty šňůrou 10:0 ovládli palubovku. Trenér Katzurin si vzal oddechový čas a nápor hostů se podařilo alespoň pozastavit a o malinko snížit. Na začátku druhé čtvrtiny dal Monty Mack, hráč rozhodujících okamžiků, dvě kontaktní trojky, ale stačilo to jen na vyrovnání. Do vedení jsme se dostali jednou jedinkrát (34:33 v polovině 16 minuty), jinak jsme stále jen za svým soupeřem v potu tváře pachtili. Vyrovnat se podařilo Rančíkovi 20 vteřin před koncem a v posledním útoku už jsme soupeře nechali jen jednou vystřelit z těžké pozice.
Ve třetí čtvrtině se bodový rozdíl pohyboval od mínus tří do plus tří bodů. Tedy absolutně vyrovnaný zápas. Většina košů padla po dvoubodových střelách, za tři zamířili přesně jen Lee, Schilb na naší straně a Šarovič na straně Nového Jičína. Na poslední čtyři minuty třetí čtvrtiny nastoupil zraněný Gavlák, aby si Venta na chvíli odpočinul a právě tento muž odstartoval sedmibodovou šňůru hostů na počátku posledního dějství. Druhou trojku přidal Štec s po následném trestném hodu (Štec dal koš s faulem) navýšil vedení Nového Jičína na 61:66. Stále jsme nějak nemohli roztopit náš kotel. Náš stroj stále jen za soupeřem klopýtal, ale přesto se nám za čtyři minuty povedlo dostat na dostřel jednoho koše. Vyrovnat mohl Rančík, ale jednu šestku nedal. Ovšem po několika vteřinách dal trojku a překlopil konečně vedení na naší stranu. Odpověděl nevýrazný Chapman košem stejné hodnoty, ale to byl poslední koš Nového Jičína v tomto utkání. Sokolovský dal svou druhou trojku, za chvíli zasmečoval po rychlém protiútoku a dokonalý obrat dokončil po minutě Benda. Najednou existoval na palubovce jen jeden tým. Novému Jičínu se rozsypal domeček z karet, který si 37 minut budovali. Možná až příliš krutá prohra o 11 bodů, ale ve finálové sérii se body v utkání nepočítají, jen vítězství a to máme na svém kontě my.
Body: Rančík Radoslav 22, Benda Petr 16, Sokolovský Ladislav 15, Mack Monty 11, Schilb Blake 9, Lee Arthur 5, Nečas Radek 2, Beneš Pavel 2, Křemen Michal 2, Slezák Pavel 0 - Sarovic Robert 19, Walker Kenneth 14, Pelikán Rostislav 9, Štec Marek 8, Venta Matej 6, Chapman Joseph Edward 6, Beechum III Hurl Luther 6, Gavlák Juraj 5, Reinberger Štěpán 0, Hájek David 0; střelba 3b.: 18/7:20/5;střelba 2b.: 43/25:42/22; TH: 23/13:15/14; doskoky: 30:33; chyby: 15:22;čtvrtiny: 21:27, 20:14, 20:18, 23:14; rozhodčí: Vyklický Robert, Macela Miroslav, Galajda Václav; komisař: Jahoda Milan; 1500 diváků