A tým | Mattoni NBL - 04.06.2008

Geofin Nový Jičín Geofin Nový JičínDomácí
97
93

Mohla se opakovat historie prvního zápasu letošní série, ale na konci chyběl pověstný krůček. V zápase na domácí palubovce našli hráči Nového Jičína dobrou střeleckou mušku a když k tomu připočítáme naši nedůslednou obranu hráčů na perimetru a zlepšený výkon Chapmana a Beechuma, nebylo se možné divit, že jsme byli v průběhu celého zápasu stále o krok za našim soupeřem. Do vedení, a to velice hubeného, jsme se dostali na konci třetí čtvrtiny, pokud nepočítáme jednobodové vedení na začátku druhého poločasu (50:49).
Už začátek zápasu ukázal, že to s naší obranou nebude slavné. Při prvním útoku Nového Jičína jsme nechali trestuhodně volného Šaroviče, i když jeho 85 letošních trojek při úspěšnosti kolem 38% nám mohlo být varováním. Jako bychom se chtěli utvrdit, že Šarovič opravdu umí střílet z dálky, jsme nechali stejného pivota vystřelit ještě jednou jen o minutu později. Na výsledkové tabuli svítilo skóre 8:2 a trenér Katzurin si bral oddechový čas. Vlídná slova nepoužil, ale probuzení to nepřineslo tak výrazné, jak si přestavoval. Sice jsme stáhli vedení domácích na dva body, ale prodrat se bodově před našeho soupeře se nám nepovedlo. Naší hráči sbírali body po dvou především po průnicích pod koš (Křemen, Lee, Schilb). Oba Američané ve službách Geofinu a Šarovič nás stačili udržet v odstupu. Po šestkách Beechuma jsme prohrávali v polovině 8.minuty o 7 bodů (22:15). Sokolovský se trojkou postaral o zachování kontaktu se soupeřem a po Rančíkově koši s faulem to vypadalo nadějně. Bohužel Chapman trojkou nedopustil vyrovnání skóre. A když 7 vteřin před koncem využil Walker Beechumovu přihrávku ve dvoubodový koš, dostali jsme v první čtvrtině ještě o dva body více než v Nymburce a náš smutný rekord se opět posunul. Přestože měli domácí velice dobrou střelbu, dvacet devět bodů nesvědčí především o naší dobré obraně. Jen pro zajímavost: Nový Jičín dal ve druhé až čtvrté čtvrtině druhého finálového zápasu v Nymburce 27 bodů dohromady……
Na začátku druhé čtvrtiny dal Walker dva body s faulem po svém útočném doskoku a ztráceli jsme 8 bodů (32:26). Ani ne po minutě jsme ztráceli bod. Zasloužili si o to Rančík trojkou a Sokolovský jedním košem z postupného útoku a jedním po Montyho zisku míče a následném rychlém protiútoku. Ještě v polovině 13.minuty se rozdíl ve skóre udržoval na rozdílu dvou po sobě jdoucích přirozených čísel (34:33). Pak ale naši obránci zapomněli, že Beechum je dobrým trojkařem (i když v nymburských zápasech to měl 10/1) a dali mu dostatek volného prostoru na perimetru. Dvě slepené trojky přerušil Rančík dvoubodovým košem a prohrávali jsme o 5 bodů. Mezi třemi a šesti body se rozdíl ve skóre pohyboval až do poloviny 18.minuty a pak dal náš excelentní střelec z dálky Sokolovský trojku. Po Benešově rychlém protiútoku, který vyšel z Šarovičovy ztráty jsme snížili na bod a podruhé v této čtvrtině jsme nedokázali strhnout vedení na svou stranu. Možná jsme chtěli příliš brzy v každém útoku poslat náš tým do vedení a volili jsme střelbu z pozic, které nebyly úplně ideální.
Do druhého poločasu jsme vstoupili dobře. Po minutě jsme vyrovnali, ale na trojce číhající Beechum byl proti. A aby to nebylo málo, dal tento Američan ještě jeden tříbodový koš. Opět se mezi tyto dvě trojky vložil Rado se svým košem zblízka. Díky trojce Sokolovského jsme opět vyrovnali, ale Beechum svou pátou trojkou zlobil více než dost. V polovině třetí čtvrtiny jsme po dvou koších Arthura a trestných hodech Sokolovského dostali do tříbodového vedení. Náš náskok se krčil mezi jedním a čtyřmi body.
V poslední čtvrtině přišla poprava. Dvaasedmdesátka na ukazateli skóre si vypálila svou nesmazatelnou stopu, když svítila dlouhých pět minut. Za tu dobu dali svěřenci trenéra Cholevy 12 bodů. Podíleli se na tom bez jednoho všichni novojičínští, kteří byli na palubovce, naopak všichni nymburští si zapsali neúspěšný střelecký pokus. Možná se trochu nepředpokládalo, že by mezi střelce za tři body mohli patřit Štec a Šoška. Teprve na začátku 36.minuty se z čáry trestného bodu trefil kapitán Sokolovský a po něm trojkou Beneš a za minutku opět z čáry trestného hodu Nečas. Začalo to vypadat nadějněji, ale zmrazil nás domácí Reinberger. Z protiútoku kontroval Schilb, Šarovič dal jen jeden trestný hod. Úspěšnější byl Schilb a snížil na pětibodovou ztrátu. Na další koš Walkera jsme odpověděli dvěma. Náskok se zmenšoval, ale čas se také krátil. Při celoplošné obraně jsme nedovolili domácím skórovat a dvacet vteřin před koncem snižoval Beneš na 92:91. Po time outu trenéra Cholevy přišel rychlý faul na Ventu a domácí rozehrávač obě šestky proměnil. Na řadě byly pro změnu pokyny trenéra Katzurina, který možná trochu s podivem nenaordinoval střelu z dálky na vyrovnání. Schilb jeho přání splnil odvážným průnikem a dotáhl skóre opět na bod. Při rozehrávce z pod koše chyboval Šarovič a míč mu utekl do zámezí. Situace byla následující: sedm vteřin do konce, vyhazujeme zpod koše Nového Jičína, Nečase střídá Rančík. Výhoz z autu míří právě na něho a obránci ho zdvojují. Relativně volný zůstává Beneš a z levé strany ze střední vzdálenosti střílí na koš. Míč si zatancuje pohřební taneček na obroučce a doskakujícího Beechuma v boji o míč fauluje Sokolovský. Beechum první šestku dává a protože do konce zbývá necelá vteřina, poslední pokus už netrefuje (95:93). Podle rozhodčích ještě v čase fauluje Rančík doskakujícího Ventu. Obě šestky, které už nic neřeší, Venta proměnil a stanovil konečné skóre zápasu.
body: Beechum III Hurl Luther 18, Sarovic Robert 17, Walker Kenneth 17, Gavlák Juraj 11, Chapman Joseph Edward 10, Šoška Ondrej 7, Venta Matej 6, Štec Marek 5, Reinberger Štěpán 4, Pelikán Rostislav 2 - Sokolovský Ladislav 22, Rančík Radoslav 21, Schilb Blake 15, Lee Arthur 10, Beneš Pavel 9, Benda Petr 8, Nečas Radek 4, Křemen Michal 2, Mack Monty 2; střelba 3b.: 23/11:17/6; střelba 2b.:34/20:51/28; TH: 31/24:23/19; doskoky: 28:32; chyby: 21:22; 5 chyb: 24. Pelikán Rostislav, 37. Šoška Ondrej - 40. Sokolovský Ladislav; čtvrtiny: 29:24, 20:22, 22:26, 26:21 rozhodčí: Dolinek Ivo, Vyklický Robert, Vondráček Marek;komisař: Ringsmuth Zdeněk; 1100 diváků; nejlepší hráč: Walker Kenneth