A tým | Mattoni NBL - 11.10.2006

70
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
63

Utkání probíhalo podle předpokladů, neboť oba týmy se snažily nedělat chyby především v obraně. Naše obrana však byla ještě o poznání lepší než našeho soupeře. Prostějov se prokousával ke koši jen velice těžko a agresivita našich hráčů přinutila hráče soupeře k šesti ztraceným míčům. Velice často museli svěřenci trenéra Ježdíka využívat celých 24 vteřin pro postupný útok a nakonec střelba mnohdy nebyla dobře připravena. Dostali se pouze k jediné střele z perimetru a také celková úspěšnost střelby pod 30% nemohla vést k ničemu jinému než ke 12 bodům na jejich kontě, přičemž polovinu dali z čáry trestného hodu. Našich 20 bodů bylo výsledkem téměř padesátiprocentní střelby z pole. Náš rychlý přechod do protiútoku měl ještě jeden efekt. Oba starší hráči Prostějova Jan Svoboda a Petr Czudek měli problémy s čistým zastavováním útoků, a tak se brzy na jejich kontě zmnožily osobní chyby. Svoboda nasbíral za 4 minuty tři fauly a musel jej nahradit Korytek.

V útoku se oba týmy ještě trochu hledaly a díky kvalitní obraně se těžko prosazovaly blíže ke koši. Přesto hned v první čtvrtině byla vidět nádherná akce dvojice Russell – Diaz. Prvně jmenovaný nahodil míč nad obroučku a Diaz v mohutném výskoku propasíroval míč skrz obroučku. Hala, která byla ve varu už před tím díky naší výborné hře, ještě pár decibelů přidala. Netopýr, který si v hale po celý zápas v klidu lovil svoje mouchy, byl v tento moment určitě hodně zmaten.

V průběhu celého utkání Prostějov ani jednou nevedl. Hned v první minutě o sobě dal vědět Guillermo Diaz dvojkou a trojkou v těsném sledu. Než se poslední divák usadil, prohrávali hosté 0:5. Na konci druhé minuty přidal Sokolovský další trojku a vedli jsme 8:2. Pak se hra vyrovnala, Prostějov mírně stáhnul náš náskok (na konci 7.minuty) na tři body. Poslední tři minuty patřily nám a na konci první čtvrtiny jsme vedli o 8 bodů. V polovině 13.minuty jsme po trestných hodech Russella poprvé dostali rozdíl do dvouciferné podoby. To už na palubovce chyběl Czudek, neboť jeho konto bylo zatíženo třemi osobními chybami a trenér Ježdík si ho chtěl schovat na horší časy. Vystřídala ho nová letošní posila Lamar Butler, který se v utkání projevil jako solidní střelec. Jen dostal chvilku času, hned byl z perimetru nebezpečný. Nakonec se za 16 minut pobytu na palubovce stal nejlepším střelcem hostí. Po zmiňovaných trestných hodech Russella dal Miloš trojku, ale úplně nejlepší odpovědí byla trojka Ladislava Sokolovského z následujícího protiútoku. Zárodek možného obratu tak byl zašlapán hned v prvopočátku. V dalších třech minutách přibývaly body na obou stranách, ale od 17. do konce 18.minuty jsme byli jedinými střelci my. Po šňůře 9:0 jsme získali výrazné vedení o 18 bodů (42:24). Prostějovu se do konce poločasu podařilo snížit pouze o dva body.

Ve druhém poločase jsme nebyli tak důslední v obraně a tak kvalitní soupeř, jakým Prostějov určitě je, se toho snažil využít. Do poloviny třetí čtvrtiny stáhli Hanáci náš náskok na polovinu. Trenér Katzurin si vzal oddechový čas a tím snahu hostů zastavil. Po dvou minutách se po šňůře 8:0 rozdíl vrátil opět na 16 bodů. Hosté znovu zazlobili a před posledním hracím obdobím stáhli na 11 bodů. Poslední čtvrtina byla bodově chudá. Skóre se v podstatě měnilo o jeden koš v každé minutě. Orli se dostali na dostřel, což po koši Crispa ve 34.minutě znamenalo rozdíl osmi bodů. Další záchvěv obratu jsem utlumili dvěma koši (Diaz a Rančík) a čas ubíhající na časomíře hrál nám do karet. Prostějovští se stále velice těžko uvolňovali ke střelbě, a přestože jsme v posledních pěti minutách nedali ani koš, hostům to na obrat ve vývoji skóre nestačilo.

Body: Diaz 19, Russell 10, Rančík 9, Englický 8, Sokolovský 7, Savanovič 5, Meeks 5, Beneš 3, Votroubek 2, Nikkila 2 - Butler 13, Douša 11, Miloš 9, Crisp 9, Svoboda 6, Korytek 4, Šoška 3, Černošek, Nečas, Stuchlý a Czudek po 2; střelba 3b.: 22/5:22/7; střelba 2b.: 35/19:36/14; TH: 22/17:19/14; doskoky: 29:36;chyby: 22:23; 5 chyb: 38. Czudek; čtvrtiny: 20:12, 24:16,18:23, 8:12