A tým | Mattoni NBL - 25.10.2006

82
BK Kondoři Liberec BK Kondoři Liberec Hosté
63

V souboji týmů, které v letošním roce zdobí obrana, jsme udělali méně chyb my. Náš soupeř hrál v defenzívě velice kolektivně, ale především ve třetí čtvrtině byla jeho obrana daleko prostupnější než naše. Mnohokrát se dostal některý z našich hráčů pod koš, odkud po nezištné přihrávce od spoluhráče jednoduše skóroval. Nejvíce takových bodů si připsal Rado Rančík. Ve střelbě z pole (za dva i tři body) jsme svého soupeře nijak výrazně nepřevýšili. Naše úspěšnost byla přesně 50%, u Liberce jen o 4 procenta horší. Ovšem při pohledu na četnost střelby z pole zjistíme, že jsme měli téměř o třetinu více pokusů. Kde hledat příčinu? Stačí se jen podíval na sloupeček „ztracené míče“. Na naší straně to bylo 15 ztracených míčů, na straně Liberce 28! „Nechali jsme si vnutit obranný systém domácích a ti nás donutili k velikému počtu ztrát. Myslím si, že jsme utkání nemohli vyhrát, když domácí jdou dvanáctkrát sami do koše,“ nechal se slyšet na tiskové konferenci Jan Slowiak, trenér Kondorů.

Na výsledku se výrazně podepsal také rozdíl mezi základní pětkou a lavičkou obou týmů. My jsme dokázali točit devět hráčů, kteří pobyli na palubovce více než 14 minut, přičemž jediným hráčem, který překročil 25 minut, byl Guillermo Diaz. Na straně Liberce všichni hráči ze základní pětky odehráli více než 25 minut. To se projevilo především ve třetí čtvrtině, kdy na naši největší údernou sílu hosté prostě nestačili.

Dnes to v první čtvrtině vypadalo jako na dráze. Začalo se na koleji Nymburka. O body se postarali Diaz (7) s Rančíkem (4). Neuplynuly ani tři minuty a na ukazateli skóre svítilo 11:0. Pak ale Tomaszek trojkou přehodil výhybku, vlak se dostal na točnu a jelo se po liberecké koleji. Od stavu 15:6 Kondoři natáhli svoji šňůru dokonce ještě o jeden bod delší a v sedmé minutě se dostali poprvé do vedení (15:18). Za jejich úspěchem stála naprosto neomylná střelba z pole. Sice Tomaszek nedal v tomto úseku dvě šestky za sebou, ale Landa druhou doskočil a po dvanácti vteřinách zatížil naše konto perimetrovým zásahem (třetí trojka Liberce v utkání). Ve zbývajícím čase byl Liberec stále o krok vpředu a od porážky v první čtvrtině nás zachránila Englického povedená střela v posledních okamžicích hracího období. Pavel využil své rychlosti a dobré Diazovy přihrávky. Ve druhé čtvrtině náš náskok narůstal sice pomalu, ale pravidelně. Dvakrát dokázal využít své rychlosti Guillermo Diaz a tváří v tvář koši se všemi spoluhráči i protihráči za zády se nemýlil. Hosté měli ještě dostatek sil na to, aby se nás bodově drželi. Horší pro jejich hru bylo, že se na palubovce už od 7.minuty neobjevoval liberecký střelec Tomaszek. Trenéři Slowiak a Augustin ho raději stáhli ze hry, protože na jeho kontě už byly tři osobní chyby. Minutu před koncem první poloviny jsme navýšili naše vedení do dvouciferné podoby (44:34), ale do konce čtvrtiny Liberec ještě stihl dva body rozdílu ubrat.

Třetí čtvrtinu načal dobře hrající Kraus dvoubodovým košem, trojkou z levého rohu kontroval Beneš. Ovšem Lukáš Kraus byl při chuti i nadále a oplatil košem se stejnou bodovou hodnotou. Potom jsme si ale našli novou cestičku k bodům. Za obránce začali zabíhat naší dlouzí hráči. Dvakrát se ke koši dostal Rančík a dvakrát ho tam našla přesná nahrávka od Beneše resp. Nikkilly. Ve druhé polovině třetího období jsme třikrát úspěšně vystřelili z perimetru (Votroubek, Diaz a Beneš) a protože hosté dali jen pět bodů, narostl náš náskok až na 16 bodů. Přestávka před poslední čtvrtinou nás od rozdělané práce neodehnala. Nedovolili jsme Kondorům až do čtyřiatřicáté minuty skórovat a díky osmi bodům Rančíka zpod koše jsme rozmnožili náskok na 24 bodů. Hosté se trochu vzpamatovali až po time outu, ale to už bylo o osudu utkání rozhodnuto. Přeci jen jsme dovolili soupeři stáhnout rozdíl pod dvacítku, což nám určitě náladu nepokazilo.

Body: Diaz 24, Rančík 19, Beneš 9, Sokolovský 8, Křemen 7, Savanovič 6, Votroubek 3, Englický, Meeks a Nikkila 2 - Kraus 15, Tomaszek 13, Landa 9, Tóth 8, Kovanda 7, Bohunický 4, Tóth 3, Procházka a Pastýřík 2; střelba 3b.: 20/7:21/6; střelba 2b.: 42/24:25/15; TH: 23/13:26/15; doskoky: 25:31;chyby: 23:21; TCH: 20. lavička domácích; nejlepší hráč: Guillermo Diaz,čtvrtiny: 26:25, 20:13, 22:14, 14:11