A tým | Mattoni NBL - 04.11.2006

94
A plus Brno A plus Brno Hosté
73

Poločasová přestávka vedla nejen ke změně stran útočících týmů, ale také ke změně nálady obou trenérů. Zatímco domácímu kouči sršely blesky z očí v prvním poločase, šéf lavičky hostujícího družstva brunátněl z výkonu ve druhém poločase. Brno v tomto utkání doplatilo na výrazně okleštěnou lavičku. V posledních pěti minutách mleli hráči z moravské metropole z posledního, hořeli v obraně a neprosadili se ani v útoku. Trenér Katzurin byl pochopitelně v první půli nespokojen s obranou, ve které jsme více chodili než běhali. Dostali jsme 47 bodů za poločas a stejně jako proti Pardubicím jsme nechali hosty velice často střílet z perimetru. Deset pokusů za dvacet minut jim přineslo 21 bodů (tedy skoro polovinu). O první přestávce mezi čtvrtinami dokonce Muli neřekl hráčům ani slovo, jen se zlým pohledem kroužil kolem střídačky. O obraně se hovořilo i o poločasové přestávce. „Řekl jsem jim, že pokud je nemohu při zápase donutit hrát pořádně v obraně, že si to nacvičíme zítra v pět hodin ráno na tréninku,“ pronesl po utkání, už v mnohem lepší náladě, trenér Katzurin. Vidina vstávání do mrazivé noci byla výbornou motivací na zlepšení defenzivních činností. Brno za druhý poločas dalo jen 26 bodů, z toho skoro polovinu (12) z čáry trestných hodů.

Velký rozdíl mezi oběma družstvy ve statistických údajích byl v počtu doskoků (35:19). Nejúspěšnějším hráčem byl Rado Rančík, který si jich na své konto připsal jedenáct a společně se 17 body získal cenný double-double. Z dalších individuálních výkonů stojí za pozornost 20 bodů Antti Nikkily při velice dobré úspěšnosti (77%). Byla to především jeho zásluha, že Brno nezískalo v prvním poločase vedení v zápase, protože náš pivot dal 18 bodů už za první poločas, ve kterém odehrál 16,5 minuty. Nejvíce bodů sesbíral Guillermo Diaz (23). K tomu přidal 4 doskoky, pět asistencí a pouze jedinou ztrátu. Přesto hráčem zápasu byl vyhlášen Goran Savanovič, i když dal „jen“ 14 bodů. Jeho nasazení ve druhém poločase bylo klíčové pro bodové odpoutání od soupeře. Dokázal využít svých zkušeností a prosazoval se při průnicích ke koši Brna. „Goran udělal na hřišti přesně to, co jsem a chtěl a co bylo potřeba. Vzal si k srdci mou radu, aby nestřílel z dálky, ale chodil až přímo do koše,“ vysvětlil svou volbu Katzurin.

Úvod zápasu byl jako ze špatného filmu. Uběhlo deset vteřin a už jsme prohrávali 0:3. Autorem trojky byl Machač, po minutě a půl přidal druhou trojku Prach – 0:6. Pak se dvakrát prosadil Nikkilä a vyrovnání zajistil potřetí zpod koše Rančík. Hosté znovu odskočili na 4 body, ale než se první čtvrtina zlomila do druhé části, dostali jsme se zásluhou Rančíka do vedení. Přetahovaná pokračovala i nadále a každý si chvilku vyzkoušel jaké jsou pocity vedení v zápase. Jazýček vah se nakonec přiklonil na naší stranu a po první čtvrtině jsme byli v jednobodovém vedení. Polovina bodů nesla podpis Antti Nikkilä.

Podobně jako v úvodu zápasu nás Brno překvapilo i v druhém hracím období. O dvě trojky se podělili Vrubl s Petrem Bendou a rázem jsme zase o tři body prohrávali. Vyrovnání zařídil opět Nikkilä, ovšem střední rozehrávač Brna Vrubl další trojkou zvýšil aktiva svého týmu. Pavel Englický po několika vteřinách dokázal, že i on umí správně střílet z perimetru, čímž nás dostal do vedení. Brňané však přišli na to, že naše obrana dál od koše není dobrá a Skála trestal další trojkou. Během necelých tří minut propadl naší obroučkou míč z trojky čtyřikrát. I přesto se rozdíl ve skóre pohyboval jen do tří bodů. Od poloviny druhé čtvrtiny se hosté trefili do koše ze hry jen jednou, a tak náš náskok narostl minutu před koncem na šest bodů, ze kterého Prach dvěma šestkami dva body ubral.

Celá třetí čtvrtina byla o marné snaze Brna zlikvidovat náš náskok. Naše obrana byla výrazně lepší, a tak dobývání naší tvrze je stálo hodně úsilí. Přestala se jim dařit střelba z perimetru a postupný útok jen těžko hledal skulinku v naši hradbě. Střelba byla často kvůli časové tísni nepřipravená a tím pádem málo úspěšná. Ovšem ani my jsme se v útoku moc nepochlapili. Jediným, kdo se bodově více prosadil byl Guillermo Diaz, dal po koši z krátké, delší i trojkové vzdálenosti a byl až do 28.minuty společně s Rančíkem našim jediným střelcem. Skóre se měnilo pomalu a náš náskok se dostal koncem 26.minuty jen na sedm bodů. Brno ještě zvedlo hlavu a díky trestným hodům Bendy se přiblížilo na tři body. Stav 69:66 svítil na ukazateli ještě minutu před koncem třetí čtvrtiny.

Poslední desetiminutovka byla pro hosty tragická a především v závěru připomínala v útoku boj Dona Quiota s větrnými mlýny. Po rychlém protiútoku, který vyplynul ze Skálovy ztráty, dal Sokolovský 77.bod a rozdíl ve skóre poprvé dostal dvoucifernou hodnotu. A Plus se ještě v poslední křeči dotáhlo na čtyři body, ale pak padlo vysílením. Naposledy se hráči hostů zapsali do listiny střelců v čase 34:36 a zbývajících pět a půl minuty prohráli 17:0! Celkem pětkrát ztratili hosté míč, když se snažili nějak vyzrát na naši naprosto neprostupnou obranu jak pod košem, tak v poli. Zápas skončil našim jedenadvaceti bodovým vítězstvím, které bylo vůči hostům až příliš kruté.

Body: Diaz 23, Nikkila 20, Rančík 17, Savanovič 14, Sokolovský 9, Englický 5, Votroubek 3, Křemen 3 - Prach 19, Benda Petr 17, Machač 13, Skála 8, Chán 8, Vrubl 6, Marko 2; střelba 3b.: 12/6:16/7; střelba 2b.: 57/35:35/15; TH: 12/6:27/22; doskoky: 35:19; chyby: 24:16; čtvrtiny: 25:24, 26:23, 20:19, 23:7; nejlepší hráč: Goran Savanovič