A tým | Mattoni NBL - 09.12.2006

BK Prostějov BK ProstějovDomácí
84
89

Ještěže nenapadl sníh a místo plánovaného přenosu ze skoků na lyžích z Harrachova jsme mohli vidět utkání prvního a druhého týmu aktuální pořadí. Zápasu nechybělo nic, abychom byli napjatí po celou dobu zápasu a abychom si mohli na konci vydechnout radostí.
V utkání jsme se opírali o dobrou střelbu. Především v prvním poločase byla naše střelba z pole téměř dvojnásobně úspěšná oproti domácím (31% : 56%). Postupem času se tato dvě čísla sbližovala, až na konci byla úspěšnost dvoubodové střelby na chlup stejná (44/23), minimální rozdíl byl i ve střelbě trestných hodů, a tak o našem větším počtu bodů rozhodovala střelba z perimetru. Větší počet trojek z menšího počtu pokusů, to byla naše vizitka.
Na doskoku se nám podle statistik tolik nedařilo, ale konečné hodnoty byly ovlivněny dvěma šňůrami útočných doskoků Prostějova v řadě. „Někdy jsme se nechali příliš zatlačit domácími pod koš a míče odražené do větší vzdálenosti se stávaly kořistí domácích,“ podotkl k doskokům Jiří Zídek. V obranných doskocích byla naše čísla v podstatě stejná jako u soupeře. Stejně podobné hodnoty lze najít také u ztracených míčů. Prostějovských patnáct proti našim čtrnácti. Důležité však bylo, že domácí si chyby vybrali v prodloužení – čtyři oproti našim dvěma. To byl, kromě osobní statečnosti Diaze, který se probíjel ke koši a pak dával šestky a Sokolovského, který nás s nervy profesionálního zabijáka trojkou „nakopnul“ do fantastického obratu v prodloužení.
Ještě jedno číslo vystupuje ze statistiky zápasu – šest bloků Standy Votroubka. Standa tedy dal 12 bodů a dalším minimálně dvanácti zabránil a když k tomu přidáme ještě 7 doskoků, máme jednoho ze strůjců našeho vítězství.
Začátek zápasu patři jednoznačně nám. Domácí prohrávali dvouciferně už v polovině 8.minuty (8:18). Respekt ze soupeře jim svazoval ruce a v prvních dvou minutách měli střelbu z pole 4/1. Naši vstoupili do zápasu s úspěšnou sestavou posledních kol, tedy Beneš, Diaz, Sokolovský, Rančík, Nikkilä. Neuplynula ještě ani minuta, vedli jsme po trojce Diaze 3:0, ale měli jsme na svém kontě také tři fauly. V polovině druhé minuty jsme zapomněli pod košem Stuchlého, kterého našel Radek Nečas přihrávkou. Další dva naše koše padly po dobrém uvolnění pod koš (Nikkilä, Rančík) a pak se ještě dvakrát prosadil Nikkilä. Jednou stál v pravý čas na pravém místě a dopíchl Sokolovského nepodařený pokus a poté zužitkoval nahrávku Diaze. Vedli jsme 4:11 a bylo vidět, že Korytek našeho pivota nedokáže pokrýt. Tak jak je ale nepříjemným zvykem, měl Antti Nikkilä už v polovině 4.minuty druhý faul. Celkově to byl čtvrtý týmu, ale zdaleka to nebyl konec. O minutu později jsme měli už 7 faulů. Bylo to sice nepříjemné, ale počet osobních chyb dával tušit, že do utkání jdeme skutečně naplno. Domácí působili zakřiknutě a příliš si nevěřili. „Do zápasu jsme vstoupili bohužel s přílišným respektem, kterého se naši hráči zbavili až ve 2.poločase,“ řekl na tiskovce Michal Ježdík. Do konce první čtvrtiny jsme si vypracovali desetibodový náskok a hráli jsme v pohodě. Také začátek druhého hracího období jsme zvládali bravurně. Za 80 vteřin jsme dali osm bodů, proti třem domácích a tím jsme zvýšili náskok o polovinu na 15 bodů. Podíleli se na tom bodově dva hráči: Rančík svým tahem na koš a Standa Votroubek z perimetru, když z průniku odeslal Russell zpětnou přihrávku na číhajícího Standu. Domácí sice snížili náš náskok o pět bodů, ale po koši Savanoviče si vzal trenér Ježdík time out. V něm nabádal své svěřence, aby hráli bez respektu a aby utěsnili prostor pod košem nasazením zónové obrany. Hra se na několik minut uklidnila, ale přesto bylo vidět, že prostějovským hráčům dělá v obraně velké problémy hra jeden na jednoho. Náš náskok se stále udržoval nad deseti body. Ve druhé polovině zaznamenal Šoška trojku a když přidal dva body Crisp, vedli jsme „jen“ o osm bodů. Stejný náskok se v podstatě udržel až do poločasu.
I na začátku třetí čtvrtiny nebyl prostor pod košem Prostějova zónou tak neprodyšně uzavřen, a tak jsme se proti této obraně, kterou Michal střídal v rámci jednoho našeho útoku s osobkou, prosadili z blízkosti i delší vzdálenosti od koše. Ještě ve 23.minutě jsme vedli o deset bodů. Pak jsme se ale dopustili dvou ztrát, domácí ožili a postupně začali ukusovat z našeho koláče náskoku. Za dvě minuty se dostali takřka na dostřel (48:52) a po dalších třech minutách bylo vyrovnáno (54:54). V tomto úseku bylo k vidění více snahy než přesného zakončení. Některé střely byly hodně uspěchané, takže „nebyli lidi“ ani na doskoku. Velice důležité pro psychiku pronásledovaných i pronásledovatelů bylo, že se Prostějov ani jednou nedostal bodově před nás. Po třetí čtvrtině jsme vedli o dva body a zápas byl znovu skoro na začátku. Na úvod poslední části hry jsme vyrobili tři ztráty, ale přesto toho domácí nedokázali využít ke změně ve vedení v utkání. Daleko horší bylo, že si Rado Rančík (do té doby autor 18 bodů) udělal 5.faul. Střídal ho Nikkilä, který se už také potácel nad propastí vyfaulování. Po průniku Diaze, který ze šestek zvýšil na 62:66, se prosadil Standa a trojkou nás posunul blíže k vítězství. Šestibodový náskok jsme získali po „nebeském háku“ Antti Nikkily čtyři minuty před koncem normální hrací doby. Nejdříve Nečas trojkou a pak dvojkou vykřesal naději pro svůj tým. Zhruba minutu před koncem jsme vedli jen o jeden bod. To už nebyl na palubovce Nikkilä, který s pěti fauly seděl na lavičce. Velice důležitý koš si připsal Pavel Englický, který střídal Nikkilä, když dopravil míč do koše po odraženém pokusu Diaze (70:73). Do konce zůstávalo už jen pár vteřin a trenér Ježdík si sezval své hráče ke dvěma time outům v průběhu čtyř vteřin. Namaloval jim na podlahu akci, na jejíž konci měl být pravděpodobně Crisp. Bohužel se to domácím nepodařilo, ale i tak se míč dostal na Stuchlého a ten svou jedinou dnešní trojkou vymodlil prodloužení.
V něm jsme nejdříve po chybě v rozehrávce nechali vyniknout Crispa (75:73), po něm jsme vyložili koberečkem cestu Buttlerovi až do koše (77:73) a další hřebík do rakve zatloukal Šoška z perimetru (80:73). Hrála se 42.minuta a Standa netrefil trojku. Nečas doskočil a Buttler se hrnul dopředu. Nakonec se proti Diazovi udribloval, získaný míč jsme dostali do rychlého protiútoku, který zastavil Šoška nedovoleným zákrokem. Zkušený Savanovič měl pevné nervy a obě šestky dal (80:75). Stejně si vedl i Nečas po faulu Savanoviče (82:75). Prodloužení se rychle přehouplo do druhé poloviny a my jsme ztráceli sedm bodů. Ovšem Sokolovský trojkou zahrozil. Po jeho střelbě zkazil křižnou přihrávku Crisp a po chvíli stejný hráč přihrával ven zpodkoše opět špatně. Náš protiútok zakončoval Diaz, když se perfektně obtočil kolem Šošky a skóroval. Jeho dva body znamenaly vyrovnání a protože byl při střelbě faulován, dostal šanci ještě na jeden trestný hod. Jeho proměnění znamenalo naše těsné vedení (82:83) a když se v útoku dopustil Stuchlý útočného faulu, byli jsme v dalším útoku my. Stuchlý v poslední minutě snížil na 84:85, ale Diaz byl na druhé straně ze šestek stoprocentní. Buttlerův přerušovaný dribling znamenal fatální ztrátu a naše vítězství.
body: Crisp 19, Butler 17, Stuchlý 16, Nečas 10, Korytek 10, Šoška 8, Miloš 2, Svoboda 2 - Diaz 24, Rančík 18, Votroubek 12, Nikkila 11, Savanovič 10, Sokolovský 7, Beneš 3, Englický 2, Russell 2; střelba 3b.: 23/6 : 20/8; střelba 2b.: 44/23 : 44/23; TH: 26/20 : 26/19; doskoky: 39:32; fauly: 28:25; 5 faulů: 44. Czudek - 33. Rančík, 38. Nikkilä; rozhodčí: Dolinek, Zachara a Vyklický nejlepší hráč: Guillermo Diaz; čtvrtiny: 12:22, 26:25, 20:13, 15:13, 11:16