A tým | Mattoni NBL - 03.01.2007

BK Kondoři Liberec BK Kondoři LiberecDomácí
80
87

Stejně jako v zápase se Sadskou jsme se museli obejít bez Diaze. „Jeho nepřítomnost byla podstatně znatelnější než jsme čekali,“ svěřil se Vráťa Šístek a dodal: „Především ve chvílích, kdy jsme ztráceli výraznější náskok a nedařilo se tolik střelecky.“ Prostě chyběl ten pravý střelec, i když se Rado a Goran snažili, seč jim síly stačily, pár bodů od Diaze chybělo. Na druhou stranu se na palubovku dostal Michal Křemen, který tak dostal šanci potvrdil vzestup formy ze zápasu se Sadskou. Nakonec dal Michal dvě trojky v době, kdy se Liberec snažil z větší ztráty (10 bodů) dostat na dostřel.
Utkání bylo v prvním poločase chudší na body. Především domácí nemohli najít recept na naší obranu a katastrofálně se jim nedařilo ve střelbě za dva body. Na 10 bodů (5 košů) potřebovali jedenadvacet pokusů, přitom například Kraus nedal z pěti pokusů ani bod. Náš poměr střelby se blížil padesáti procentům, a to se střelecky hledal Rado Rančík (9/3). Jeho čas však přišel, pro vývoj utkání v důležitějším období, ve druhém poločase (7/6). Ve druhém poločase se Liberec výrazně zlepšil ve střelbě za dva body. Ve třetí a čtvrté čtvrtině minuli jeho hráči pouze třikrát (14/11) a k tomu přidali ještě 5 trojek (z toho 4 ve třetí čtvrtině). Výraznější úspěšnost střelby lze přičítat i naší větší únavě. Zatímco domácí trenér více než 25 minut využíval jen Krause (30:05), náš kouč Katzurin poslal na palubovku hned 4 hráče (Sokolovský, Rančík, Savanovič, Votroubek) na úseky, které v souhrnu přesáhly 25 minut na hráče. Pár vteřin pod pětadvacítkou zaostal Beneš. Toho však bolestivý koňar trochu limitoval. Střelba za tři body se nám moc nedařila, stejně jako obrana proti ní. „Aby soupeř na úrovni středu tabulky dokázal skoro třicetkrát vystřelil z perimetru, je moc velké číslo,“ zlobil se Šístek. K naší cti budiž, že jsme se místo neproduktivního obstřelování koše z velké vzdálenosti tlačili více pod koš a to Liberečtí často zastavovali nedovoleným způsobem, ovšem ne tak důsledným, aby nám zabránili ve skórování. Během zápasu jsme dokázali celkem šestkrát přidal k proměněnému průniku pod koš ještě jednu šestku za faul domácích. „Svou roli sehráli i rozhodčí, kteří pískali na obě strany trochu úzkostlivěji,“ domnívá se Šístek.
Ze statistik zaslouží pozornost také naše prohra na doskoku. Domácí Liberec vyhrál jak v útočném tak v obranném, což v celkovém součtu udělalo rozdíl 5 doskoků.
Domácí začali, stejně jako my, neúspěšnou střelou na koš z jeho bezprostřední blízkosti. I následující útok byl podle podobných not. Černošek dal trojku a Savanovič po dvaceti vteřinách odpověděl stejnou mincí. Pak Nikkilä přidal tři body (za koš s faulem) a vedli jsme. Jen na krátko. Další trojka Černoška a šestka Pastyříka opět vrátila vedení domácím. Užili si ho jen nakrátko. Rančík čtyřmi šestkami a dvojkou a Savanovič trojkou a dvojkou, nás posunuli do osmibodového vedení 9:17. Ve druhé polovině první čtvrtiny se domácí dotáhli na dva body a Kovanda hned na začátku dalšího hracího období vyrovnal. „Vázla souhra v obraně, chyběl dirigent, který by obranu dobře organizoval nevyhověli jsme si a nekomunikovali,“ vyjmenovával Šístek pár aspektů, které na chvíli zařídily vyrovnání průběžného skóre. Od 13.minuty jsme se od domácích zase trochu odlepili a opět se dostali na náskok na osm bodů. Dali jsme jednu „čistou“ trojku a třikrát koš s faulem. Kouč domácích Slowiak si vzal oddechový čas, aby otupil ostří našeho útoku. Nepovedlo se. My jsme navýšili vedení na jedenáct bodů a nebýt trojky Krause pár vteřin před obrátkou, mohl být nástup do druhého poločasu klidnější.
Jak už jsme předeslali, druhý poločas byl bodově výraznější. S náskokem jsme se přehoupli přes desítku a nerozhodily nás ani dvě trojky domácích v rychlém sledu. Vždy jsme dokázali odpovědět alespoň dvojkou. Když ovšem ve 28.minutě padly další dvě trojky do našeho koše, ztenčil se náskok jen na 5 bodů. Ovšem Křemenovy dvě střely z perimetru byly povzbuzením do dalších minut. Třetí čtvrtinu nakonec domácí o bod vyhráli, takže jsme si stále udržovali náskok, který ve smyslu konečného výsledku nic neřešil, přesto nám mohl pomáhat k tomu, aby se nám hrálo bez zbytečné obavy. Bohužel už v osmé vteřině dal Bohunický trojku, bylo to o čtyři. Liberec se nakonec dostal na tři body náskoku, ale více jsme mu nedovolili. Stejný bodový rozdíl s mírným kolísáním, platil až do konce 35.minuty. Pak dal Sokolovský 4 body v řadě a sedmibodový náskok jsme si uhlídali zkušeně až do konce zápasu.
Body: Kočvara 13, Landa 13, Kraus 12, Černošek 9, Mikeš 8, Pastýřík 6, Tóth 5, Kovanda 5, Šustek 4, Bohunický 3, Procházka 2 - Rančík 28, Savanovič 20, Sokolovský 8, Russell 8, Votroubek 7, Křemen 6, Englický 5, Nikkila 3, Beneš 2;střelba 3b.: 27/10:15/6; střelba 2b.: 34/16:43/23; TH: 24/18:27/23; doskoky: 29:24; fauly: 26:22; 5 faulů: 40. Votroubek; 1025 diváků; nejlepší hráč: Goran Savanovič; čtvrtiny 15:17, 17:23, 23:22, 25:25