A tým | Mattoni NBL - 19.01.2007

A plus Brno A plus BrnoDomácí
59
95

Od roku 1998 neutrpělo Brno (ať to byli Draci, BVV či A plus) nikdy tak vysokou porážku jako v tomto kole s námi. O rekordních 26 bodů prohráli Brňané v minulé sezoně v Nymburce, Novém Jičíně a Děčíně a v roce 2004 v Prostějově. Na domácí palubovce prohrálo Brno do včerejška nejvíce v minulém roce o 18 bodů překvapivě s Ústí nad Labem. Bylo to 15.2.2006 a pro zajímavost: nejlepším střelcem zápasu byl Aleš Chán v dresu Severočechů. O 16 bodů méně mělo Brno ve dvou zápasech a to 7.května 2003, když prohráli s námi 64:80 a v sezoně 1998/99 se Slovnaftem Opava 71:87.
Dá se říct, že oba týmy navázaly na své výkony z minulého kola, kdy my jsme převálcovali USK o 48 bodů a A plus prohrálo v Poděbradech se Sadskou. V tomto zápase s námi domácí dokázali držet krok jen v první čtvrtině. I tak ale bylo vidět, že tým nehraje v úplné pohodě. Petr „Karel“ Benda nebyl vůbec ve své kůži. Což o to, podobný si byl, ale jeho hra patřila někomu jinému. Jeho bodový příspěvek se v první čtvrtině rovnal téměř nule (jen bod z trestného hodu). Do konce utkání, v němž odehrál 31 minut dal nakonec 9 bodů a na doskoku nasbíral 10 míčů. Co je to ale platné, když sám, alespoň podle statistik, ztratil 6 míčů. K výkonu hluboko pod svými možnostmi přispíval i osobní strážce Rado Rančík. V konečném účtování nasbíralo Brno 20 ztracených míčů a s takovým číslem se proti nám nedá uspět.
Ve statistikách se ještě v procentu střelby trestných hodů odráží totální kolaps brněnských hráčů. S úspěšností střelby 46,4% se dostali na obvyklou úspěšnost oblastního přeboru žákovských družstev. Z 28 pokusů dali pouze 13 košů. Ostrý kontrast mezi naší a brněnskou úspěšností byl už v poločase. My jsme minuli ze 16 pokusů pouze jednou, domácí z 18 pokusů netrefili jedenáctkrát. Také počet osobních chyb, které mohou skrytě napovídat o snaze týmu ztížit soupeři střelbu, vypovídal o náladě v týmu trenéra Pospíšila. Celkem se A plus dopustilo 19 osobních chyb, přičemž v první čtvrtině to byly 4 fauly a ve druhé čtvrtině 9 faulů. To znamená, že na druhou polovinu zápasu zbylo 6 faulů rovnoměrně rozdělených do obou desetiminutovek. Rezignace byla patrná i z toho, že poslední faul si připsal některý z brněnských hráčů v polovině 35.minuty.
Také brněnské procento střelby z pole 31,7% proti našim 53,1% je velice špatné a indikovalo, že rozdíl ve skóre bude velký. V domácím týmu se více hráčů pokoušelo stéci náš koš dvoubodovým úspěchem, ale ani jedna jejich střela se nakonec neujala (Skála 5/0, Machač 4/0, Roland 3/0, Marko 2/0, Sucharda 1/0). Nejproduktivnějším střelcem se stal Aleš Chán (6/4) a Pavel Prach (7/4 a trojky 6/3). Byl to právě posledně jmenovaný hráč domácích, který především v první čtvrtině pomáhal A plus držet s námi krok.
Podívejme se nyní do našich řad. Největší pozornost na sebe poutala naše nová posila na pozici rozehrávače a nižšího křídla (1,2) Monty Mack. Na palubovku se dostal už v prvním poločase, když střídal Michala Křemena. Po minutě svého pobytu na palubovce hned první střelu proměnil ve dva body. Také další střelba většinou vysokým obloukem ukazovala, že v tomto směru bude platným hráčem. Na konci zápasu si za necelých 15 minut svého pobytu na hřišti připsal 14 bodů (úspěšnost za 2 body 5/4, za 3 body 4/2), dále 3 doskoky, 3 asistence a stejný počet získaných míčů. Míč ztratil jen dvakrát a s valorizací 18 byl druhým nejúspěšnějším hráčem utkání (po Standovi – ten měl 19 při velice dobré střelbě, 7 doskocích a 3 blocích). Trenér Katzurin využíval Montyho dovedností jak na pozici dva tak jako středního rozehrávače a alespoň na první dojem se zdá, že je hráčem kvalitním se smyslem pro kolektivní hru. Držme mu palce, ať se mu daří stejně i v těžších zápasech.
U ostatních našich hráčů by se jen těžko hledal „hráč utkání“. Kromě Horáka, který strávil na palubovce jen 3 minuty, se všichni naši hráči podíleli na nastřílených bodech. Prostupná obrana Brna nečinila ani nijak velkou překážku z kratší vzdálenosti. Několik výborných akcí s rychlou výměnou míčů umožnilo dát 3-4 trojky s naprosto jasných pozic. Na pozici rozehrávače se dařilo Russellovi, který si připsal 6 asistencí a 4 získané fauly všechny při střelbě. Svou práci na doskoku si odvedl Rado (8 doskoků) a Standa (7 doskoků). Z dálky byl největším nebezpečím Láďa Sokolovský – trojky 4/3 a Standa 3/2. Čtyři hráči získali dvouciferný počet nastřílených bodů a šest (Standa, Monty, Rado, Walker, Beny a Sokol) mělo dvoucifernou valorizaci.
Jen krátce k průběhu utkání.
Zápas jsme zahájili o trochu hůře než domácí. Dvakrát jsme neproměnili střelu z pole a domácí toho využili ke získání vedení 3:0. Goran trojkou vyrovnal a po chvíli jsme prohrávali 5:3 a na začátku 4.minuty jsme ztráceli nejvíce a to 4 body (11:7). Po vynikající akci rychlých přihrávek zůstal napravo sám Michal Křemen a svého nedávného zaměstnavatele potrestal trojkou. O vyrovnání se postaral Savanovič, ale bohužel po pěti minutách si střelec 7 bodů (z 12) udělal druhý faul a šel střídat. Poprvé jsme se do vedení dostali na začátku 6.minuty, ale pouze nakrátko. Pavel Prach ve dvou po sobě následujících útocích dal dvě trojky a Brno naposledy vedlo (20:17). Poslední minuta první čtvrtiny byla v naší režii a po šesti bodech v řadě jsme urvali vítězství ve čtvrtině na svou stranu. Solidní hra v první čtvrtině, kdy se Brno jen velice těžko prosazovalo ze svých obvyklých akcí a kdy se domácí nedokázali natlačit ke koši, dalo impuls do dalších bojů.
Na začátku druhé čtvrtiny jsme natáhli desetibodovou šňůru a trenér Pospíšil nabádal při time outu své hráče, aby si přestali hrát na schovávanou. V polovině 13.minuty jsme vedli o 13 bodů (20:33) pak se na chviličku probudili domácí. Tedy jestli se dá dvě košům v řadě říct probuzení. Trenér Katzurin reagoval oddechovým časem a náš stroj se zase rozběhl. V polovině 15.minuty jsme vedli o 18 bodů a utkání nabíralo směr k exhibici. Dvacetibodový rozdíl jsme překonali v polovině 17.minuty a se stejným náskokem jsme šli také do druhého poločasu.
V první polovině třetí části zápasu byla hra hodně neurovnaná. Bodů padalo poskrovnu, útoky končily většinou nepřesnou střelbou na obou stranách. Největší změny zaznamenalo skóre mezi 25. a 28.minutou. K vidění byly dvě dobré akce dvojice Nikkilä – Mack, kdy prvně jmenovaný zúročil výbornou přihrávku svého parťáka. Po druhém jeho koši se náskok vyšplhal na 30 bodů. Rozdíl ve skóre se i v poslední čtvrtině pohyboval lehce pod 30 body, avšak v posledních dvou minutách Brno opět kapitulovalo. Bez snahy o zabránění našim akcím jsme se skoro dotkli čtyřicetibodového rozdílu (57:95). Tečku za zápasem napsal dvojkou Prach. Stal se sice nejlepším střelcem utkání, když dal třetinu bodů svého družstva, ale co to bylo platné, když další dva hráči měli o 10 bodů méně. Naši před odjezdem na dva přípravné zápasy do Rakouska zaslouženě získali dva dny volna.
Body: Prach 19, Chán 9, Benda 9, Vrubl 6, Gajdošík 5, Skála 3, Marko 3, Novotný 2, Roland 2, Machač 1 - Rančík 15, Russell 14, Mack 14, Votroubek 10, Sokolovský 9, Savanovič 9, Křemen 7, Mirkovič 6, Beneš 4, Nikkila 4, Englický 3; střelba 3b.: 16/6:19/9; střelba 2b.: 47/14:45/25; TH: 28/13:20/18; doskoky: 36:36; fauly: 19:25; nejlepší hráč: Pavel Prach; čtvrtiny: 20:23, 14:31, 9:18, 16:23