A tým | Mattoni NBL - 03.02.2007

Mlékárna Kunín Mlékárna KunínDomácí
77
85

Po čtyřicáté změřili síly dva loňští finalisté a po dvacáté osmé jsme byli úspěšnější my. V průběhu celého zápasu jsme sice nepustili soupeře do vedení, ale přesto jsme se neubránili dvojímu stažení našeho dvouciferného náskoku na dva body nebo dokonce na plichtu. I průměrný výkon nám nakonec stačil na letošní jedenadvacáté vítězství.
Domácí v tomto zápase pohořeli v úspěšnosti střelby ze všech pozic. Ve střelbě za dva body se museli spokojit s úspěšností necelých 36%, což je pro ně druhý nejhorší údaj v tomto ročníku. Světlou výjimkou byl pouze Timberlake s poměrem 11/7. Nejlepší střelec minulého utkání v Nymburce Perinčič dal jeden koš za dva body z 9 pokusů. Přesto byl jedním z tahounů družstva, když doskočil 9 míčů a dal dvě trojky ze 3 pokusů. Rovněž jeho 6 získaných faulů prozrazuje něco o jeho aktivitě. Dalším hráčem z dvouciferným číslem valorizace byl Williams, který převážnou část naplnil aktivitou na doskoku. Tento perfektní skokan přidal ke 13 bodům 16 doskoků, což ho nominovalo mezi prvních deset hráčů v tomto ročníku Mattoni NBL. Především jeho 10 útočných doskoků ostře kontrastuje s našimi třemi celého týmu. „Špatně jsme domácí hráče brali na záda,“ povzdechl si Vratislav Šístek.
Přesto že byli domácí hnáni do boje energickým trenérem, více srdce jsme do zápasu dali my a to v závěru rozhodlo. „Bojovnost a přesná hra s malým počtem ztrát – to byl náš dnešní recept k vítězství,“ potvrdil Šístek.
Mezi našimi hráči dnes nikdo nepřekročil svůj stín. Hráli jsme tolik, abychom měli zápas pod kontrolou. Solidní čísla měl Pavel Beneš. S 19 body byl našim nejlepším střelcem při velice slušné úspěšnosti a vynutil si na sebe 6 faulů. Na doskoku se prosadil Rado Rančík. Deset jeho doskoků s 12 body ho dovedlo k dalšímu letošnímu double-double, na druhé straně ho trochu sráželo pět ztracených míčů. Pochvala za úvod zápasu patří Goranovi, který za necelé tři minuty utkání nastřílel 8 bodů. Škoda, že ho musel trenér Katzurin kvůli třem faulům nechat sedět delší dobu na lavičce náhradníků. Uznání patří také Montymu Mackovi, který zaplnil konto svého soupeře 18 body a to hlavně ve druhém poločase. Černou práci odvedl Michal Křemen, jeho 5 získaných míčů za 12 minut pobytu na palubovce je toho důkazem.
Utkání jsme začali dobře. Po 22 vteřinách se trefil Nikkilä po Sokolově asistenci a koš s faulem Gorana Savanovič znamenal po 70 vteřinách naše pětibodové vedení. Hájek sice trojkou snížil, ale pak domácí přidali do poloviny 4.minuty jen jednu šestku, zatímco my jsme přidali 9 bodů. Po necelých čtyřech minutách jsme vedli desetibodovým rozdílem (4:14). Více než polovinu našich bodů měl na svědomí Goran Savanovič (8), který hrál velice aktivně. Domácí se trochu oklepali a třemi koši v řadě snížili na rozdíl 4 bodů, ale díky dvěma košům Votroubka, jednomu Rančíka a dvěma šestkám Beneše jsme měli k dobru devět bodů (13:22). Do druhého hracího období jsme šli se sedmibodovým náskokem. Už po první čtvrtině jsme nejvíce ztráceli na doskoku (11:8), navrch jsme měli v úspěšnosti střelby ze všech pozic a v počtu ztracených míčů.
Nástup do druhé čtvrtiny se povedl lépe domácím. Snížili na rozdíl tří bodů, ale Beneš trojkou odvrátil hrozící vyrovnání. Ovšem Štec zužitkoval Standovu chybu a z rychlého protiútoku trestal také trojkou. Další půl druhé minuty bylo ve znamení neproměněných šancí. Ani jedna ze sedmi střel nenašla svůj cíl, a tak Sokolovského trojka v polovině 14.minuty byla vysvobozením (26:32). Domácí se pokusili dvakrát odpovědět stejnou mincí, ale ani Reinberger ani Štec nedali. Z protiútoku však potrestal Kunín trojkou Votroubek, po chvíli přidal dva body Rančík a vedli jsme jedenáctibodovým rozdílem. Mack náskok po minutě jednou šestkou ještě vylepšil. Teprve na konci 17.minuty (po 4,5 minutách) se prosadili také domácí, jmenovitě Williams. Hájkova trojka znamenala snížení našeho vedení na sedm bodů a se stejným rozdílem šla obě družstva do šaten.
V prvním poločas jsme hráli velice dobře v obraně. Mnohokrát se domácí marně snažili dobýt náš koš. Třikrát jim k tomu nestačilo ani 24 vteřin, v dalších případech stříleli, když už jim klakson označující konec limitu pro postupný útok dýchal na záda. Největší rozdíl mezi oběma týmy byl v úspěšnosti střelby. Zatímco my jsme proměnili více než polovinu střeleckých pokusů v body, domácí měli procento střelby 32,4. Nedokázali využít ani většího počtu doskočených míčů (24:16). „Velice dobře jsme bránili a domácí si s tím nedokázali poradit,“ vyzdvihl defenzívu Vráťa Šístek, kterému se však nelíbila střelba. „Naše střelba není moc dobrá, musíme se zlepšit především z kratší vzdálenosti. Domácí nemohou mít v celém zápase střelbu tak mizernou,“ varoval Šístek.
Druhý poločas začal zostra Perinčič trojkou a na konci 23.minuty jsme po šestkách Gavláka vedli jen o 4 body (42:46). Pak navíc Goran ztratil míč a za chvíli si při obraně trojku střílejícího Timberlaka počínal nedovoleně. Nejlepší střelec domácích pokus proměnil a následný trestný hod znamenal dokonce vyrovnání. Po time outu trenéra Katzurina, který se nenesl v přátelském duchu, strhnul vedení na svou stranu Mack a trojkou o desku přidal Křemen důležité body. Až do konce tohoto hracího období se domácí snažili opět dotáhnout naše křehké vedení, ale nikdy se jim to nepovedlo. Ve třetí čtvrtině domácí svou střeleckou potenci nezvýšili, my jsme se však dostali pod 50% (47,7) a ještě více se rozevřely nůžky v počtu doskoků (36:22). Proto jsme do poslední části zápasu šli jen se dvěma body k dobru.
Poslední hrací období jsme začali dobře a po šňůře 11:0 jsme se dostali do třináctibodového vedení. O body se zasloužili Rančík, Křemen, Mack a Beneš. Teprve po 3,5 minutách se prosadil Timberlake. Ovšem Mack a Beneš nás dostali do nejvyššího vedení v utkání (o 15 bodů). Dvouciferné vedení jsme si uhájili až do poslední minuty. Na konečných 77:85 upravil z posledního útoku trojkou Štec.
Body: Timberlake 20, Perincic 17, Williams 13, Hájek 8, Reinberger 7, Gavlák a Štec 6 - Beneš 19, Mack 18, Rančík 12, Votroubek a Savanovič 10, Sokolovský 7, Křemen 5, Russell a Nikkilä 2; střelba 3b.: 20/8:12/7; střelba 2b.: 42/15:43/21;TH: 31/23:26/22; doskoky: 40:28; fauly: 23:24; 5 faulů: 38. Votroubek, 40. Rančík; nejlepší hráč: Křemen Michal; čtvrtiny 19:26, 16:16, 19:14, 23:29