A tým | Mattoni NBL - 07.02.2007

77
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
66

Stejně jako v prvním letošním zápase na naší palubovce hrály hlavní úlohu obrany. Zatímco v prvním poločase byla precizní obrana hostů, od 22.minuty jsme převzali iniciativu my. Naše aktivita byla po zásluze odměněna pouze 8 inkasovanými body v časovém úseku 24. až 39.minuty! Na zmíněných osmi bodech se podílela jedna trojka (Kudelin), jedna dvojka (Tomaszek) a tři trestné hody (Butler, Nečas). Právě v těchto chvílích se projevila naše obrovská síla – dokážeme se soustředit celých 40 minut. To Prostějov ztrácel půdu pod nohama a neustálé bušení na naši hráz je odrovnávalo fyzicky a hlavně psychicky. Trochu opustili týmového ducha, především ztratili rychlost a útok do plných se proti nám hned tak někomu nepodaří dotáhnout do úspěšného konce. Ještě jedna skutečnost dokumentovala agresivitu naší obrany. Málokdy vidí diváci odpískané dlouhé držení míče. Když totiž těsně bráněný hráč pět vteřin nedribluje a nemůže přihrát, zbaví ho rozhodčí míče.
Pohledem na statistiky se ukázalo, že utkání bylo vyrovnané. My jsme byli o pár procent úspěšnější ve střelbě za dva body, hosté o tentýž počet procent lepší z perimetru. Výraznější rozdíl byl v trestných hodech. My jsme neproměnili dva ze čtyřiadvaceti pokusů, Prostějov se z dvaceti pokusů mýlil sedmkrát. Nejpřesnějším exekutorem byl Rado Rančík (10/10). Na doskoku byli o trochu lepší hosté, největší nepoměr byl v některých úsecích prvního poločasu. Poměrně velký rozdíl byl v počtu ztracených míčů, přičemž vznikl až ve druhém poločase. Po prvních dvaceti minutách jsme na kontě měli 12 ztrát a Prostějov devět. Ve druhém poločase jsme měli devět my, Prostějov však o deset více. Přeborníkem byl Tomaszek s osmi ztracenými míči, po pěti měli Kudelin a Rančík.
Prvních pět minut bylo vyrovnaných. Hrálo se velice rychle na obou stranách hřiště, disciplinovaná obrana se projevila v poměrně složitém přechodu do protiútoku a střelecké pozice se těžko hledaly. Ve druhé pětiminutovce se hosté rozstříleli a největší zásluhu na tom měl Radek Nečas. Už z dob jeho působení v Nymburce víme, že je to hráč prvních okamžiků utkání. Pokaždé dával první body, ale dnes to v modrém dresu trochu přehnal. Za 10 minut totiž nastřílel jen o jediný bod méně než všichni naši hráči dohromady. Radek se dokázal trefit z dobrých i nemožných pozic, a tak se utkání proměnilo na souboj Nečas : Nymburk. Ve druhé čtvrtině si však Radek rychle udělal tři fauly a Michal Ježdík ho stáhnul ze hřiště. Za zbývajících třicet minut odehrál slabých 50% času a proměnil jen jednu šestku. Radek dal mimo jiné tři trojky, čtvrtou přidal Kudelin. Nový hráč Prostějova, který na sebe upozornil při zápase s BBK, kdy dal 8 trojek. Tentokrát však proti němu stáli jiní obránci. Sokol nebo Michal Křemen mu nedali šanci se zviditelnit. Okamžitě k němu přistupovali a Kudelin na jejich tlak několikrát odpověděl ztraceným míčem. Sečteno a podtrženo – Prostějov si za prvních deset minut vypracoval náskok sedmi bodů a naši hráči se stále nemohli nadechnout z plných plic. Na začátku druhé čtvrtiny jsme sice snížili na tři body, ale pak jsme byli úspěšní pouze z trestných hodů a hosté odskočili až do dvouciferné podoby rozdílu (30:40). To už trenér Katzurin nevydržel a vzal si oddechový čas. Ani po něm se však nepodařilo Prostějov vykolejit. Hráli jsme těžko bez rychlých protiútoků a každý bod byl hodně vydřený.
První koš druhého poločasu dal po dopíchnutí Rančík. Novák odpověděl trojkou, Antti ztratil míč a Novák trestal za dva body. Za chvilku ztratil míč Goran. Ve snaze získat míč fauloval Kudelina a ten dvěma šestkami navýšil vedení hostů na 14 bodů (36:50). Už to vypadalo hodně špatně, fanoušci však hůl nelámali. Monty dvěma koši v řadě stáhnul na deset, ale Kudelin zůstal chvíli nekrytý a trojkou zmrazil náš optimismus. Ovšem svěřenci trenéra Katzurina sehráli dobrou akci a na jejím konci stál Michal Křemen. Z levého rohu ohrozil prostějovský koš a k velké radosti fanoušků trojku trefil. A aby se zlatým písmem zapsal do historie tohoto utkání, přidal ze stejného místě ještě dvě další. Jeho třetí trojka znamenala snížení na rozdíl dvou bodů (51:53). Stejným rozdílem skončila také třetí čtvrtina. Prohrávali jsme, ale hosté byli nalomeni a v sedle zápasu jsme seděli už my. Ještě do 34.minuty se Prostějov bránil a nedovolil nám výrazněji odskočit (61:61). Jedenašedesátka byla pro hosty zakletá a na tabuli skóre jim vydržela až do poslední minuty. Zato my jsme přidali 12 bodů a osud utkání byl zpečetěn.
body: Rančík 22, Mack 13, Votroubek, Křemen a Russell 9, Sokolovský 7, Beneš 5, Nikkila 2, Savanovič 1 - Nečas 22, Kudelin 13, Novák 8, Tomaszek a Butler 7, Šoška a Crisp 4, Czudek 1, střelba 3b.: 16/5:15/7; střelba 2b.: 36/20:37/16;TH: 24/22:20/13; doskoky: 24:28; chyby: 19:24; 5 chyb: 39. Šoška; čtvrtiny: 22:29, 12:14, 20:13, 23:10