A tým | Mattoni NBL - 09.03.2007

99
A plus Brno A plus Brno Hosté
54

K dokonalosti chyběl jen jeden bod, který bychom dali do koše hostů. I když se naši hráči v závěru snažili i za cenu faulů získat míč, poslední střelecký pokus nebyl úspěšný. I tak 99 bodů a hlavně rozdíl o 45 a pouze 54 obdržených bodů je jednoznačnou vizitkou naší výborně pracující obrany. Dominance našeho týmu byla vidět od první do poslední minuty. Brno vedlo jen na začátku 2:0 a pak se už rozdíl jen zvyšoval. Ani v jedné čtvrtině nedali hosté více než dvacet bodů a v poslední části zápasu už nedalo A plus ani polovinu našich nastřílených bodů za čtvrtinu. Závěr se už nesl v duchu exhibice – smeče, přihrávky až do gólu, přihrávky za tělem ještě více srážely už tak dost odevzdané Brno.
Dnes se s námi mohli hosté rovnat jedině na doskoku. Petr Benda a Aleš Chán zařídili zisk 23 míčů pod oběma koši. Jejich spoluhráči k tomu přidali 14 dalších doskoků a tím nás o jeden porazili. V našem týmu kraloval pod košem Antti Nikkilä (8) a Monty Mack (7). Ovšem ve střelbě byl rozdíl přímo propastný. Brněnských 29,4% nemohlo konkurovat našim více než 55%. Jen ve střelbě z perimetru na tom byly oba týmy stejně. Za prvé se střílelo poměrně málo, obě družstva vystřelila dohromady dvacetkrát, za druhé do koše spadl jen každý čtvrtý trojkový pokus. Hosté se po celý zápas nemohli dostat k pořádné střelbě. Naše obrana totiž pracovala tak těsně, že střelec hostů neměl klid ani prostor. Povedené akce se daly spočítat na prstech jedné ruky a jejich autorem byl většinou Chán. Však si také vybojoval svůj letos třetí double-double. Z našich hráčů sice nikdo toto ohodnocení všestrannosti nezískal, ale zato valorizační hodnocení jsme měli třikrát vyšší než soupeř. U tří hráčů Brna (Prachař, Prach, Marko) byly valorizační body vlevo od nuly a dvouciferné hodnoty dosáhl jen Chán. U nás byly dvouciferné hodnoty dosaženy u šestice hráčů (Sokolovský, Mack, Rančík, Nikkilä, Savanovič a Votroubek). Nastřílené body byly u nás rozprostřeny na více hráčů, a tak si každý, kdo nastoupil na palubovku, mohl užít vítězné gesto po zápisu do střelecké listiny.
Ukázalo se, že Brno neumí hrát proti těsné, nekompromisní obraně. Svědčí o tom nejen nízký počet nastřílených bodů, ale také 24 ztracených míčů. Část je možné přičíst absenci Štěpána Vrubla, který zůstal doma s výronem v kotníku. Také tím, že se Petr Benda neprosadil střelecky, Brno strádalo a jeho body citelně chyběly. Předně to bylo dáno skvělou obranou Radoslava Rančíka, kterého Muli Katzurin posílal na palubovky vždy, když byl na hřišti Benda. Také však bylo patrné, že Petr Benda je už z celého průběhu ligy přetížen. Jeho kotník nakonec nevydržel snahu o obranný doskok a brněnský pivot ze zápasu odkulhal. Podle prvotní diagnózy není nic zlomeno, a tak rekonvalescence proběhne patrně rychle.
Jen těžko lze napsat něco o průběhu zápasu. Neustále by se opakovalo, že naše převaha byla v mnohých úsecích zápasu drtivá, v ostatních výrazná. Hosté nedokázali vytvořit mnoho kloudných útoků, velice těžko dostávali míč od jednoho hráče k druhému a dostat míč na nějakého volného, to už byl skoro neřešitelný problém. Naši hráči si vypomáhali, často protihráče zdvojovali a ti se pak museli uchylovat k těžkým střelám nebo k rozehrávce dál od koše. Několikrát hosté netrefili ani „zařízení“! Také vytažená obrana po koši činila Moravanům problémy. I když si s ní poradili o trochu lépe než Děčín, přesto po takovém nátlaku padly nejméně dva koše. Trenér Pospíšil hned při prvním oddechovém čase zdůrazňoval týmové pojetí „Hrajete individuálně, hrajte dvojičky!!“ vtloukal několikrát svým svěřencům do hlavy i v dalších time outech. Muli Katzurin byl při oddechových časech mnohem klidnější. Rozzlobeně mluvil jen při time outu ve druhé čtvrtině, když jsme nevyužili 24 vteřinový limit k dovedení útočné akce ke střelbě na koš.
Utkání začal Roland sólem ve vymezeném území a dobrou akci dovedl až do koše. Naši dvakrát minuli a teprve po více než minutě využil Goran Savanovič výpomoci Aleše Chána, který se stáhnul k němu. Chytře prostrčil míč na Anttiho a ten za zády svého obránce poprvé rozvlnil síťku. Po minutě jsme se utrhli a rychlý protiútok tří na jednoho zakončil průnikem do koše Savanovič. V polovině 4.minuty jsme vedli 8:2 po koši Beneše, který vypíchl míč Rolandovi a sólo od půlky využil ke dvěma bodům. Postupem času se naši hráči neustále vzdalovali hostům a v polovině sedmé minuty jsme se poprvé dostali do dvouciferného vedení. Nejvyšší vedení v první čtvrtině (11 bodů) jsme upekli po Montyho nahození míče pod koš na Votroubka. Standa sice trochu krkolomně, ale úspěšně, dostal míč skrz obroučku. Poslední koš první čtvrtiny má jmenovku Rančík a padl v poslední možné vteřině čtyřiadvacetivteřinového limitu. Na začátku druhé čtvrtiny přibývaly zpočátku body pomaleji. Skoro po 4 minutách se skóre pohnulo o 5 bodů. Zhruba uprostřed druhé čtvrtiny jsme zvýšili aktivitu a po Goranově trojce, která už letěla za zvuku konce limitu pro postupný útok, jsme zvedli vedení o 22 bodů (40:18). Teprve když dal Benda svůj první koš ze hry, měli jsme k dobru „jen“ 17 bodů.
Při dotazu na konečný výsledek utkání, odpověděl o poločase trenér Katzurin, že čeká naše vítězství o 21 bodů - 85:64. Začátek třetí čtvrtiny nám nevyšel podle přestav. Hosté snížili za přispění Skály a Chána (41:28), jenže do konce čtvrtiny přijatelný náskok neudrželi. Po Benešově dobře naplánované trojce jsme vedli o 26 bodů a Brno stále zdaleka nedosahovalo 50 bodů. Do jejich řad se pomalu začala vkrádat nervozita, která se ve druhé polovině závěrečné čtvrtiny proměnila na odevzdanost. Ještě ve 36.minutě prohrávalo o třicet bodů, ale další jeden a půl minuty to bylo o čtyřicet (89:49). Konečný rozdíl o 45 bodů je sice pro Brno hodně krutý, ale po předvedené hře zasloužený. Hráči, kteří byli mimo jiné motivováni netradičním dvoudenním volnem v případě vítězství, si zápas užívali až do konce. Bohužel žádaná stovka zase odolala.

Body: Rančík 19, Nikkila 17, Savanovič 12, Sokolovský, Votroubek, Mack a Washington 9, Beneš 7, Křemen 6, Horák 2 - Chán 15, Skála a Gajdošík 7, Machač a Roland 6, Novotný 5, Benda 4, Prach a Whitehead 2; střelba 3b.: 12/3:8/2;střelba 2b.: 59/33:51/15; TH: 26/24:23/18; doskoky: 36:37; fauly:: 22:21;TCH: 36. Roland; čtvrtiny: 24:14, 17:10, 22:13, 17:36; nejlepší hráč: Monty Mack