A tým | Mattoni NBL - 30.03.2007

BK Prostějov BK ProstějovDomácí
81
78

Všeobecně se očekávalo, jak si Prostějov po čtyřech prohrách s nám v této sezoně poradí v tomto zápase. Naší hráči hráli o volný víkend, protože ani případná prohra naše jasné vedení v tabulce nemůže zásadním způsobem ohrozit, a tak o motivaci bylo postaráno. Zpočátku to vypadalo, že zápas bude spíše o tom, o kolik vyhrajeme. Už v 15.minutě jsme vedli o dvacet! bodů, ovšem na třetí čtvrtinu bychom měli hodně rychle zapomenout. V ní se nám nedařilo vůbec nic. Proti zóně Prostějova jsme se nemohli střelecky prosadit. Rozehrávači nedokázali připravit pro ostatní dobré pozice, přecházeli jsme střely z perimetru a do bezprostřední blízkosti koše jsme mnohokrát dokázali propašovat pouze hráče. Míč, který k němu mířil uvízl ve spárech některého Orla. Z těchto ztrát vyráželi domácí do protiútoků a bohužel je i proměňovali.
Trochu paradoxní je, že ve všech statistických údajích úspěšnosti střelby jsme byli lepší. Rozdíly ve střelbě za dva i tři body byly minimální, v jednotkách procent a četnost střelby byla také malinko v náš prospěch (57:54). Také procento úspěšnosti trestných hodů bylo lepší u nás, četnost střelby však byla výrazně na straně domácích. Prostějov střílel o 15 šestek více než my, aby ne když jsme my měli na svém kontě 32 faulů včetně Goranovy technické chyby. Počet ztracených míčů byl vyrovnaný, ale náš počet byl nerovnoměrně rozdělený do obou poločasů. Ve druhém jich bylo pochopitelně více.
Z individualit se v týmu hostů prosadil možná trochu nečekaně Petr Czudek. Do kolonky nejlepších výkonů letošního ročníku Mattoni NBL si může z tohoto zápasy vyplnit 23 bodů ve valorizaci. Byl také druhým nejlepším střelcem svého týmu a především trojkou na konci třetí čtvrtiny z poloviny hřiště dost pomohl svému týmu psychicky. Nejlepším střelce celého utkání byl Crisp, který dal svoje první body až v polovině 17.minuty. Od té doby ale dal 20 bodů. Jeho dvě trojky, které se sotva překulily přes obroučku opět pomohly domácím k obratu ve třetí čtvrtině. Nejlepším na doskoku byl Radek Nečas. V našem týmu byl nejlepším střelcem Rado Rančík. Dal sice 17 bodů, ale se špatnou úspěšností (16/6) a připsal si také 7 ztrát míče. Dnešní zápas mu určitě nevyšel podle jeho představ, nikdo však nemůže celou sezonu hrát jako stroj! Bohužel trenér Katzurin nemohl poslat na palubovku Pavla Englického, který zůstal doma s nachlazením. Miloš Mirkovič, který se díky tomu dostal přes deset minut na palubovku, nakonec neodvedl špatnou práci. Také srážka Monty Macka s kolenem Czudka a bolestivé naražení stehna bylo pro náš výkon negativní skutečností. Jeho zkušenost by nám možná ve třetí čtvrtině, kdy jsme hledali střelce, mohla pomoci.
První poločas byl pod naší taktovkou. Dobře jsme kombinovali, naše hra nepostrádala lehkost a přehled. Zvlášť ve druhé čtvrtině byly k vidění slušně zahrané akce, po kterých se naši hráči ocitali tváří tvář koši. Domácí byli v první čtvrtině skoro 10 bodů za námi, na svém kontě měli 9 faulů (na konci zápasu měli pak jen 18 osobních chyb). Střelecky se zpočátku neprosazoval Rančík, jeho spoluhráči ho však zastali. Do konce první čtvrtiny jsme vedli o 9 bodů, když jsme ani jednou nevystřelili za 3 body. Na rozdíl od našeho soupeře, jehož úspěšnost byla 33%. Druhá čtvrtina ještě znásobila naši převahu. Střelecky se chytil Rado, svoje body dával Standa. Tito hráči se starali o body, přičemž ostatní jim k tomu dokázali připravit dobré podmínky. Při šestnáctibodovém vedení trenér Marko svolal hráče na oddechový čas a nabádal svoje hráče k tvrdosti. „Neexistuje, že vám hráči soupeře chodí až do kuchyně!,“ zvýšil hlas Miroslav Marko. Nic platné to zatím nebylo. Domácí ztratili ještě další 4 body a prohrávali vysokým rozdílem (40:20). Po Votroubkově trojce minut před koncem prvního poločasu se domácí nadechli ještě ke sedmibodové korekci.
Do druhého poločasu nastoupili domácí se zónovou obranou a my jsme se proti ní očividně trápili. První koš byla sice Benyho trojka, ale na ní odpověděl Crisp svým košem stejné hodnoty a Šutys (Nečas) rozloženou trojkou. Náskok se ztenčil na deset bodů, ale stále to ještě nebyla krize, ale moc času už do ní nezbývalo. V polovině třetí čtvrtiny jsme vedli jen o 8 bodů a domácí nás dokázali svou obranou držet hodně daleko od koše. Z dálky jsme se báli střílet, ke koši jsme se nedostali. Oddechový čas trenéra Katzurina se minul účinkem a domácí větřili šanci na vítězství. Ještě více se do nás zakousli a díky třem útočným doskokům s bodovým zakončením (2xTomaszek a 1xNečas) se dostali na dostřel (53:55). Standa jednou šestkou narušil čistou šňůru, ale Czudkova trojka znamenala vyrovnání. Domácí šesti trestnými hody převrátili průběhu zápasu ve svůj prospěch. Úsek mezi 25. a 29.minutou jsme prohráli po nevydařené útočné aktivitě 16:1. Goran sice trojkou snížil vedení Prostějova na tři body, ale Czudek povedenou střelou z půlky vrátil do vedení domácích další 3 body. Na úvod čtvrté čtvrtiny dal Goran ještě jednu trojku a naznačil směr ke srovnání skóre. Bohužel zůstal osamocen. Domácí se dostali ve 37.minutě do osmibodového náskoku a ten už se nám nepodařilo úplně zlikvidovat, byť jsme se o to snažili sebevíce.
Body: Crisp 20, Czudek 16, Nečas 11, Tomaszek, Novák a Bryan 8, Stuchlý a Kudelin 5, - Rančík 17, Savanovič 12, Washington 11, Beneš 10, Votroubek a Mirkovič 6, Mack 5, Křemen a Nikkilä 4; střelba 3b.: 22/8:18/7; střelba 2b.: 32/16:39/20; TH: 40/25:25/17; doskoky: 37:31; chyby: 18:32; 5 chyb: 33. Sokolovský, 38. Savanovič, 38. Křemen; TCH: 38. Savanovič; čtvrtiny: 14:23, 20:24, 30:12, 16:19 nejlepší hráč: Czudek