A tým | Mattoni NBL - 16.05.2007

76
A plus Brno A plus Brno Hosté
60

Utkání mělo z hlediska naší obrany dvě nestejně dlouhé části. V prvních osmi minutách jsme bránili hodně špatně a navíc Brnu se dařilo střelecky. Celkem dostali 20 krát možnost pokořit náš koš (a to včetně trestných hodů) a povedlo se to čtrnáctkrát. My jsme zase pro změnu vyráběli ztráty, za prvních 8 minut jich bylo 5, měli jsme problémy s útočným doskokem a také s osobními chybami (Rančík 2 a Nikkilä 2). Za Brno stříleli jako tradičně nejvytíženější hráči hostů Benda (10 bodů) a Vrubl (10 bodů z toho 2 trojky). Z našich hráčů se trefovali skoro všichni, kteří byli na palubovce, ale maximálně dvěma koši. Nejhorší úsek jsme odehráli mezi polovinou čtvrté a polovinou osmé, který jsme prohráli 7:17. Není divu, že si trenér Katzurin vzal oddechový čas, při kterém počastovat všechny ostřejším slovem – od Rančíka po Votroubka. Kromě výtek k odehranému úseku naplánoval Muli změnu způsobu obrany. Zóna 2-3 vyvedla hosty dokonale z konceptu. Najednou byl jejich útok těžkopádný, narážel na dobře organizovanou obranu a Brňané ztráceli míče. V rychlém sledu byli úspěšní Beneš, Křemen a Savanovič. Minutu po time outu jsme ztráceli jen 4 body a po dvou šestkách Savanoviče nás od vyrovnání dělil koš.
O vyrovnání se na začátku druhé čtvrtiny postaral Rančík. Rado zastavil v útoku obětavým pádem útok Chána, k vyraženému míči se dostal Savanovič a zpátky nahrál Rančíkovi, který se mezi tím zvedl a prodral až pod koš. Bylo vyrovnáno. Po minutě (v polovině 12 minuty) se za tři body trefil Beneš. Byl to druhý pokus, ten první spálil Votroubek, ale asi by nikdo nevěřil, že to bude také v tomto zápase poslední úspěšný!! Ještě patnáctkrát jsme se pokusili dát z perimetru koš, bohužel jen pokusili. Pozice na střelbu byly dobře připravené, střelci byli volní, ale míč se prostě síťky bál. Šestiprocentní úspěšnost je v této sezoně smutným rekordem a jednu trojku jsme letos také ještě nedali. Nejvíce se trápil Standa. Ten po šestém neúspěšném pokusu schovával hlavu pod dres, pak vystřelil ještě jednou, ale opět neúspěšně. V podobné situaci naštěstí bylo i Brno. Bylo sice o 100% lepší než my, ale trefilo se z perimetru také jen 2x za celý zápas. Po naší třináctibodové šňůře se hra opět vyrovnala, obě družstva se střídala ve vedení, ale ani jednomu se nepodařil větší trhák. Hosté byli ve střelbě stejně pilní jako my. Shodné byly počty doskoků (19), ztracených míčů (5) i asistencí (6). Rozdílné bylo jen skóre (37:39) a valorizační body (40:43). Také zapojení hráčů bylo podobné. Trenér Katzurin prostřídal 10 hráčů, když především prvních 8 minut hledal ideální sestavu, trenér Pospíšil protočil 9 hráčů. Rozdíl byl v délce zapojení jednotlivých hráčů. Na straně Brna odehráli celý nebo skoro celý poločas Vrubl, Benda, Prach a Roland, ostatní kromě Machače (11 minut), měli pod 9 minut. Na naší straně se na palubovce zdržel nejdéle Rado 17 minut a nejkratší čas byl dopřán Mirkovičovi, ale přesto to byl úsek skoro 5 minut.
O začátku druhého poločasu by se dalo hovořit jako o klíčovém pro celý další vývoj utkání. Začali jsme aktivně, nedovolili jsme soupeři více než tři neúspěšné střely, zatím co my jsme 3 střely proměnili a přidali jsme ještě 3 proměněné šestky. Tím jsme obrátili výsledek. První úspěch ve druhém poločase Brna zaznamenal v polovině 25.minuty Novotný. Byla to však jedna šestka. O minutu později se hosté prosadili poprvé také ze hry. Autorem koše, kterým Brno upravilo na 46:43, byl Benda. Po úvodní šňůře 9:0 jsme natáhli ještě jednu – tentokrát 8:0 a poprvé náš náskok vyletěl nad deset bodů. Hosté do konce čtvrtiny zkorigovali náskok na 8 bodů.
Poslední dějství bylo především o našich rychlých protiútocích, když jsme několikrát po zisku míče na obranné polovině vyráželi do bleskových úniků. Savanovič a Beneš po dvojtaktových cvičeních bezpečně navyšovali naše vedení až na 18 bodů těsně před koncem zápasu. Na lavičce Brna už v té době seděli jak Benda tak Vrubl. Oba trenér Pospíšil stáhnul na [protest] proti způsobu vedení zápasu jedním rozhodčím ze severu Moravy. Faktem je, že by bylo vcelku zbytečné tyto dva hráče nějak přetěžovat. Naše hra už byla taková, jakou jí známe ze základní části a zlikvidovat desetibodový náskok v poslední čtvrtině proti nám už je nereálné. Máme dostatek zkušených hráčů, kteří by takový závěr nedopustili. A to ani nemusel hrát Rančík.
Body: Savanovič 12, Mirkovič 12, Rančík 10, Washington 10, Beneš 9, Mack 8, Sokolovský 7, Votroubek 4, Křemen 2, Nikkila 2 - Benda 20, Vrubl 10, Novotný 6, Prach 6, Machač 5, Gajdošík 4, Whitehead 4, Chán 3, Roland 2; střelba 3b.: 17/1:13/2; střelba 2b.: 49/27:50/21; TH: 21/19:18/12; doskoky: 37:31; chyby: 18:19; čtvrtiny: 23:25, 14:14, 19:9, 20:12; rozhodčí: Dolinek, Lukeš, Galajda nejlepší hráč: Sokolovský