A tým | Mattoni NBL - 19.05.2007

A plus Brno A plus BrnoDomácí
75
77

Bezesporu nejvyrovnanější utkání s Brnem této sezony. Ani jeden tým ani v jednom okamžiku nevedl dvouciferným rozdílem. Domácí měli k dobru maximálně 8 bodů ve třetí čtvrtině, my pět bodů ve druhé čtvrtině a těsně před koncem utkání. Bylo vidět, že oběma týmům jde o hodně. „Basketbalová krása šla stranou,“ poznamenal Vratislav Šístek. Brno po relativně vyrovnaném průběhu utkání v Nymburce cítilo svou poslední šanci a podřídilo tomu i nasazení hráčů do zápasu. Petr Benda odehrál čtyřicítku a Štěpána Vrubla zachránila od stejného osudu jen 5.osobní chyba ve 39.minutě. Blízko se čtyřiceti minutám stráveným na palubovce přiblížil David Machač (35,5) a Pavel Prach (34,5). Roland s Gajdošíkem byli poslední z šestice hráčů, kteří zasáhli na delší dobu do hry. V našem kádru odehráli přes 30 minut Rančík a Mack, pod 10 minut odehráli Křemen, Votroubek a Beneš.
Při pohledu na statistiku je vidět, že nejvíce nás drtilo Brno pod košem. Domácí hráči si připsali o 13 doskoků více než my. Především v útočném doskakování nás A+ porazilo na hlavu. „Musíme se pro letošek smířit s tím, že se nám pod košem tolik nedaří,“ potvrdil Šístek. Ve střelbě jsme byli malinko lepší než náš soupeř. Oproti minulému utkání jsme dali 4 trojky z jedenácti pokusů. Úporné a možná trochu křečovité snaze vybojovat vítězství se chybovalo o sto šest. Sedmnáct ztrát Brna bylo jen o jednu více než u nás.
Utkání začal Dwash ztrátou míče a následný rychlý protiútok proměnil Prach ve vedoucí body. Po dvou nepřesných trojkách Washingtona a Machače se dopustil Roland nesportovního faulu. Toho jsme využili k otočení skóre. Mírné vedení o jeden až tři body jsme si udržovali do poloviny 5.minuty a po přetahované o vedení jsme se propadli až do mínus pěti bodů v polovině deváté minuty. Ve finiši první čtvrtiny jsme dotáhli skóre až na rozdíl jednoho bodu. První koš druhé části zápasu padl z perimetru, jeho autorem byl Sokolovský a tím pádem jsme vedli o dva body. Netrvalo dlouho a přetahovaná o vedení v zápase pokračovala dál. Na začátku 15.minuty proměnil Rančík střelu z perimetru a v mírném vedení o jeden až pět bodů jsme vydrželi až do první vteřiny 19.minuty. Machač vyrovnal (38:38) a ve velkém stylu hrající Vrubl trojkou strhl vedení na stranu domácích. Do druhého poločasu jsme šli se ztrátou čtyř bodů.
Poločasová přestávka se nesla v hodně hlasité atmosféře. Trenér Katzurin hřímal na hráče až se okna na Špilberku otřásala. „Byla to nejbouřlivější poločasová přestávka za posledních pár měsíců. Trenér vytýkal především nasazení hráčů v obraně,“ prozradil Vratislav Šístek. Chvíli trvalo, než se naši hráči probrali. Až do time outu ve 25.minutě jsme mírně ztráceli. Po Prachově koši s faulem jsme prohrávali o osm bodů a to byla asi poslední kapka. Jako mávnutím kouzelného proutku jsme začali náskok domácích stahovat. Nejdříve se trojkou prezentoval Mack, další míč do brněnského koše dostal Rančík, po něm Nikkilä blokem zneškodnil Machače a přesnou přihrávkou na Dwashe poslal našeho rozehrávače do rychlého protiútoku. Po minutě a půl jsme prohrávali už jen o bod. Po time outu Brna jsme ještě jednou využili rychlých nohou Washingtona, který zužitkoval Machačovu ztrátu míče rychlým protiútokem. Do konce třetí čtvrtiny jsme uhájili jednobodové vedení. V první polovině posledního hracího období jsme nejprve přišli o vedení a pak jsme dotahovali maximálně dvoubodový náskok Brna. Dvě minuty před koncem jsme dostali od Pracha trojku, ale Monty rozloženou trojkou vyrovnal (72:72). Střídající Novotný nepovedenou střelou z perimetru nedostal Brno do vedení. Naopak Rančík nás z čáry trestného hodu posunul do vedení. Savanovič fauloval Pracha při rozehrávce, aby narušil rozehrávku a zkrátil čas do konce utkání. Prach půl minuty před koncem zápasu svůj střelecký pokus neproměnil a při obranném doskoku byl Dwash faulován Gajdošíkem. Darius proměnil jen jednu šestku (72:75). Savanovič se po několika vteřinách obětoval a pátým faulem posbíral další vteřinky. Vzhledem k tomu, že jsme neměli ve čtvrtině ještě čtyři fauly, rozehrávalo se z boku. Roland při rozehrávce přišel o míč, Dwash však nájezd neproměnil. Možná v nejdůležitějším útočném doskoku posledních let získal míč Sokolovský a dostal ho k velké radosti celé lavičky do koše (72:77). Do konce zápasu zbývalo tak málo času, že trojka Rolanda nemohla již nic na našem vítězství změnit. Díky zvýšené bojovnosti ve druhém poločase jsem nakonec i ve druhém zápase Brno porazili a již ve středu se můžeme výhrou posunout do finále.
Body: Benda P. 18, Machač 17, Prach 16, Vrubl 12, Gajdošík 6, Roland 5, Whitehead 1 - Rančík 15, Nikkila 12, Mack 12, Washington 10, Sokolovský 9, Savanovič 9, Křemen 4, Mirkovič 4, Beneš 2; střelba 3b.: 12/4:11/4; střelba2b.: 46/19:47/23; TH: 33/25:23/19; doskoky: 42:29; chyby: 23:25; 5 chyb: 39. Vrubl Štěpán, 39. Machač David - 40. Savanovič Goran; čtvrtiny: 23:22, 21:18, 16:21, 15:16; nejlepší hráč: Rančík Radoslav